Postřehy ze závodů (Petr Kaňovský)

Návrat na přehled závodů

Zobrazit zprávy ze všech závody - rok:   2021   2020   2019   2018   2017   2016   2015   2014   2013   2012   2011   2010   2009   2008   2007   


14.9.2014 Brněnská pětadvacítka cca. 24,77 km

Pořadí: 14. ze 83 běžců (82 doběhlo)

Čas: 1:42:50

Rychlost: 14,45 km/hod (4:09 na km)

Průměrný tep: 171,3 tepů/min

Profil: převážně cyklostezky, zvlněný profil

Počasí: cca. 18 stupňů, střídání polojasno a zataženo, ke konci zataženo

Rozložení tempa (čas na km) a tepové frekvence (tepů/min):

   

Závod Brněnská pětadvacítka jsem běžel letos poprvé v životě, protože mi v minulých letech nevyhovoval termínově. I letos jsem zvažoval, zda se ho zúčastnit, ale rozhodl jsem se kladně, hlavně proto, že jsem si spočítal, že bych mohl v rámci něj zaběhnout svůj jubilejní 30000.km. Rád jubilejní km běhám buď ná závodě či na nějaké jedinečné akci (25000.km jsem běžel misijní běh do Přibyslavic) a Brněnská pětadvacítka byla pro tento účel jedinečnou akcí. Jedná se totiž o nejdůležitější závod pořádaný našim atletickým klubem, tak bylo jasné, že tam potkám hodně přátel. Navíc jsem se letos podílel i na měření trati. Sice i tak byly dnes před závodem nějaké zmatky, a organizátorům se mimo jiné "podařilo" se na dvou místech odchýlit od změřené trati, čímž byla asi o 230m kratší než měla být, ale i tak to byl úspěch oproti loňsku, kdy trať byla kratší asi o 1 km. :-) Tempo a rychlost nicméně počítám z dnes naměřené délky 24,77 km.

Závod jsem se rozhodl pojmout jen tréninkově, aniž bych na něj ladil formu a aniž bych se dnes chtěl zničit. Mám své vrcholy sezony, které ještě přijdou, zejména maraton v Košicích za tři týdny, a s ohledem na to volím přípravu. V srpnu byla příprava objemová, v září zařazuji více rychlejších běhů, mimo jiné ve čtvrtek, tři dny před Brněnskou pětadvacítkou, jsem běžel 10 km za 38:22, z toho 5 km za 18:27, jen 7s za osobákem. Navíc v pátek pršelo a aby mi vyšla kilometráž pro jubileum na závodě, tak jsem včera uběhl přes 30 km. Ještě k tomu se mi nedařilo ani moc v jezení a navíc jsem měl špatný spánek, tak jsem ode dneška moc nečekal. Ráno jsem si zaklusal do kostela 2,51+2,30 km, pak se nasnídal, oblékl se na start a doklusal na stadion 4,29 km. Tam jsem se zaregistroval, pozdravil se s kamarády a rozcvičil se, hlavně cvičením v leže. Počasí bylo ne úplně příjemné, bylo celkem dusno a navíc se vyjasnilo, tak bylo i celkem teplo. Už doma jsem se rozhodl, že dnes poběžím strategií rovnoměrné tepovky kolem 171 tepů, a to i proto, že trať byla ve zvlněném profilu. Podle toho jsem nastavil i pípání hodinek. Hodnotu 171 tepů jsem zvolil podle průměrných tepů jiných závodů obdobné délky, které jsem v posledních dvou letech běžel, a s ohledem na bezpečnou vzdálenost od anaerobního prahu, který mám kolem 178 tepů. Věřil jsem, že tento tep je udržitelný a zároveň, že mě nezničí a nenaruší mi další tréninkový plán.

