Postřehy ze závodů (Petr Kaňovský)

Návrat na přehled závodů

Zobrazit zprávy ze všech závody - rok:   2021   2020   2019   2018   2017   2016   2015   2014   2013   2012   2011   2010   2009   2008   2007   


8.3.2014 Pečky 10 km

Pořadí: 116. z 1094 běžců

Čas: 37:59 (OR překonán o 18s; chip time 37:57)

Rychlost:  15,80 km/hod (3:48 na km)

Průměrná TF:  182,6 tepů/min

Mezičas 5 km: 18:56

Profil: silnice; v úvodu a ke konci kostky, velmi malé zvlnění, převýšení -4m,-3m,+9m,-2m,-7m,+7m,+2m,-9m,+3m a +4m

Počasí: cca. 10 stupňů, jasno

Rozložení tempa a tepovky (čas na km a tepů za minutu):

     

Mým dalším závodem se stala silniční desítka na certifikované trati v Pečkách. Dosud jsem zde nikdy nestartoval, přestože jsem tam už byl několikrát u kamarádů. Letos mi to termínově vyšlo, tak jsem si říkal, že využiji jejich nabídky a přijedu, přestože mám raději dráhu a přestože závody s tak masivní účastí (přes 1000 běžců) "nemusím". Po úspěšném výletu na Liberecko minulý týden, kdy jsem překonal osobní rekord na 3 km (10:38,58) a kde jsem 4x zdolal Ještěd, jsem tento týden byl trochu unavený a navíc nachlazený, a protože jsem měl i nějaké osobní problémy, tak jsem do poslední chvíle zvažoval, jestli se zúčastnit nebo ne, ale včera v noci jsem se rozhodl to zkusit a udělat si tam pěkný výlet. Ráno jsem se rozklusal cestou na vlak do Kolína, odkud jsem pokračoval do Peček, i když jsem málem nedojel, neboť jsem v Kolíně nejprve vstoupil do vlaku jedoucího na Prahu, ale ne přes Pečky, ale naštěstí jsem si toho všiml a na poslední chvíli vystoupil a přeběhl na správný vlak, v Pečkách jsem pro změnu nemohl najít dům kamarádů, které jsem chtěl navštívit, ale vše jsem nakonec zvládl. Snídal jsem už v sedm ráno ve vlaku, koupil jsem si tři čokoládové croissanty, pak už jsem až do poledního startu nejedl a jen pil vodu, což bylo správně. Bylo bohužel na mé poměry dost teplo a navíc se mě stále držela rýma, takže jsem musel vícekrát smrkat už při cestě i před startem. Trochu jsem se rozcvičil a rozběhal, s kamarády se i pomodlil, a přichystal se na start. Pípání hodinek jsem nastavil na 3:48, což znamenalo cílový čas 38:00. Bylo to sice až příliš optimistické s ohledem na podmínky i zdravotní stav, ale zdálo se mi to tak nejlepší. Postavil jsem se celkem dopředu startovního pole, ale ne úplně do prvních řad, podle odhadu své výkonnosti a vyčkal na startovní výstřel. Před tím jsem se potkal s více kamarády, bylo to fajn.

Po výstřelu jsem se divil, že trvaly dvě sekundy, než se vláček dostal do pohybu a že jsem i v prvních metrech za čarou musel běžet pomaleji, než jsem myslel - evidentně se tam dopředu postavilo i více lidí, co tam neměli výkonností co dělat, ale pak se rozběhl už volně. První dva kilometry vedly s mírného kopce, takže jsem si říkal, že doběh bude těžký (běželo se na obrátkové trati). Snažil jsem se běžet svižně, 2 km byly za 7:30, běžel jsem zde s nějakým člověkem, který mě znal, a který chtěl běžet na čas kolem 38:00. Třetí kilometr vedl do kopce, to jsem sice o něco zpomalil, ale začal předbíhat různé lidi a utekl i kamarádovi, s kterým jsem běžel první kilometry. Opakovaně jsem musel smrkat a ojediněle i kašlat, ale jinak se mi běželo dobře. Na čtvrtém a pátém kilometru, který vedl s kopce, jsem zrychlil a doběhl na obrátku v čase 18:57, což vypadalo dobře, i když jsem tušil, že těžší část běhu teprve přijde.

Šestý kilometr byl pro mě velmi náročný, snažil jsem se držet tempo spolu s lidmi, kteří mě doběhli předtím, ale vedlo to do kopce a i když jsem měl tep nad 190, tedy blízko TFmax, tak km byl za 3:55. Sedmý kilometr pak byl 3:53 a za plánovaným časem 38:00 zaostával o 9 sekund. Věřil jsem ale, že může "aspoň" padnout osobák, neboť ten jsem měl dosud 38:17. Osmý a devátý kilometr jsem se dost snažil udržet poblíž lidí kolem sebe, občas jsme i nějaké předběhli, jinak to bylo celkem náročné, opět jsem navíc musel i smrkat a kašlat. Ke konci 9.km jsem již zrychloval a 9 km měl za 34:20. Poslední kilometr jsem zkusil běžet naplno, i když nejenže vedl po kostkách, ale i mírně do kopce, což jsem ale paradoxně nevnímal a měl dojem, že spíše běžím s kopce, což bylo vyloučeno s ohledem na zkušenosti prvních dvou km. Vůbec, v tomto kilometru si moc nepamatuji ani na to, jestli jsem někoho předběhl, či jestli někdo předběhl mě, jen jsem zkusil držet tempo, 500m bylo za 1:49 a pak dal síly do finiše, který ale vedl skutečně mírné s kopce. Měl jsem dojem, že finiš bude za horizontem, ale nějak jsem se mýlil, pár desítek metrů před cílem následovala levotočivá pravoúhlá zatáćka a teprve pak byl cíl. Zatáčku jsem nečekal, ale zvládl jsem ji a zkusil doběhnout do cíle naplno. Tušil jsem, že bych se dokonce mohl dostat na 38 minut, což se mi skutečně podařilo, dle svých hodinek jsem měl 38:00, oficiálně dokonce 37:59 (a dle reálného času 37:57)! Za cílovou čarou jsem se nestihl ubrzdit, tak jsem vlitl do jednoho borce, za což se mu omlouvám, ale kdybych před cílem nezafinišoval, tak by mi to nevyšlo. :-) Zajímavé je, že mi hodně pomohlo uvědomění si asi 1500m před cílem, jak dobře jsem běhal v posledních týdnech krátké závody, takže i díky tomu byl poslední kilometr za 3:39. Osobní rekord jsem překonal o 18 sekund a zaběhl dle svého kalkulátoru nejhodnotnějśí výkon své běžecké historie.

Po doběhu jsem se déle rozdýchával, k rýmě se přidal i kašel, ale vyklusal jsem to a byl jsem v pořádku. Je zajímavé, na jak vysokých tepech jsem dnes běžel, zejména pak v druhé polovině závodu, toto je pro mě neobvyklé. Na druhé straně jsem to ale zvládl a doběhl dle původního plánu, což mě příjemně šokovalo. Pak jsem se pozdravil s dalšími kamarády a vyrazil domů. Nakonec jsem byl rád, že jsem se v noci rozhodl, že na dnešní závod pojedu, bylo to fajn. Podmínky sice pro mě nebyly ideální, ale i tak jsem se s tím popasoval více než dobře. Děkuji všem za gratulace i podporu. :-)


Návrat na přehled závodů