Postřehy ze závodů (Petr Kaňovský)

Návrat na přehled závodů

Zobrazit zprávy ze všech závody - rok:   2021   2020   2019   2018   2017   2016   2015   2014   2013   2012   2011   2010   2009   2008   2007

19.4.2014 Pardubický vinařský půlmaraton (otevřené mistrovství ČR)

Pořadí: 106. z 1258 klasifikovaných běžců (57. ze 70 v kategorii MR mužů)

Čas: 1:24:32

Rychlost: 14,97 km/hod (4:00 na km)

Průměrný tep: 171,5 tepů/min

Profil: 3 okruhy Pardubicemi, převážně silnice, na jednom místě kostky, velmi mírně zvlněný profil

Počasí: cca. 15-18 stupňů, slunečno, místy slabší vítr

Rozložení tempa (čas na km) a tepové frekvence (tepů/min):

Závodu MR v půlmaratonu jsem se zúčastnil, přestože jsem s tím moc nepočítal. Problém byl už v tom, že se závod konal na Bílou sobotu, s ohledem na můj církevní a rodinný program, avšak nakonec jsem zjistil, že by se to dalo sladit, protože obřady Bílé soboty jsou až večer a běh jsem považoval za důstojnou oslavu Kristova zmrtvýchvstání, byť pár hodin předem. Další problém byl v tom, že nebylo jasné, jestli je kvalifikační limit 1:20 či 1:25 a zda mi uznají výkon z Hamburgu, ale klub mě přihlásil, a ve středu už se na stránkách atletika.cz objevilo, že jsem byl vybrán. Další problém byla velká kumulace závodů a kvalitních závodních výkonů, jen v dubnu jsem měl šest takových výkonů, v celkové kilometráži 91 km, včetně maratonu za 2:59:42, půlmaratonu za 1:22:19 a desítky za 37:39, jen čtyři dny před Pardubickým půlmaratonem. Další problémy nesouvisely s běháním, ale dostával jsem se do špatného psychického stavu, který jsem řešil nadmírou jídla a nadmírou běhání poslední dny před závodem, mimo jiné jsem dva dny před závodem naběhal přes 45 km. I přes vysokou kilometráž v posledních dnech výrazně rostla i hmotnost. Konečně, problémem bylo i oteplení, které v den závodu přišlo.

Do poslední chvíle jsem váhal, jestli na závod jet, a jel jsem tam hlavně kvůli dvěma kamarádům, z nichž z Vlastou jsem jel autem z Brna na závod. V autě mi bylo špatně, bolelo mě břicho a hlava, a říkal jsem Vlastovi, že se tam jen podívám a nepoběžím, ale říkal, abych si to ještě rozmyslel, že uvidím na místě. Tam jsme měli problém s parkováním, zaparkovali jsme asi kilometr od prezence a dojeli jsme celkem pozdě (hlavně kvůli mým problémům ráno a při cestě, kvůli kterým jsme museli i zastavit), tak nebylo moc času na přemýšlení - došli jsme na prezenci, vyzvedli čísla, vrátili se zpět, převlékli se, rozklusali se, zašli dvakrát na WC a přesunuli se na start. Mezitím se mi udělalo lépe, tak jsem se rozhodl, že poběžím. Já před startem nebyl vůbec nervozní, nervozitu jsem si odbyl už před tím, takže i tep byl těsně před startem 85, když Vlasta měl asi 135. :-)

