Postřehy ze závodů (Petr Kaňovský)

Návrat na přehled závodů

Zobrazit zprávy ze všech závody - rok:   2021   2020   2019   2018   2017   2016   2015   2014   2013   2012   2011   2010   2009   2008   2007   


17.9.2013 Brněnské Hamburgy 1609 m

Pořadí: 1. ze 4 běžců

Čas: 5:46,9

Rychlost:  16,70 km/hod (3:36 na km)

Průměrná TF:  164,3 tepů/min

Počasí: 12 stupňů, zataženo, silný vítr

Rozložení tempa a tepovky (čas na km a tepů za minutu):

     

Závod na 1 míli jsem běžel jen 15 minut po doběhu závodu na 10 km, kde se mi nevedlo, a i kvůli pocitu tuhých nohou doběhl ve špatném čase 43:56. Téměř celou míli jsem přitom běžel neplánovaně již včera odpoledne, při běhání s kamarádem, kdy jsem dal 1600m za 5:41, takže na 1500m jsem zaostal za osobákem jen o 6 sekund. Kromě mě se závodu zúčastnili Ondra cabák, Tomáš Muller a Karel Veselý. Ondra s Tomášem uváděli v propozicích plánované tempo 3:25/km a 3:30/km, přičemž už od minulého týdne vím, že Ondra chtěl běžet naplno. Po desítce jsem se cítil celkem unavený, ale napil jsem se, poležel chvíli na trávníku a zacvičil si. Tomáš se divil, že jsem v chladném větrném počasí skoro nahý (jen v elasťákách), ale bylo mi tak dobře. Přestože bylo po dešti, tak jsem se rozhodl i vyzout a běžet bosý, byť jsem si dobře uvědomoval rizika oproti běhu na suché dráze, kde jsem běžel bosý včera. Zatímco suchá dráha hodně pruží a běh po ní bosky je příjemný, tak vodou nasáklá dráha nepruží téměř vůbec a je pocitově velmi tvrdá, takže se na bosoběh moc nehodí. Přesto jsem ale věřil, že bosky zaběhnu dobře, v botách bych se necítil dobře. Tomáš se mě před startem ptal, jak to chci běžet, odpověděl jsem popravdě, že bych nejraději měl 3:20/km, ale vůbec netuším, jak mi to půjde.

Ihned po odstartování šel dopředu Tomáš, následovaný Ondrou, po 100m se pak přede mě dostal i Karel. Bylo mi to dost podezřelé, neboť se rozběhlo velmi svižně, tempem kolem 3:20/km či ještě o málo rychlejším, ale udělal jsem velmi rychle analýzu situace, kdy jsem vyhodnotil, že na protilehlé rovince (100-200m) je silný protivítr, ve kterém nemohu běžet sám, navíc hrozilo, že mi kluci utečou a já se dotrápím někde vzadu. Proto jsem výrazně zrychlil, předběhl Karla a někde kolem 180m využil mezery mezi Tomášem a Ondrou a zařadil se mezi ně. Tempo se mi zdálo nadále přepálené a ve větru jsem nechtěl vodit, jinak se mi ale běželo obstojně, až na to, že jsem si připadal, že běžím po betonu a ne po dráze. První kolo jsem doběhl za 1:22,9, těsně za Tomášem a těsně před Ondrou.

V druhém kole bylo vidět, že Tomášovi ubývají síly, chtěl mě pustit dopředu už na 500m, ale stále silně foukalo, tak se mi nechtělo jít dopředu a běžel v závěsu až k 600m, kde končil protivítr. Zde jsem výrazněji zrychlil, předběhl Tomáše a od této chvíle běžel na prvním místě. Ondra trochu zaváhal a zůstal za Tomášem, který dále zpomaloval, zatímco já se oběma vzdálil. Věděl jsem, že si musím vybudovat náskok, protože mé sprinterské schopnosti jsou slabé, 800m jsem měl za 2:50, tři vteřiny před Tomášem a 3,5 vteřiny před Ondrou, Karel už více ztrácel. Třetí kolo jsem běžel sám, nikoho jsem ani za sebou neslyšel, kluci z pro mě záhadného důvodu hodně zaostávali, na 1200m měl Ondra ztrátu 7s a Tomáš dokonce 12s. Odstup jsem neznal, ale snažil jsem se běžet stále rychle, abych si vedení udržel pokud možno až do cíle. Další problém byla oděrka na prsteníčku pravé nohy, která pak přešla až do krve, ale těch 400m jsem už chtěl doběhnout, což se mi podařilo, čas jsem měl 5:46,9, tedy po přepočtu přibližně o 4s pomaleji než včera, ale i tak velmi slušný, zejména pak v podmínkách, které dnes byly. Tomáš se v posledním kole vzepjal ke sprintu a doběhl za mnou jen o 2,5 sekundy, Ondra zostal o 8 sekund, když závěr dle videa evidentně vypustil. Vím, že kluci neberou závody úplně vážně, ale evidentně běželi velmi nevyrovnaně, hlavně Tomáš. Můj výkon byl nakonec nejvyrovnanější a překvapivě stačil k 1.místu, za což jsem rád. Také čas považuji za slušný, na 1500m jsem za osobákem zaostal jen o 10 sekund. Opět jsem prožil den, kdy po špatném prvním dlouhém závodu jsem zaběhl dobře druhý, kratší, závod. Také se mi konečně podařilo zaběhnout míli pořádně, na předchozích Hamburcích jsem měl 6:08 a 6:07,4. Je to s podivem, jak pár minut odpočinku, bosoběh a dostatek motivace přispěli ke kvalitnímu výkonu poté, co předchozí běh byl beznadějně špatný. Průběh závodu je na videu. Zajímavá je velmi nízká tepovka, kterou jsem v průběhu měl, dnešní maximum 173 je o pět tepů níže než je můj ANP. Pro srdce tedy dnešní běh nebyl příliš zátěží a v cíli jsem nebyl ani moc zadýchaný.

Pokud se jedná o blízkou budoucnost, tak mi evidentně nyní jdou více střední vzdálenosti, než dlouhé. Možná bych toho měl využít a běhat tak, jak je nyní mému srdci blízké. To neznamená, že bych neměl dlouhé vzdálenosti běhat, ale cítím-li nyní dispozice k atakování osobáků na středních tratích, tak proč toho nevyužít? Až budu cítit dispozice pro dlouhé tratě, udělám to. Pokud se ale jedná o ladění na konkrétní závody, tak se mi zatím do toho nechce, raději budu nadále běhat dle chuti, "pro radost" s tím, že je dost jedno, zaběhnu-li svůj osobák na závodu, Hamburgu či v tréninku. A i kdyby osobáky nebyly, tak důležité je, aby mě běhání bavilo, abych byl zdravý, a abych se necítil příliš omezován. Určitě to pro mě má smysl i takto!


Návrat na přehled závodů