Postřehy ze závodů (Petr Kaňovský)

Návrat na přehled závodů

Zobrazit zprávy ze všech závody - rok:   2021   2020   2019   2018   2017   2016   2015   2014   2013   2012   2011   2010   2009   2008   2007

18.10.2014 Liberecký běh cca. 21,9 km (+0,5 km bloudění)

Pořadí: 7. z 29 běžců

Čas: 1:40:46

Rychlost: 13,34 km/hod (4:30 na km)

Průměrná TF: 156 tepů/min

Přepočet půlmaraton: 1:34:55

Podklad: převážně zpevněné lesní cesty, začátek a konec asfalt, doběh tráva

Profil: kopcovitý, nejprve stoupání 210m, pak klesání 160m, pak stoupání 275m, doběh klesání 325m, vše s dalšími zvlněními v průběhu těchto úseků

Počasí: cca. 18 stupňů, slunečno (trať převážně ve stínu v lese)

Rozložení tempa a tepovky (čas na km a tepů za minutu):

O závodu v Liberci jsem se dozvěděl až 4 dny před konáním, když jsem hledal na Internetu propozice jednoho brněnského závodu. Zaujalo mě, že se tam koná právě půlmaraton, se startem nedaleko bydliště mé kamarádky Jany, se kterou jsem byl minulou středu na jejím prvním závodu v životě, v Pardubicích, a se kterou jsem pak v sobotu zaběhl její první tréninkový půlmaraton, v čase těsně pod 3 hodiny. Věděl jsem, že by kamarádka zaběhla ráda půlmaraton i na závodu, tak jsem jí nabídl, zda to nezkusíme, přičemž po minimálním váhání souhlasila. Dle propozic to vypadalo na malý závod rodinného typu. Propozice byly bohužel celkem neúplné a například mapa trasy vůbec neodpovídala délce půlmaratonu, avšak rozhodli jsme se, že to i tak zkusíme. Bylo jasné, že závod bude v kopcovitém profilu, nevěděli¨ jsme ale, v jak výrazném. Teprve den před závodem se objevila další mapa, ale ani z té nebylo jasné, kudy se přesně běží a výškový profil, který ovšem měl jednu chybku, tedy že v ní chyběly souřadnice výškové osy. :-) Pořadatelů jsem se raději výslovně zeptal, jestli na trati nezabloudil, odpověděli, že trať bude PERFEKTNĚ značena. Teprve při prezenci jsme zjistili, že trať vede i přes Výpřež, což je místo, přes které běháme s kamarádkou na Ještěd, a že poslední kilometry vedou prudce s kopce. Dále jsme se těsně před startem dozvěděli, že trať nemá 21,1 km, i když je označena jako půlmaraton, ani 21,5 km, jak bylo den předem večer v propozicích, ale 22 km. Navíc jsme zjistili, že trať je značena pomocí šipek a občasných fáborků, ale poslední 3 km značeny nejsou, neboť trať vede po stejném místě jako začátek. Konečně, na startu ani v cíli neměli vodu, a zjistil jsem, že voda nebude ani na první ze dvou občerstvovaček, kde bude jen ionťák. Celé to tedy vypadalo dost amatérsky, ale rozhodli jsme se přesto s kamarádkou odstartovat. Já se rozhodl moc neriskovat, kamarádce jsem pak pečlivě sestavil strategii běhu v kopcovitém profilu, při kombinaci běhu dle tepovky a tepu, s cílovým časem kolem 2:30. Rozhodli jsme se ale, že poběžíme zvlášť, každý za sebe.

První kilometry vedly do kopce. Někteří to poněkud rozpálili, tak jsem se držel na 10.místě z 29 běžců naší vzdálenosti, ale postupně jsem se dostal na 6.místo. Na jednom místě to bylo dost krosové, přebíhali jsme dokonce asi 20m dlouhou navezenou hromadu štěrku, navíc podmáčenou, neboť tam zrovna zpevňovali cestu ... Bylo mi jasné, že na prvních místech nebudu a že na dobrý čas to též nebude, tak jsem především běžel tak, abych se nezranil. Na občerstvovačce na 5,5.km jsem se polil ionťákem, když voda nebyla, skvělý pocit. :-) Někde kolem 7.km trať vedla chvíli prudce s kopce, to jsem se celkem bál, běžel jsem tam velmi pomalu a byl předstižen jedním člověkem, který mi pak utekl aspoň o půl minuty, ale bylo mi to jedno. Teprve při dalším dlouhém stoupání jsem se dostal na vyšší TF, na 11.km předběhl jednoho běžce a na 12.km toho, co mě předběhl na 7.km, takže jsem se dostal na 5.místo.

