Postřehy ze závodů (Petr Kaňovský)

Návrat na přehled závodů

Zobrazit zprávy ze všech závody - rok:   2021   2020   2019   2018   2017   2016   2015   2014   2013   2012   2011   2010   2009   2008   2007   


13.8.2014 Triexpert cup - Palackého vrch 10 km

Pořadí: 31. z 225 běžců

Čas: 39:31

Rychlost:  15,18 km/hod (3:57 na km)

Průměrná TF:  171,5 tepů/min

Mezičas 5 km: 19:38

Počasí: cca. 20 stupňů, déšť, ke konci silný déšť

Rozložení tempa a tepovky (čas na km a tepů za minutu):

     

Dnešní závod Triexpert cupu jsem běžel jen dva a půl dne po návratu z týdenní dovolené v Lázních Jeseník, kde jsem naběhal rekordní kilometráž 300 km, včetně náročného závodu MR v běhu do vrchu na Šerák. Dovolená se mi vydařila, a podařilo se mi po ní dostat zpět na hmotnost, kterou jsem měl začátkem června (tedy zhubnul jsem 2 kg, ale ještě jsem 2 kg nad cílovou váhou), ale po návratu jsem byl celkem unavený a navíc mě čekalo dost povinností. Až do dnešního odpoledne jsem nevěděl, jestli budu moci startovat, a protože jsem byl před tím na návštěvě, tak jsem se celý den stravoval poněkud "neběžecky". Když už jsem zjistil, že startovat mohu, tak nastal pro změnu problém, že začalo pršet, což mi nevyhovuje už jen kvůli brýlím, které nosím. Rozhodl jsem se ale, že když už na ten závod mám pár hodin dovolené, tak to zkusím, jako test, i když jsem si nic nesliboval. Řádně jsem ale nachystal batoh, dal jsem tam různé náhradní oblečení a kromě toho vše balil ještě do igelitu (např. peněženku s doklady), protože bylo pravděpodobné, že bude nadále pršet, přičemž z časových i jiných důvodů bylo potřebné, abych rozklus absolvoval jako běžecký přesun na start, tedy v dešti. Pouze jsem sjel několik zastávek k Antroposu a odtud běžel 6 km na Palackého vrch. Běželo se mi dost špatně, cítil jsem i únavu nohou a tempo bylo jen 7:19/km. Říkal jsem si, že snad bude lepší ani nestartovat, ale když už jsem na místo startu dorazil, pochopitelně promočený, jen 15 minut před startem posledního rozběhu, tak jsem si řekl, že to zkusím. Zaplatil jsem startovné, vyzvedl si číslo a čip, zašel na WC, převlékl si suché tričko, připevnil číslo a čip, odevzdal věci do úschovny, pozdravil se s pár kamarády a už se vše chystalo na start. Déšť bohužel neustával a dráha byla poměrně dost mokrá. S ohledem na všechny okolnosti jsem se rozhodl, že se nebudu snažit o osobák, ale pokusím se závod rozběhnout tempem kolem 3:50/km s tím, že by bylo pěkné mít výsledek pod 40 minut, i když jsem tomu moc nevěřil.

I když jsem startoval v elitním rozběhu, tak tam bylo 50 účastníků, což není málo. Nešikovně jsem si stoupl až někam do třetí dráhy a trvalo mi skoro kolo, než se mi podařilo seběhnout, navíc bylo ještě zřejmější, jak moc je dráha mokrá a jak špatně se mi na ní poběží. Měl jsem přitom úplně nové boty, dnes poprvé na sobě, protože ve stávajících bych měl mokro už po rozklusu, neboť již mají menší díry. Boty ale seděly dobře a žádný problém jsem s nima neměl. I když tep nebyl vysoký, tak se nohám nechtělo běžet rychleji, a protože beztak tempo 3:50/km by k osobáku nevedlo, tak jsem postupně mírně zpomaloval. Déšť byl dost nepříjemný, měl jsem namoklé tričko a hlavně stále mokré brýle. Občas jsem je přetřel kapesníkem, ale i ten byl brzy mokrý. :-) Sledoval jsem běžce, kteří mě předbíhali, hlavně Vlastu, který běžel na čas kolem 35:00 a kterému dělal vodiče můj kamarád Pavel. Poprvé mě předběhli po 8,5 kolech a vypadali dobře. Mně se v tom dešti neběželo moc dobře a musel jsem se snažit, aby tempo bylo do 4:00/km, i když tep byl nízko. Důvodem nízkého tepu mohlo být i vnější ochlazování deštěm, které mi vyhovovalo, tedy až na to, že jsem měl tričko a trenky příliš těžké, tak jsem je občas i ždímal. :-) 5 km jsem měl za 19:38, tak jsem si říkal, že bych to mohl pod 40 minut dát. Poslouchal jsem i komentátora, jak se daří Vlastovi, či jak Dan bojuje o vítězství se zahraničním účastníkem a na samotný běh se moc nesoustřeďoval, však o nic nešlo. Do osobáku bylo daleko a čas pod 40 minut byl pravděpodobný, i když déšť stále sílil.

Po 17.kole mě předběhl Vlasta podruhé a ptal se, kolik zbývá kol, řekl jsem mu, že šest, mně zbývalo ještě osm. Brýle už jsem měl tak mokré, že jsem skoro neviděl na hodinky a nějak jsem i ztratil koncentraci, takže jsem další dvě kola zpomalil až na 4:05/km, ale i tak to vypadalo dobře. Protože na většině desítek začínám zrychlovat 5 kol před koncem, tak jsem to zkusil i tady. Déšť bohužel sílil stále více a vlastně jsem neviděl skoro nic, místy jsem i musel přivírat oči, jak to bylo nepříjemné. Pouze jsem sledoval, že mě Vlasta potřetí nepředběhl, což znamenalo, že bude mít čas nad 35 minut, ale i tak zaběhl vynikajícím způsobem (35:30). Asi dvě kola před koncem byl déšť nejsilnější za celý den, přesto jsem ale zkusil zafinišovat a zkusit doběhnout třeba i v čase do 39:30. To se mi podařilo jen dle mých hodinek, zatímco dle oficiální časomíry jsem měl 39:31, ale nevadí. Umístnil jsem se celkově na 31.místě, což považuji za dobrý výsledek. Přitom i z průběhu tepu je vidět, že jsem se vlastně nedostal nad ANP, takže metabolicky jsem měl obrovské rezervy.

Po závodu jsem se chvilku vyklusal, pak jsem se převlékl do suchého trička i elasťáků a ještě klusal dalších 6 km zpět na trolejbus k Antroposu, za postupně ustávajícího deště. Přestože jsem se pak setkal i s výrazně negativní odezvou na můj výsledek, tak já jsem VELMI spokojený. Pokud po náročném týdnu, v únavě a dešti dám desítku s rezervou pod 40 minut, tak mi to dává velmi dobré šance pro podzimní maratony. Já vím lépe než lidé kolem mě, co chci, a k čemu mi ten který závod slouží. Dnes jsem chtěl vyzkoušet, jak se mi v únavě a špatných podmínkách poběží, a bylo to mnohem lepší, než jsem myslel. Dobrou desítku ještě na podzim zaběhnu, ale dnes k tomu nebyly dobré podmínky a ani jsem to nezamýšlel. Zato to byl dobrý trénink a mělo smysl ho absolvovat, právě kvůli těm náročným podmínkám, které tam byly. I nadále půjdu cestou, která bude nejlépe vyhovovat mým dlouhodobějším záměrům, bez ohledu na to, že může být považována za kontraverzní. :-)


Návrat na přehled závodů