Po odstartování se stalo něco, s čím jsem úplně nepočítal. Prvních 400m závodu vedlo na atletickém stadionu, kde se oběhlo kolo, a pak se vyběhlo mimo stadion. Já, v souladu se strategií rovnoměrné tepovky jsem odstartoval svižně, abych co nejrychleji dostal tep na požadovanou úroveň. Jak jsem ale byl odpočatý po cvičení a meditaci, a nadšený z toho, že budu mít dnes 30000.km, tak jsem rozběhl nebývale rychle a okamžitě jsem se ujal vedení. Tep byl pořád pod 170, tak jsem rychlost udržoval a vychutnával si první místo. Mého začátku si všiml i komentátor závodu, a řekl o mě několik vět. Bylo úžasné toto zažít, i když jsme všichni věděli, že to dlouho nevydrží. Podle mých záznamů i podle toho, co jsem slyšel od komentátora, jsem měl prvních 400m za 1:16, což je jen jedinou sekundu za mým osobákem na tuto vzdálenost, tep přitom vystoupal jen na 164. Stadion jsem opouštěl na prvním místě s poměrně velkým náskokem, čekala na mě už motorka s policistou, která mi ukazovala cestu. Na prvním místě jsem běžel více než kilometr, teprve tam jsem byl předstižen mým kamarádem, pozdějším vítězem závodu, a pak poté dalšími lidmi. Toto jsem opravdu nečekal, ale byl to jedinečný zážitek důstojný mé dnešní oslavy. :-)

K další části závodu není moc co říct, snažil jsem se běžet na nastavené tepovce, a to celkem úspěšně. Do kopce jsem samozřejmě zpomaloval, s kopce přidával, i když právě s kopce mi vícekrát tepovka klesla pod 170 a hodinky vícekrát pískaly. Někde kolem 4.km na kole kolem mě projel kamarád Jarda Kocourek, který se podivoval mému rychlému začátku, tempo jsem měl v té době kolem 4:00/km, ale bylo jasné, že v souladu s mou strategií běhu na rovnoměrné TF o něco poklesne. Na 5.km jsem byl kolem 9.místa, na 5,5.km byla první občerstvovačka, kamarád mi podal dva kelímky vody, kterými jsem se polil a trošku napil. Pak směřoval dále k otočce, která byla někde na 7,5.km a vydal se od ní zpět. Obrátka o 180 stupňů mi úplně nevyšla, skoro jsem se zastavil, ale běželo se mi dobře, i když tempo postupně klesalo. Na 9,5.km jsem se dostal podruhé na občerstvovačku, vzal jsem opět vodu a sledoval, že na 10.km mám čas 40:14 dle mých hodinek (dle kilometrovníků byl výrazně pod 40 minut, ale věděl jsem, že otočka byla blíž, než měla být a že tedy i kilometrovníky jsou divně), byl jsem v ten okamžik kolem 13.místa. Pak následoval úsek k Antroposu a odtud kolem řeky směrem nahoru, po trati, na které často běhávám (vícekrát týdně). Snažil jsem se držet tempo i tep, ale při stoupání na druhou otočku mi tempo kleslo nad 5:00/km, přestože jsem tep měl kolem 175. Bylo tedy jasné, že celkové tempo bude výrazněji nad 4:00/km a tedy že osobák na 25 km dnes nezaběhnu, ale to nevadilo, držel jsem se plánu. Na otočce stál kamarád Ivo Zejda, který mě povzbuzoval (povzbuzoval mě už někdy na 1.km, když jsem ho míjel, když se přesouval na tuto otočku).

Druhá část závodu začala zase s kopce, protože vedla stejným místem, jako se předtím vybíhalo. Snažil jsem se zrychlit, ale tep klesal pod 170 a tempo nebylo zdaleka tak rychlé, aby vyrovnalo ztrátu z výběhu. Byl jsem zde dostižen asi třemi lidmi, kterých jsem se pak zkoušel držet, čí být jen kousek za nimi. To se mi celkem dařilo, i když jsem na další občerstvovačce někde na 15,5.km vzal kromě vody omylem i ionťák, protože tam zrovna těsně přede mnou doběhl a postával jeden běžec. Polil jsem se tedy vodou, trošku ionťáku vypil a zbytek nalil na vlasy. To pak působilo dojem, jak jsem zpocený, ale nebyl jsem tak moc. :-))) Snažil jsem se držet těch lidí, co mě předběhli na 13.km, jednoho jsem tedy předběhl už na občerstvovačce, druhého někde kolem 16.km a třetího těsně za obrátkou na 17,5.km. Zde mě někdo též povzbuzoval, ale nevím, kdo, protože už jsem moc neviděl - brýle jsem měl dost špinavé, z potu, ale asi i z toho ionťáku, a ani utření kapesníkem nepomohlo, protože ten už jsem měl též mokrý a špinavý. Před poslední občerstvovačkou jsem už běžel osamoceně a tep vícekrát spadl pod nastavených 171, ale snažil jsem se, aby to nebylo moc. Na 19,5.km jsem tedy vzal poslední kelímky vody a pak se vydal opět k Antroposu. Běželo se mi dobře, navíc mě tam povzbudily holky, co mě znají z fora. Následný výběh do kopce jsem pojal aktivněji, hodně mi pomáhalo i to, že jsem se začal přibližovat k jednomu člověkovi, kterého jsem pak v kopci v pohodě předběhl a hned mu též utekl. Na vrchol jsem se dostal dost v pohodě, avšak následovalo celkem prudké klesání, následované rovinou, celkem asi 2,6 km běhu.

