Postřehy ze závodů (Petr Kaňovský)

Návrat na přehled závodů

Zobrazit zprávy ze všech závody - rok:   2021   2020   2019   2018   2017   2016   2015   2014   2013   2012   2011   2010   2009   2008   2007   


29.4.2014 Brněnské Hamburgy 10 km

Pořadí: 1. z 8 běžců

Čas: 39:16,6

Rychlost:  15,28 km/hod (3:56 na km)

Průměrná TF:  171,8 tepů/min

Počasí: cca. 15 stupňů, polojasno

Rozložení tempa a tepovky (čas na km a tepů za minutu):

     

Po velmi úspěšném minulém týdnu, kdy jsem překonal osobáky na 800m, 1000m, 1500m a 2000m jsem byl poněkud unavený, tak jsem se při běhání necítil moc dobře, a navíc se mi opět moc nedařilo ani stravování (hlavně o víkendu), nicméně jsem na dnešek vyhlásil Hamburg desítku, a to kvůli dalším zájemcům, přišlo nás tam nakonec osm. Ráno jsem se cítil při klusu na stadion celkem dobře, tak jsem si říkal, že navzdory únavě předchozích dnů zkusím rozběhnout první kilometr tempem 3:40/km a pak uvidím, jak to půjde. Toho využil Tomáš Vojtíšek, který chtěl dát se mnou kilák, zaběhnout si osobák a skončit. Před startem jsem si chvíli zacvičil, bylo mi už celkem teplo, tak jsem se rozhodl běžet bez trička.

V prvním kole vystartoval Miloš Brichta velmi svižně, měl ho za 1:22, takže mi bylo jasné, že bohužel poběžím dnes skoro celou desítku sám, já si běžel původně domluveným tempem a měl první kolo za 1:29, Tomáš běžel za mnou. Po osmiset metrech Tomáš šel dopředu a dal osobák 3:37,5, takže jsem v prvních dvou kolech zřejmě sehrál roli vodiče dobře. Viděl jsem, že Miloš zpomalil, ale bohužel jsem za ním byl stále kolem 50m a nedokázal jsem se mu přiblížit. Po dvou kilometrech za 7:21 jsem ale začal cítit únavu nohou a začal mít i žízeň, to se ještě zvýšilo po 3.km, a proto jsem pak běhal už jen tempem kolem 4:00/km, 5 km jsem měl za 19:05. Pak jsem požádal Tomáše, aby mi podal vodu, kterou jsem vypil a nalil na hlavu, ale i tak mi bylo po pár kolech opět teplo a vnímal jsem i problémy při dopadu, kdy jsem měl pocit, že dopadám pravou nohou příliš na vnější část nohy, proto jsem párkrát vyběhl až na kraj první a druhé dráhy a běžel podél čáry, abych tím dopad kontroloval. V druhé polovině závodu se ke mě občas připojil Tomáš Muller, ale dnes nebyl úplně v kondici, tak někdy se mnou dal jen jedno kolo, jindy dvě, ale i tak to bylo fajn. Doběhl jsem v čase 39:16,6, což znamená tempo 3:56/km, 97 sekund za osobákem, ale i tak to byl 12.nejlepší čas mé běžecké historie. Na to, jak jsem se cítil při běhu blbě a na to, źe jsem byl i po doběhu celkem spocený, to není špatné. Je přitom jedno, že někteří mají dojem, že já skoro každý svůj výkon považuji za úspěch, i když to úspěchem není, ale to nevadí ... Osobně si myslím, že i když to mělo k osobáku daleko, že to byl dobrý maratonský trénink, a to stačí.

V dalších dnech do Pražského maratonu, který je za 12 dní, už asi žádné rychlé závody a testy nepůjdu, možná ještě zkusím něco zítra a pak budu běhat pomaleji, maximálně do tempa maratonu. Doufejme, že si do té doby dostatečně odpočinu a že se mi podaří i dobře zvládnout stravování. Chtěl jsem už dnes zkusit nějaké experimenty, ale po zvážení a konzultaci s kamarády jsem se rozhodl zkusit se stravovat "normálně", bez výraznějších výkyvů, samozřejmé s dostatkem ovoce, zeleniny a kvalitních sacharidů a bílkovin. Pokud se mi občas něco nepovede, tak nevadí, ale nechtěl bych zase skončit u "čokodní", jak třeba před ultramaratonem v Kisberu. :-) Pokud se jedná o odhad maratonského výkonu, tak uvidím až příští týden podle toho, jak se budu cítit. Dnešek ovšem hodnotím lépe, než odpovídá pocitům při běhu i dosaženému času.


Návrat na přehled závodů