Na 13.km byla druhá a poslední občerstvovačka, chtěl jsem vodu, ale neměli ji nachystanou a zmatečně šli otevírat 5litrový barel vody. Řekl jsem jim, ať mi ho dají, že ho někde položím, naštěstí vyhověli, s barelem jsem běžel asi 100m, umyl jsem se, napil se, pak se zastavil, položil barel na zem a běžel dál. Tempo jsem měl slušné a na 15,5.km vyběhl na Výpřež. Pak následoval zvlněný úsek, kde jsem ke své smůle ztratil GPS signál, který jsem pak neměl až skoro do cíle. Pak už začalo klesání, snažil jsem se běžet svižně, ale bezpečně. Za pár km jsem se dostal na zábavné místo, protože šipka ukazovala běžet nahoru, ale napadlo mě, že to je místo, kde se má odbočit dolů, odkud se vybíhalo po startu. Jinak bych si dal místo půlmaratonu maraton. :-) Dolů se běželo špatně, protože jsem nejenomže musel dávat pozor, abych si neublížil a abych přitom běžel svižně, ale i na to, kudy běžet, když už na trati byly jen šipky z cesty nahoru. Navíc se za mnou objevil člověk, kterého jsem předběhl na 12.km, tak jsem přidal a zkusil nedovolit, aby se mi přiblížil. Orientace na trati byla tím pádem pro mě ještě těžší, Jana mi pak říkala, že se místy nevyznala ani sama, i když tam bydlí a běhává. :-) Přesto se mi podařilo běžet správně a dokonce jsem pak na asfaltu soupeřovi utekl, což ale byla rozhodující CHYBA. :-)

Asi 300m před cílem se mělo odbočit do boční ulice doprava, ale tam nebyla žádná šipka, naopak byla šipka jen na hlavní ulici za křižovatkou směrem nahoru, proti směru běhu. Jak jsem se snažil běžet rychle a jak Liberec neznám, tak jsem pokračoval logicky dolů, po hlavní komunikaci. Kdyby pořadatelé nebyli líní, tak by se mi toto nemohlo stát. :-) Teprve někde zde naskočil GPS signál, ale běžel jsem dále dolů, ale bylo mi to divné, navíc jsem měl dojem, že slyším zapísknutí. Na hodinkách, kde už mi blbnou tlačítka, jsem dohledal mapu prvního kola a zjistil, že běžím špatně, zaběhl jsem si mezitím asi 250m dolů, s klesáním asi 20m. Otočil jsem se tedy a vyběhl to nahoru a pak se napojil na správnou trať. Bohužel mi utekl nejenom člověk, co byl na 6.místě, ale dostal jsem se i za ćlověka, který byl na 7.místě. Toho jsem se snažil dohonit, ale když viděl, že zrychluji, tak zrychlil i on a nenechal mě předběhnout, i když musel dobře vědět, že jsem byl stále před ním a že mě nikde nepředběhl. Po doběhu jsem byl trochu zklamaný, ale co se dá dělat... Aspoň jsem si dokázal, že i po náročných 22 km dokáži dát finiš tempem 3:15 s tím, že se TF dostala na 190. :-) Dosažené průměrné tempo závodu 4:30 ovšem nebylo špatné, přitom při nízkém průměrném tepu, jen 156.

Soupeř, co doběhl pátý, říkal, že by na mě zavolal, ale byl jsem už moc daleko. Chyba, že jsem mu utekl tolik. :-) V cíli mě pak zaskočilo, že tam mají horký sladký čaj, koláče, boršč a pivo, ale vodu ne. Vypil jsem kelímek čaje, snědl koláč a zaběhl do kamarádčina bytu, kde jsem se napil, umyl, vzal vodu v láhvi a vrátil jsem se na start, zrovna ve chvíli, kdy kamarádka dobíhala. Zaběhla fantasticky, měla 2:26:15 s průměrným tempem 6:41, přičemž běžela ještě o něco lépe, než jsem ji instruoval. Mnou přinesená voda jí pak velmi potěšila. Pak jsme se krátce vyklusali, občerstvili, počkali na vyhlášení a vydali se domů. Odpoledne jsme pak klusali a já si dal na dráze 5,2 km tempem 3:58, čímž jsem si ověřil, že mě závod moc nevyčerpal. Za celý den jsem urazil 50 km, byl to výborný trénink. Škoda sice, že jsem nebyl pátý, ale nevadí. Pokud se jedná o Garmin hodinky, tak ty už jsem další den nedokázal zapnout, takže už defitivně dosloužily, ale nevadí, aspoň pořádím nové. :-)Kamarádka byla svým výkonem nadšená a já jsem byl z jejího výkonu nadšený též. I další chvíle v Liberci se povedly, takže vůbec nelituji, že jsem tam jel a běžel, i když to bylo dobrodružnější a komičtější, než jsem původně předpokládat. :-)