Postřehy ze závodů (Petr Kaňovský)

Návrat na přehled závodů

Zobrazit zprávy ze všech závody - rok:   2021   2020   2019   2018   2017   2016   2015   2014   2013   2012   2011   2010   2009   2008   2007   


16.1.2014 Brněnské Hamburgy 10 km

Pořadí: 1. ze 3 běžců

Čas: 39:43,4

Rychlost:  15,10 km/hod (3:58 na km)

Průměrná TF:  177,2 tepů/min

Mezičas 5 km: 19:48

Počasí: -3 stupně, zataženo, mírná námraza

Rozložení tempa a tepovky (čas na km a tepů za minutu):

     

Již poměrně dlouhou dobu plánuji s kamarádem, že mi pomůže k dobrému výkonu v závodu na 10 km. Protože jsem tréninkově běžel v sobotu maraton v Ostravě (3:15:30), tak jsme se dohodli, že další Hamburg vyhlásíme až na čtvrtek, který nám oběma časově vyhovoval, avšak kamarádovi se bohužel při úterním tréninku obnovily jeho vleklé zdravotní problémy, a proto ze společného běhu sešlo. Nakonec i já byl na dráze už v úterý a běžel 1500m za slušných 5:29,5 (3:40/km). Po maratonu jsem necítil žádnou únavu a běhá se mi nadále dobře. I proto jsem se rozhodl Hamburg ponechat, kromě mě přišli Tomáš Muller, který chtěl běžet něco kratšího a Michal Jandásek. Dnes bylo poměrně ponuré počasí, což by nevadilo, ale dráha bohužel mírně namrzla, což bylo pro mě nepříjemné. I přesto jsem chtěl zkusit rozběhnout původně plánovaným tempem 3:45/km a nastavil dle toho počítač i hodinky. Kvůli chladnějšímu počasí jsem v prvních deseti kolech běžel v rukavicích, ty jsem ale následně sundal, jinak jsem měl obvyklé tričko s trenkami, protože rychlejší běhy ani jinak běhat neumím. :-) I tak jsem se v druhé polovině závodu mírně potil, takže toto oblečení bylo vyhovující.

Hned po prvních dvou kolech bylo jasné, že námraza mi překáží, neboť vnímám podkluz skoro v každém kroku, který proto musel být ještě opatrnější než obvykle. Věděl jsem, že dráha po několika našich dalších průbězích rozmrzne, ale to mi nebylo moc platné. Další problém byl, že Tomáš je teprve na začátku letošní přípravy, a proto běžel sice mým tempem, ale za mnou, takže bylo jasné, že si závod odtáhnu sám. Po prvním kilometru za 3:50 jsem ještě zkusil přenastavit hodinky na toto tempo, což stojí za příčinou zpomalení ve 4.kole, ale když se mi v 5.kole a 6.kole nepodařilo se na toto tempo dostat, tak jsem pak hodinky přenastavil na tempo 4:00/km a poklidně ho udržoval po celý zbytek závodu. Asi po 11.kole se bohužel vypnul můj počítač, protože prováděl restart po jakýchsi aktualizacích (ještě neumím restart zakázat), takže jsme neměli ani časomíru, ale pípání na hodinkách je celkem spolehlivé. 5 km jsem měl za 19:48, běželo se mi celkem dobře, i když jsem měl tepovku vyšší než třeba 20.12. Byl jsem rád, že se Tomáš občas připojil k mému běhání, vždy si počkal, až proběhnu, dal v závěsu za mnou dvě kola a pak dal dvě kola pauzu. Třetí závodník si běžel svým tempem, a pouze jsem sledoval, jak se mu postupně přibližuji, abych ho nakonec předběhl o kolo, nakonec zaběhl velmi dobrých 41:22. Já jsem se soustřeďoval na udržení tempa cca. 4:00 s tím, že mi bylo stále jasnější, že čas pod 40 minut zaběhnu. V posledních 3 kolech jsem ještě zrychlil (poslední kolo pak běžel se mnou Tomáš, tentokrát přede mnou, možná až moc) a nakonec doběhl v čase 39:43, což je 16.nejlepší desítka v historii, 76 sekund za osobákem. Pak jsme ještě s Tomášem vyklusali 5 kol a já pak doběhl na trolejbus.

Mám-li dnešní běhání zhodnotit, tak myslím, že jsem podal dobrý výkon a bylo dobře, že jsem závod uspořádal. I Tomáš s Michalem si dobře zaběhali, což je fajn. Když už jsem nemohl zaběhnout osobák, tak už jsem se nechtěl nadmíru vyčerpávat, takže věřím, že kdybych byl motivován a měl třeba i spoluběžce, tak bych se mohl přiblížit k prosincovému 39:16,8, ale co nevyšlo dnes, může vyjít příště. Jinak, běhá se mi teď výborně a cítím se velmi dobře i psychicky. Mým dobrým výkonům nahrává i velmi dobré počasí, které zatím panovalo, dosud jsem nikdy neběhal v prosinci a lednu tak dobře, jako letos. Je ovšem otázkou, jaké bude počasí v dalších týdnech, a jak se mi bude běhat poté, to ovšem příliš neovlivním. Když mi to běhá dobře teď, tak toho chci využít, pomáhá mi to fyzicky i psychicky. Jsem také rád za podporu, kterou vnímám od svých přátel, děkuji. :-)


Návrat na přehled závodů