Postřehy ze závodů (Petr Kaňovský)

Návrat na přehled závodů

Zobrazit zprávy ze všech závody - rok:   2021   2020   2019   2018   2017   2016   2015   2014   2013   2012   2011   2010   2009   2008   2007   


31.7.2014 Brněnské Hamburgy 10 km

Pořadí: 1. z 5 běžců

Čas: 39:23,0

Rychlost:  15,23 km/hod (3:56 na km)

Průměrná TF:  173,4 tepů/min

Počasí: 22 stupňů, zataženo, vysoká vlhkost vzduchu

Rozložení tempa a tepovky (čas na km a tepů za minutu):

     

Dnešní Hamburg jsem se rozhodl uspořádat celkem spontánně, rozhodl jsem se až v úterý odpoledne, tedy den a půl před ním. Celý červenec byl ve znamení výrazného výkonnostního útlumu, což souviselo s horky, ale i s únavou po předchozích náročných měsících. Více méně jsem jen klusal, byť ve vyšší kilometráži. Občas jsem dal i nějaké rychlejší běhy, ale jen krátké, pokud nepočítám desítku za 40:38 dne 10.7., kdy jsem dělal vodiče. Ke konci měsíce se ale konečně o něco ochladilo, a i když jsem věděl, že jsem ve výkonnostním útlumu, tak jsem dostal chuť zkusit desítku, zejména pak po úterku, kdy jsem dal na dráze 2 km těsně pod 7:16. Navíc si vedu graf měsíční výkonnosti a zjistil jsem, že v červenci nemám žádný aspoň trochu kvalitní výkon, a proto jsem se rozhodl Hamburg vyhlásit poslední červencový den, abych získal údaj o aktuální výkonnosti, který budu moci vynést do grafu. :-) Na závod se přihlásili i další borci, nakonec nás došlo šest, z nichž pět běželo Hamburg. Předpověď počasí naštěstí nevyšla, bylo sice zataženo s velmi vysokou vzdušnou vlhkostí, ale nepršelo.

Pokud se jedná o strategii závodu, tak jsem to chtěl pojat jako test, že rozběhnu rychleji, než je má výkonnost, tempem kolem 3:40/km, zkusím vydržet pár kol a pak zpomalím. Bohužel však nikdo jiný mým tempem běžet nechtěl, takže jsem musel běžet od začátku sám, což mi úplně nevyhovovalo. Také vlhkost byla nebývale velká, a proto jsem se od začátku dost potil. Plánovaným tempem jsem dal jen kolo a pak postupně zpomaloval, 2 km byly za 7:31. V protisměru běhajícímu (rozklusávajícímu před intervalovým tréninkem) Vlastovi jsem říkal, že mi to moc nejde a že mě to samotného moc nebaví. Zajímavé je, že tepovka nebyla moc vysoká, ale nohám se prostě běžet nechtělo. Pípání jsem přenastavil na tempo 3:50, ale ani to se mi nedařilo držet, mezičas na 4 km byl 15:18. Pátý kilometr mě to vůbec nebavilo a nešlo, ale po mezičasu na pětce 19:23 mi Vlasta říkal, že bych i tak měl zkusit dát pod 39:30, tak jsem si řekl, že zkusím zbytek běžet tempem kolem 4:00/km, zda mi to vyjde. Hodně mi pomohlo, že jsem se začal výrazně přibližovat Ondrovi, který zaostával o necelé kolo a že se Ondra několik kol snažil, abych ho nepředběhl, což přispělo k stabilizaci mého tempa až do 7,2.km, kdy už se bohužel Ondra neudržel a zpomalil. Vlastně hned poté jsem zpomalil i já, a proto jsem požádal Mirka, který běžel jen pětku, a pak jen vyklusával, zda by se mnou nedal pár kol, s čímž souhlasil. Mirek se ke mě připojil 4 kola před koncem, po 8400m a běžel přede mnou dvě a půl kola, což mi dost pomohlo. Pak už mi zbývalo jen asi 650m, a veděl jsme, že mi to pod 39:30 vyjde. Mirka jsem potkal ještě asi 150m před cílem a požádal ho, aby se mnou dal záverečnou rovinku, což dal, i když mnohem rychleji, než jsem běžel já, ale i díky tomu jsem nakonec měl čas 39:23. Jedná se o 16.nejrychlejší desítku mé historie, což v útlumu a ve velmi vysoké vlhkosti není špatný výsledek.

Po běhu jsem si vzal vodu a šel jsem se vyklusat, spolu s kamarády jsme pak doprovodili několik kol i Luboše, který byl dnes na Hamburgu poprvé (dal 10 km za 56:14). Pak jsem měl ještě chuť připojit se k intervalovému tréninku Vlasty a dal 5x800m průměrným tempem 3:45/km s 200m meziklusy, běželo se mi celkem dobře. Spolu s dalšími přesuny jsem dnes dal za ráno a dopoledne 34,2 km. Vlhkost vzduchu ale byla nepříjemná, a i když jsem běžel jen v trenkách, botách a ponožkách, tak jsem měl trenky a ponožky úplně promočené. Však také později celkem výrazně pršelo ... Byl jsem ale rád, že jsem Hamburg uskutečnil, měl jsem ze svých výkonů dobrý pocit.

Pokud se jedná o další týdny, tak příští týden budu na dovolené v Jeseníkách, kterou chci pojat také hodně běžecky, i když hlavní je odpočinek od počítače a psychického pracovního vypjetí. Také bych tam rád jedl kvalitněji než jídávám doma. V sobotu pak poběžím závod MR v běhu do vrchu, který ale budu spíše běžeckým zpestřením. Srpen bych chtěl orientovat jako přípravu na podzimní maratony, takže bych tam chtěl mít dostatečnou kilometráž, a několik závodů na 10-15 km s tempem těsně pod 4:00, což by mohlo být cílové tempo mého podzimního maratonu. Samozřejmě je potřebné se pokusit i o redukci hmotnosti na jarní úroveň, aby hmotnost nebyla překážkou pro dobrý výkon. Předpokládám, že letošní podzim je jednou z posledních šancí, kdy bych mohl zaběhnout kvalitní maraton, tak bych se ji měl snažit využít. Uvidíme, nakolik se to pak podaří ... Pokud se jedná o desítku, tak věřím, že tempo kolem 3:40 je v mých možnostech, ale viděl bych to až někdy na pozdní podzimní měsíce, řekněme přelom října a listopadu, případně příští rok na jaře.


Návrat na přehled závodů