Postřehy ze závodů (Petr Kaňovský)

Návrat na přehled závodů

Zobrazit zprávy ze všech závody - rok:   2021   2020   2019   2018   2017   2016   2015   2014   2013   2012   2011   2010   2009   2008   2007   


21.6.2014 Břeclav (liga družstev) 10 km

Pořadí: 9. z 9 běžců

Čas: 39:38,35

Rychlost:  15,14 km/hod (3:58 na km)

Průměrná TF:  179,5 tepů/min

Profil: 400 metrová dráha

Počasí: cca. 18 stupňů, polojasno až zataženo, místy slabší vítr

Rozložení tempa a tepovky (čas na km a tepů za minutu):

           

Video ze závoduNa ligu v Břeclavi jsem jel ve velmi útlumovém období. Po velmi úspěšném několikaměsíčním závodním období, kdy jsem překonával osobáky na nejrůznějších vzdálenostech bylo jasné, že útlum musí přijít, spíše jsem se divil, že přišel až začátkem června. Prvotním impulsem bylo výrazné oteplení, ale to samozřejmě bylo jen ne příliš podstatným faktorem. V červnu jsem pak běhal menší kilometráž, téměř bez intenzit, a navíc jsem i kvůli stresům naprosto nezvládal stravování, stravoval jsem se jak "Otesánek" a i s ohledem na menší kilometráž začala prudce růst hmotnost, takže jsem dnes měl o 3 kg více než začátkem května (viz graf). Když jsem tento týden zkusil něco o něco rychlejšího, tak to nohám vůbec neběhalo, což dávalo velmi špatné predikce pro dnešek. V zoufalosti jsem pak zkusil jedinou možnou věc, i když velmi riskantní, a to že jsem včera dal testovací desítku, která měla být běžena na tepu kolem 170, ale ani na ten jsem se nedostal, průměrný tep byl jen 163 a čas 41:54. Bylo mi jasné, že to není úplně dobré jen den před závodem, ale potřeboval jsem nohy připomenout, že se dá běhat i rychleji. Zvažoval jsem, jestli vůbec na ligové kolo jet, ale řekl jsem si, že to zkusím, s tím, že bude velký úspěch, když dám čas pod 40 minut. Dalším problémem bylo, že se závodu zúčastnilo jen 9 lidí, což sice dávalo jistotu, že budu bodovat, ale zároveň to znamenalo vyšší riziko, že poběžím sám, přestože za náš tým startoval i Jirka Rerych, který měl osobák 38:11 a přitom říkal, že jeho trénink není ideální, avšak rád by překonal tento svůj osobák. Očekával jsem tedy, že poběží na čas kolem 38 minut.

Po odstartování jsem se zařadil na předposlední místo, těsně za Honzu Jakubíčka a před Jirkou Rerychem. I když jsem se necítil na dobrý výkon, tak jsem chtěl zkusit rozběhnout první kilometr tempem kolem 3:45/km s tím, že uvidím, co se bude dít. Honza bohužel běžel rychleji, tak jsem za ním už od 2.kola zaostával, takže jsem pak řekl Jirkovi, že pokud chce běžet s ním, ať mě předběhne a jde za ním. Kdyby Jirka nebyl týmový kolega a Honza naopak soupeř, tak bych to nedělal, ale považoval jsem to ve prospěch druźstva. Očekával jsem ovšem, že Honza v druhé půlce zvadne a že ho třeba doženu, protože dle výsledků zatím běžel jen maximálně trojku. Jirka pak šel skutečně přede mě, velmi rychle doběhl Honzu a pak šli spolu, a bohužel se mi stále vzdalovali. Po 3 km za 11:30 mi bylo zcela jasné, že to dnes na osobák nebude, a že i loňský dráhový čas 38:45 je těžké dosáhnout. Už v 9.kole mě předběhli nejlepší borci o kolo, na čele byl náš týmový kolega Pavel Musil, spolu s Vojtou Čabalou ze Znojma. Po 5 km za 19:22 již bylo zcela jasné, že dnes dobrý čas zaběhnout nemohu, a přitom bylo i velmi pravděpodobné, že skončím poslední, protože dvojice Rerych+Jakubíček už přede mnou byla o půl kola.

V druhé polovině závodu jsem hodně bojoval s motivací, ale snažil jsem se aspoň, abych doběhl pod 40 minut, protože čas nad tuto hranici bych považoval za špatný. Někde kolem 16.kola mě předběhla dvojice Musil+Čabala podruhé a na konci 20.kola mě dokonce předběhla o kolo dvojice Rerych+Jakubíček. Chvíli jsem se jich držel, ale pak jsem usoudil, že mě to stojí moc sil, a že to stejně nemá smysl, přitom bylo jasné, že se pod 40 minut vejdu. Po 22.kole mě pak předběhla potřetí dvojice Musil+Čabala, tak jsem Pavla povzbudil a sledoval, jak se dostal na první místo a vybudoval si rozhodující náskok. Doběhl ve skvělém čase 34:23. Já pak ještě pokračoval v závodu a doběhl do cíle v čase 39:38. Ani jsem se nesnažil příliš o finiš, protože jsem věděl, že ještě odpoledne poběžím závod na 1500m a věřil jsem, že by výsledek mohl být dobrý, bohužel jsem se však velmi mýlil, viz komentář.

Pokud se jedná o výsledek desítky, tak ten byl hodně ovlivněn nízkým počtem zúčastněných a tím i mé menší motivací. Ale i kdybych motivaci měl, tak bych sice asi měl lepší čas, ale rozhodně ne osobák, protože útlum ještě přetrvává/doznívá. Také 3 kg navíc znamenají dle přepočtových tabulek minutu a půl rozdílu, což není málo, když jsem dnes za osobákem zaostal o 119 sekundy. V čase pod 40 minut jsem ale doběhl celkem v pohodě, což mě příjemně překvapilo, i když se jednalo až o 23.nejrychlejší desítkový čas. Rozhodně jsem se ale dnes cítil běžecky nejlépe za celý červen, o čemž svědčí i to, že jsem nakonec naběhal v součtu 40 km. Myslím, že i přes dvě poslední místa to byl fajn výlet/trénink.


Návrat na přehled závodů