Postřehy ze závodů (Petr Kaňovský)

Návrat na přehled závodů

Zobrazit zprávy ze všech závody - rok:   2021   2020   2019   2018   2017   2016   2015   2014   2013   2012   2011   2010   2009   2008   2007   


13.12.2014 Kroměříž 10 km

Pořadí: 20. ze 133 běžců

Čas: 38:52 (14.nejrychlejší čas mé historie, 67 s za OR)

Rychlost:  15,44 km/hod (3:53 na km)

Průměrná TF:  172,8 tepů/min

Profil:  obrátková trať, téměř rovina (obrátka o 7m výše než start), převážně asfalt, prvních a posledních 300m kameninová cesta

Počasí: cca. 7 stupňů, slunečno, vítr (prvních 5 km protivítr)

Rozložení tempa a tepovky (čas na km a tepů za minutu):

     

           

Tento závod jsem běžel zcela spontánně. Poprvé jsem se o něm dozvěděl ve středu večer, neboť mi psal Tomáš Vojtíšek, že ho chce v sobotu běžet a pojede tam autem, ale já měl na čtvrtek vyhlášen Hamburg a přišlo mi i zbytečné cestovat kvůli desítce až do Kroměříže. Hamburg jsem zaběhl velmi slušně, za 38:38, a protože se jednalo o druhou desítku pod 39 minut v tomto týdnu, tak to rozhodlo, že dva dny poté, v sobotu, do Kroměříže nejedu. Včera jsem navíc měl velké problémy, které se projevily jak únavou a stresem, tak i neúměrným jezením, hlavně sladkého, navíc jsem kvůli kompenzaci stresu dal i další náročný běh, v kopcovitém profilu obory Holedná. Přestože mi Tomáš i včera večer znovu nabídl, zda nechci na běh jet, tak jsem to znovu odmítl. Ráno jsem pak vstal kolem šesté, udělal si snídani (viz foto) a různou práci na počítači. Tomáš s Karlem odjížděli autem v 9:00 z Mendlova náměstí, já však ještě v 8:10 nepočítal, že pojedu, navíc jsem měl i unavené nohy, z předchozích dní. Pak mě ale napadlo, že je aspoň zaběhnu pozdravit a podle toho, jak se mi poběží, se rozhodnu, zda pojedu s nimi, či nikoliv. Rychle jsem sbalil pár věcí a mimo jiné zjistil, že mám skoro vybitý Garmin, tak jsem přibalil i netbook, který ovšem byl též částečně vybitý. :-) Z domu jsem vyrazil v 8:35, tak jsem napsal Tomášovi, že přiběhnu o 5 minut později. I když jsem běžel s batohem, tak se mi překvapivě běželo dobře, dal jsem 5,92 km tempem 5:19/km a když mě pak Tomáš vyzval, abych jel s nimi, tak jsem se rozhodl, že pojedu. V autě jsem si pak i uspokojivě dobil Garmin a též se tam napil.

Do Kroměříže jsme dorazili kolem desáté, bylo hezké, slunečné počasí, i když trochu větrné. Prezence probíhala v loděnici u rybníka, kde bylo i slušné zázemí. Měl jsem už trochu hlad, ale už jsem nejedl. S Tomášem jsme se proběhli přes 4 km, vrátili jsme se k místu startu asi 15 minut před startem. Zašel jsem na WC, ještě se napil, krátce si zacvičil a přichystal se na start. Bylo tam nečekaně hodně lidí, celkem 133, ale stoupnul jsem si do přední části. Moc jsem od závodu nečekal, bral jsem to spíše jako trénink. Z loňských ročníků jsem totiž věděl i to, že závod bývá dobře obsazen, takže není šance ani na dobré umístění, ale s ohledem na únavu předchozích dní nebyla ani šance na dobrý čas, tedy jsem myslel. Po odstartování cesta vedla asi 300m mírně s kopce po kameninové cestě, to jsem běžel opatrněji, a pak vedla po silnici a následně cyklostezce kolem řeky. Počasí bylo nadále pěkné, ale foukal protivítr.

