Postřehy ze závodů (Petr Kaňovský)

Návrat na přehled závodů

Zobrazit zprávy ze všech závody - rok:   2021   2020   2019   2018   2017   2016   2015   2014   2013   2012   2011   2010   2009   2008   2007   


4.6.2013 Brněnské Hamburgy (5,2 km)

Pořadí: 3. ze 4 běžců

Čas: 20:29

Rychlost:  15,23 km/hod (3:56 na km)

Průměrná TF:  177,7 tepů/min

Počasí: 12 stupňů, zataženo, vítr, ke konci déšť

Rozložení tempa a tepovky (čas na km a tepů za minutu):

     

Cílem mého dnešního běhu bylo otestovat s Vlastou Chadimem běh tempem 3:45/km s tím, že jsem věřil, že vydržím minimálně 5-6 km a získám tak údaje pro svou kalkulačku, Vlastovi jsem pak chtěl pomoci v překonání času 37:30, což ukazovala má kalkulačka, ale čemuž moc nevěřil. Včera jsem ale kvůli pracovnímu vytížení nejenže běhal naprosto minimálně, ale hlavně jedl dost nepořádně, hlavně rychlé, ale dost nezdravé, potraviny, a dnes ráno jsem cítil únavu nohou. I přesto jsem se rozhodl do toho jít. Byl jsem přitom potěšen, že se závodu zúčastnila po delší době žena, Eva Hvorecká a spolu s ní běžel i Jaromír Marek. Počasí vypadalo nejistě, ale vzal jsem netbook i kameru, na místo závodu jsem doběhl.

Po vystartování jsem se ujal vedení, Vlasta běžel za mnou. Už od první protilehlé rovinky jsme vnímali, že poměrně silně fouká, ale přesto jsem se snažil domluvené tempo držet, byť s velkým úsilím. Po pěti kolech mě Vlasta vystřídal, ale byl jsem pak schopen za ním běžet jen další kilometr (2,5 kola), kdy jsem definitivně pochopil, že dnes už nemám dispozice se držet déle. Byli jsme o pár sekund pomalejší, než byl plán, to jsme ale nevnímali jako větší problém, přesto jsem nechtěl Vlastu zdržovat a vyzval jsem ho, aby běžel sám. Problémem byla vysoká tepovka nad 185, do které jsem se dostal, i když jsem tep při závodu vůbec nesledoval a o tomto jsem nevěděl. Důvodů mohlo být více, včetně vysoké vlhkosti před deštěm, který záhy přišel. Výrazně jsem tedy zpomalil a už za deště doběhl na 5,2 km, přičemž průměrné tempo bylo 3:56/km. Viděl jsem, že bych měl sklidit naše věci a trochu i přikrýt netbook, aby do něj moc nenapršelo a věděl jsem, že chci pomoci Vlastovi, proto jsem běh ukončil, provedl potřebné a zároveň se napil, utřel a odpočinul si. Sundal jsem si tričko, aby mi na něj zbytečně nepršelo a pak čekal, až se Vlasta objeví.

Zbytek Vlastova běhu jsem strávil běháním poblíž něho, nejprve 2 kola tempem 3:51/km, kolo pauza, poté 3 kola tempem 3:47, kolo pauza a nakonec 2 kola tempem 3:35, kdy jsem souběžně hlasitě povzbuzoval Vlastu k závěrečnému zrychlení. Vlasta doběhl desítku v čase 37:21, z čehož jsem měl velkou radost. Já jsem byl trochu zklamaný, že jsem vydržel tempem 3:45 jen necelé 3 km, nicméně jsem z následných tří rychlých běhů viděl, že tempově jsem schopen běhat rychle a problém byl v únavě kvůli vysokému tepu. Proto jsem se rozhodl zkusit běžet následný závod na 2 km na osobák, což se skutečně podařilo, vice zde. Zajímavé je, že tam se tep držel níže, přestože jsem běžel o hodně rychleji. Nicméně, vypadá to, že mám letos horší obecnou vytrvalost, než rychlost, neboť jsem letos nezaběhl žádný dlouhý závod dobře, ale naproti tomu zlepšil osobáky na 1 km, 2 km i 3 km. Doufejme, že se i ty delší vzdálenosti časem změní k lepšimu, protože osobáky na krátkých vzdálenostech beztak nic neřeši, neboť jsou bodově méně kvalitní.


Návrat na přehled závodů