Vlasta chtěl běžet na čas těsně pod 1:20, což znamenalo tempo 3:47/km. Požádal mě, abych běžel s ním, i když mi bylo jasné, že tentokrát takový výkon nebudu schopný celý závod dát, protože podmínky byly o dost horší než v tom tréninku 8 dní před závodem, kdy jsem na dráze zaběhl 1:22:19, což byl vůbec nejlepší výsledek ze všech myćh vzdáleností. Řekl jsem si ale, že budiž, že mu to rozběhnu, neboť můj výkon stejně bude s ohledem na okolnosti stát za nic. Po pár set metrech od startu ale Vlasta šel přede mě, párkrát se ohlížel, a i když jsme běźeli domluveným tempem, tak se rozhodl běžet výrazně rychleji, beze mě. Před startem vícekrát říkal, že to tentokrát neudělá, ale cítil se tak dobře, že šel do toho hned. 5 km měl za 18:30, tempo 3:41/km, ke konci měl ale nemalé problémy a nakonec doběhl za 1:20:01, tedy v plánovaném čase, avšak celkem vyčerpán, když tempo v posledních km výrazně klesalo. I přesto ale zaběhl osobák, což je skvělé. Pokud se jedná o mě, tak jakmile jsem zjistil, že si Vlasta běží podle sebe, tak jsem hned v 1.km zvolnil a snažil se běžet tempem kolem 3:55/km, na úrovni osobáku z dráhy před 8 dny. Bylo celkem teplo a překvapilo mě, že jsem v prvních 4,5 km nenarazil na žádnou občerstvovačku, a až jsem se na 4,7.km k jedné dostal, tak tam byly jen houbičky s vodou, nikoliv voda na pití či polévání. Houbičku jsem ani nevzal a běžel dál, 5 km jsem měl za 19:38. Když jsem pak zjistil, že sedmý kilometr je delší a běžel jsem ho proto za 4:07, a první 7,03 km okruh měl za 27:52, tak jsem si dal jediný cíl, kterým je snažit se běžet na čas pod 1:25:00, tedy tempem kolem 4:00/km.

Na začátku druhého okruhu jsem se konečně dostal k vodě, ale i když jsem vzal dva kelímky, tak v nich bylo minimum vody, jedním jsem se polil, druhý jsem vypil, ale bylo to naprosto nedostatečné. Někde od 8.km jsem běžel s Jirkou Komínkem, poblíž kterého jsem byl až po 18,5.km, a s kterým jsme se vzájemně podpořili v tempu. Snažil jsem se běžet těsně pod 4:00/km, avšak mé hodinky nadměřovaly vzdálenost, takźe skutečně průměrné tempo bylo kolem 4:02/km, jinak jsem se zároveň snažil, aby tep neklesl pod 171 a podle toho nastavil pípání. 10 km jsem měl za 39:48 a dvě kola (14,07 km) za 56:11, což dávalo odhad cílového času kolem 1:24:30, což bylo fajn. Na druhé občerstovačce to dopadlo ještě hůře než na první, dostal jsem do ruky jen jeden kelímek a tím se trochu omyl, nicméně se mi dostala sůl do očí a nemél ji s čím omýt, proto jsem musel sundat brýle, utřít víčka kapesníkem a vrátit brýle zpět. Snažil jsem se o něco zrychlit, ale to mi moc nešlo, proto jsem se vrátil k původnímu tempu. S člověkem, s kterým jsem běžel, jsme postupně předbíhali více lidí, my měli tempo velmi vyrovnané, druhou pétku 20:10, třetí 20:13 a čtvrtou 20:10. Někde kolem 18,5.km jsem pak Jirkovi utekl, resp. on zpomalil (měl nakonec 1:25:08), a pak se snažil běžet s jiným člověkem, který mě doběhl, ale neudržel jsem se ho a nechal ho na 20,5.km být. Přesto jsem se snažil ke konci zrychlit a doběhl za 1:24:32 na 100.místě, z toho na 57.místě v rámci MR. S tímto výsledkem jsem s ohledem na okolnosti spokojený, bylo to o 2:13 pomalejší než na dráze, tam jsem ale měl mnohem lepší podmínky, a i tak se jedná o nejrychlejší oficiální závodní výkon, navíc pod 1:25, což bývá limit pro MR v půlmaratonu i maratonu, pokud to pro příští rok nezmění. Tep se držel celkem nízko, průměr 171,5, i když na dráze jsem měl ještě méně (168,7), ale měl jsem méně než loni, kdy jsem při čase 1:27:12 měl průměr 174,0. Řekl bych, že to byl hlavně dobrý tempový trénink na maraton. :-)

I před problémy před startem jsem rád, že jsem nakonec běžel, bylo fajn se tam setkat s více kamarády a bylo fajn se i při běhu modlit. I výkon nakonec byl dobrý, tak je vše v pořádku. Po závodu jsem spěchal do Brna, a proto jsem se nezdržoval v prostorách cíle příliš dlouho po doběhu, takže se omlouvám těm, kteří mě nepotkali, snad tedy příště. Pokud se jedná o ambice zaběhnout půlmaraton v čase pod 1:20, tak ty zkusím naplnit, až budou podmínky pro mě lepší, než byly v Pardubicích.