Při klesání jsem se snažil běžet svižně, ale nechtěl jsem riskovat zranění, raději jsem volil frekvenčnější běh. Tep bohužel klesal výrazně pod 170, ale to bylo dáno profilem. Na konci klesání, asi 1,5 km před cílem, jsem byl v souladu s očekáváním dostižen a pŕedstižen dvěma borci. Snažil jsem se jich držet, ale byli celkem rychlí. Přesto jsem ještě kilometr před cílem na né ztrácel jen pár sekund. Snažil jsem se i trochu reagovat na jejich následné zrychlení, ale viděl jsem, že se jeden odpoutal druhému, takže na něj určitě nemám, ale od toho druhého jsem byl před výběhem na stadion asi 5s. Následovalo pak ještě 400m na stadionu do cíle. Všiml si mě znovu komentátor, který říkal, že dobíhá závodník, který směle rozběhl začátek. :-) Každopádně jsem ale viděl, že na závodníka před sebou nemám, a že za mnou je též mezera, tak jsem na stadionu běžel spíše na pohodu a doběhl do cíle na 14.místě v čase 1:42:50. Po přepočtu na správnou vzdálenost 25 km by to vycházelo, že jsem za osobákem zaostal o 2:33 a že se jednalo o pátý nejrychlejší čas na této vzdálenosti. Dle mého názoru se s ohledem na profil i na to, že jsem běžel od začátku submaximálně, jedná o velmi dobrý čas. Závod jsem si přitom velmi užil a průběh 30000.km jsem si oslavil i křikem v průběhu běhu. :-)

Po doběhu jsem se napil a hned poté byl klusat 1,78 km. Pak jsem si vzal občerstvení - bagetu jsem odmítl, ale snědl jsem přidělený balíček čokopiškotů, 135g. Zdály se mi poněkud přeslazené, i když mám jinak sladké rád, ale snědl jsem je, a hodně jsem pil. Pak jsem zjistil, kdy je vyhlášení a šel znovu klusat, tentokrát s kamarádem, který mezitím doběhl do cíle, běželi jsme 4,65 km velmi pomalu. Během vyhlášení jsem se pak pozdravil s více přáteli, a po něm se vydal klusem na oběd do kampusu, tentokrát už v dešti. Celkem jsem dnes měl 44 km. I když jsem nedal osobák a ani nic nevyhrál, tak jsem z dneška nadšený, bylo to lepší, než jsem myslel. Vůbec nelituji ani přepáleného začátku, takto jsem si to více užil a ostatně jsem nějak nevnímal, že by mi to dále vadilo. Bylo skvělé, že jsem se rozhodl se závodu zúčastnit a zaběhnout si tak 30000.km s přáteli. Ale ani výsledek nebyl špatný, i když jsem ani nefinišoval a běžel "na pohodu". Vypadá to, že formu mám dobrou, ale otázkou bude, jak zvládnu další týdny, z hlediska přípravy i stravování, s ohledem na psychicky náročné období, které mě čeká (stres nesouvisí s běháním). A také je otázkou, jestli se dokážu při důležitých závodech "kousnout" a prodat to, co ve mě je. Dnes jsem ale dodržel strategii přesně, jak jsem chtěl, průměrný tep celého běhu byl 171,3. Poměr tep/tempo vyšel celkem příznivě, i když k hodnotám z května, kdy jsem běžel Pražský maraton, se zdaleka nepřiblížil. Snad se ale i toto zlepší, zejména pokud poběžím v chladnějším počasí a po rovině, uvidíme. Každopádně děkuji všem za podporu, velmi mi to pomáhá. A těším se už na dalších 10000 km, 40000.km bych pak rád oslavil opět nějak výjimečně. :-)


Návrat na přehled závodů