Postřehy ze závodů (Petr Kaňovský)

Návrat na přehled závodů

Zobrazit zprávy ze všech závody - rok:   2018   2017   2016   2015   2014   2013   2012   2011   2010   2009   2008   2007   


22.7.2009 Moravská Slavia - hodinovka

Pořadí: 79. ze 123 běžců

Vzdálenost: 11 253 metrů

Rychlost: 11,25 km/hod (5:20 na km)

Profil: dráha, škvárový povrch

Počasí: cca. 34 stupňů, slunečno

Přehled časů v jednotlivých kolech: (1 kolo = 400 metrů)

Přehled časů v jednotlivých kolech 2.běhu: (1 kolo = 400 metrů)

V dnešním komentáři budu umírněnější než jindy, protože jsem se v posledních dnech dostal do určitých názorových sporů s některými lidmi ohledně koncepce mého běhání, což mě docela dost unavilo a vyvolalo až depresivní smýšlení, kterého jsem se ale naštěstí zatím zbavil. Jsem vděčný za všechny rady, které mě různí lidé dávají, pouze ale začínám mít dojem, že některé nároky jsou pro mne z různých důvodů splnitelné jen s velkým úsilím, které nejsem schopen běhání dát a navíc názory nejsou vždy jednotné. Na druhé straně ještě věřím, že i přesto má mé běhání smysl. :-)

Mým 31.závodem byla hodinovka. Hodinovku mám obvykle rád, neboť v ní dosahuji relativně nejlepších výkonů ze všech tratí. Doufal jsem, že by se mi mohlo podařit atakovat osobní rekord (12,75 km), ovšem to bylo při dnešním počasí prakticky vyloučeno. Navíc jsem shodou okolností běžel v pondělí i úterý velmi rychlé desítky (v úterý za 46:55), takže jsem nebyl odpočat tak, jak bych měl. Původně jsem chtěl startovat kvůli počasí v běhu až v 18:00, avšak jinou shodou okolností jsem se na Moravské Slavii objevil už v 16:50, takže jsem se přihlásil už do běhu v 17:00.

Průběh závodu nejlépe ilustruje graf, který je v úvodu stránky. Nejprve prvních 8 kol rozumným tempem, pak pozvolné zpomalení (i kvůli zvýšené potřebě pít), následně ve 14. a 15.kole krize s myšlenkami, abych závod vzdal, poté běh tempem něco pod 6:00/min a velmi časté využití občerstvovacích stanic (pití nápojů a proběhnutí pod proudem vody, který pořadatel stříkal na běžce, kteří o to měli zájem) a následně postupné zrychlování v posledních 4 kolech ( v grafu je tempo 28.kola spojeno s 53 metry 29.kola). Výsledná vzdálenost 11 253 metrů je 1,5 km za mým osobním rekordem, ale i přesto stačila na 79.místo ze 123 běžců. Možná jsem mohl běžet rychleji, ale považuji za velký úspěch, že jsem závod doběhl celý a nevzdal po první polovině.

Po doběhu jsem se občerstvil a diskutoval s přáteli. Mezitím se připravil start 2.skupiny běžců, ve které jsem původně chtěl startovat. Cítil jsem chuť si pár kol zaběhnout v rámci regenerace a chtěl jsem tak pomoci i mé jedné známé. Když pořadatel šprýmoval s Ivem Zejdou, zda nechce běžet závod podruhé, tak jsem se zeptal, zda je toto možné, na což mi odpověděl, že ano, avšak musím běžet s čipem. Ten jsem ale naštěstí měl na noze, takže nebyl problém. Počasí se mezitím zlepšilo, protože se slunce schovalo pod mraky, to však vydrželo jen asi 20 minut.

K druhému běhu jsem přistupoval čistě z tréninkového hlediska, takže jsem ho rozběhl na úrovni časů 14.-24.kola prvního běhu. Tempo se mi podařilo držet asi 8 kol, avšak poté se mi začalo chtít na WC a dostal jsem hlad. Když jsem pak v 10.kole zpomalil, rozhodl jsem se běh přerušit a vydal se do šatny, kde jsem zašel na WC, umyl si obličej a našel v batohu sýrový krosan, který jsem postupně celý snědl. Zdržení bylo celkem asi 2 minuty, ale považoval jsem ho za nezbytné. Po návratu na trať jsem běžel 5 kol podobným tempem jako před přestávkou, ale pak jsem začal postupně zrychlovat, s cílem uběhnout aspoň 10 km. Když jsem pak na začátku 24.kola potkal mého běžeckého partnera Honzu, který mě předbíhal už po x-té (x bylo dost vysoké číslo), tak jsem se rozhodl běžet s ním, což se mi celá dvě kola podařilo, takže jsem je měl rychlejší než při předchozím běhu. V posledním, pro mě neúplném, kole mi Honza utekl, ale i přesto jsem tempo udržel. Výslednou vzdálenost 10 342 metrů považuji s ohledem na okolnosti za dobrý výsledek (byl bych 95. ze 123 běžců).

Po doběhu jsem opět strávil delší čas rozhovorem s běžeckými přáteli a pak se konečně vydal domů. To, co jsem dnes udělal, jde proti veškeré logice závodění. Možná si někdo řekne, že to není normální, ale já jsem to vnímal takto, a proto jsem to takto také udělal a jsem za to velmi rád. Děkuji všem za pochopení i podporu!


Návrat na přehled závodů