Až do obrátky na 5.km jsem běžel kontrolovaně, s tím, že jsem se snažil běžet tempem pod 4:00/km. Problémem byl hlavně silný protivítr a to, že jsem běžel osamoceně, protože lidé přede mnou mi utekli a člověk za mnou nechtěl střídat. Tep se držel kolem 170-175. Někde kolem 4.km jsem předběhl jednoho člověka, a pak asi od 4,5.km začal počítat běžce běžících v protisměru. Napočítal jsem jich 20, takže jsem zjistil, že jsem na 21.místě. Chvíli mě zdrželi cyklisté, kteří předjížděli vedoucí skupinu běžící v protisměru, takže jsem se jim musel vyhýbat, a ani obíhání kužele není moc silnou stránkou, a na obrátce jsem měl čas 19:44, takže jsem počítal s výsledným časem do 40 minut.

Po obrátce jsem ale zkusil o něco zrychlit, abych se dostal do první dvacítky, odstup běžců přede mnou ale byl dost velký. Někde na 5,5.km jsem potkal v protisměru Tomáše a pak i Karla, oba mě povzbudili, tak jsem se pak snažil běžet na vyšším tepu, nad 175, později až ke 180. Viděl jsem přitom, že běžím svižněji než nahoru, takže mám slušnou šanci i na desítku pod 39 minut, což by byl super výkon. Na 7,5.km jsem konečně předběhl jednoho běžce a na 8.km dalšího, takže jsem byl na 19.místě. Poslední dva kilometry jsem se pokusil ještě doběhnout dalšího člověka, ale to se mi nepodařilo, naopak na kameninové cestě těsně před cílem jsem byl předběhnut jiným člověkem, přesto jsem ale doběhl na 20.mistě ve velmi slušném čase 38:52. Druhou polovinu jsem měl za 19:08, tedy o 36s rychleji než první, a s tepem jsem se ke konci dostal až ke 190, což se mi dlouho nepodařilo. Průměrný tep nicméně byl jen 172,8, což bylo ovlivněno hlavně "flákáním se" v první polovině. Výsledný výkon mě velmi příjemně překvapil, to jsem nečekal. Určitě mi pomohlo, že jsem se v druhé polovině snažil stíhat běžce před sebou, a samozřejmě i to, že foukalo trochu do zad, na rozdíl od první poloviny. Ke konci mi bylo i celkem teplo, na prosinec bylo netypicky teplo, ale dalo se to zvládnout.

Po doběhu jsem se napil, a pak vyklusal. Následně vznikly nějaké problémy se zaznamenáním mého výsledku, ale ty jsem s pořadateli nadvakrát vyřešil, snad úspěšně. Pak jsem si pochutnal na zelňačce s chlebem a s kluky odjel do Brna, kde jsem dal oběd a též oplatky s jogurtem. Sladkosti mi teď velmi chutnají, ale pokud běhám i tak dobře, tak to nevadí. :-) Doma mě pak čekaly další stresové situace, o to více jsem rád, že jsem si výlet do Kroměříže udělal. Zajímavé přitom je, jak dobře mi to nyní běhá, protože za 8 dní mám čtyři desítky pod 39 minut a k tomu ještě dobrý výkon na Holedné. Tři dny za sebou teď mám intenzivní výkony, přitom jsem fyzicky naprosto v pohodě. Poděkování patří Tomášovi, který mě do Kroměříže zlákal, ale i Janě, která mě včera večer povzbuzovala, abych tam jel. Její pokroky mě přitom velmi motivují a inspirují, takže jsem rád, že to může být aspoň trochu oboustranné. :-) Každopádně jsem zažil běžecky asi nejlepší týden v životě, byť bez osobáku. Věřím, že osobáky ještě přijdou, nejpozději na jaře, možná ale i dříve. :-)


Návrat na přehled závodů