Postřehy ze závodů (Petr Kaňovský)

Návrat na přehled závodů

Zobrazit zprávy ze všech závody - rok:   2021   2020   2019   2018   2017   2016   2015   2014   2013   2012   2011   2010   2009   2008   2007   


31.12.2014 Brno - Nový Lískovec - Silvestrovský běh 10,25 km

Pořadí: 12. ze 46 běžců (muži)

Čas: 45:11

Rychlost: 13,61 km/hod (4:24 na km)

Průměrná TF: 155,1 tepů/min

Časy kol (včetně ekvivalentu zkrácených): 7:21 7:23 7:21 7:06 7:13 7:15

Profil: náběh cca. 200 metrů do kopce, poté 6 okruhů se zvlněným profilem (menší část asfalt, zbytek terén), doběh cca. 200 metrů s kopce

Počasí: cca. -4 stupně, zataženo, po celé trati pevná namražená vrstva sněhu

Rozložení tempa a tepovky - čas na km a tepů za minutu:

  

Fotky:

  

Silvestrovského běhu, jehož trať vede i vedle paneláku, kde bydlím, jsem se letos zúčastnil již pošesté, z toho popáté v hlavní kategorii. Závod na rozdíl od jiných závodů má několik samostatných závodů, takže zvlášť běhají děti, junioři či ženy. Souběžně s hlavním závodem probíhá i lidový běh, který však má délku jen 2 km (běží se jedno kolo), letos se ho zúčastnilo 31 lidí. Hlavní závod, který se konal na 6 kol, měl 46 účastníků. Podmínky závodu bývají pokaždé jiné, v závislosti na počasí. Letos mrzlo a všude po zemi se držel udusaný, sníh, avšak naštěstí neklouzal. I přesto ale bylo jasné, že kvůli tomu nezaběhnu nijak dobře, protože má bezpečnost je nejdůležitější.

I letos jsem byl pověřen značením tratí všech závodů, značení jsme prováděli ráno pomocí fáborků, spolu s jedním člověkem. Trvalo nám to celkem dlouho, značili jsme 70 minut, ale snad jsme tratě vyznačili dobře. I když jsem byl dost oblečený, tak mi byla zima na prsty rukou, protože na nich jsem nemohl mít rukavice, neboť jsem stále z různých tašek tahal fáborky. :-) Po vyznačení jsem se pozdravil s nějakými lidmi, zaběhl do obchodu, posvačil a ještě vyřídil nějaký telefonický hovor. Převlékl jsem se doma, vzal jsem jen trenky, tričko, a navrch bundu s rukavicemi. Neměl jsem už moc čas, tak jsem na místo startu dal rozklus jen asi 2 km, měl jsem přitom dost vysokou tepovou frekvenci, čehož jsem si ale ani nevšiml. Na startu jsem si ještě odskočil, pozdravil se s dalšími závodníky a přichystal se na start. Těsně před startem jsem sundal i bundu a též rukavice. Uvažoval jsem, jestli běžet v nich či nikoliv, ale zkušenosti posledních dní byly takové, že mi v rukavicích bývala při běhu zima, protože se ruce v nich moc nehýbaly, a protože potřebuji často smrkat, tak jsem to risknul bez nich. Mé letní oblečení pak vzbudilo komentáře různých závodníků i diváků, nicméně v průběhu závodu jsem byl teplotně v pohodě a i ruce jsem měl teplé. Pobavil mě jen jeden člověk, který se ptal, proč neběžím bosý. I toto mě napadlo, ale to bych dal jen pro lidový běh, kdybych ho běžel.

První kolo jsem rozběhl dost opatrně a zjišťoval jsem, co si mohu na sněhu dovolit. Problém je, že nejsem na sněhové pokrývce zvyklý rychle běhat a vlastně k tomu nemám ani vhodné boty, běžel jsem v silničních závodkách Mizuno Ronin, které se moc do terénu nehodí. Začátek jsem ještě rozběhl uspokojivě, i když mě mrzelo, že je sníh i na asfaltové části trati, ale jak jsme se dostali na terénní část za baráky a posilovnou, tak jsem prudce zabrzdil, načež mě předběhla spousta lidí. Nevěděl jsem ale, co si tam mohu dovolit a nechtěl jsem riskovat. Do kopce ke konci prvního kola se mi pak běželo lépe, a na konci tohoto kola jsem předběhl dva běžce. Další kola jsem běžel na neměnné pozici, v kopcích jsem oproti soupeřům získával, v klesáních zase ztrácel. Potěšilo mě ale, že mě na trati občas někdo povzbuzoval, všímal jsem si třeba Pepy Kašpara či Jardy Kocourka. Teprve asi po 3 kolech jsem si ale na běh na sněhu zvyknul, a navíc se pak začal přibližovat nějakým běžcům, kteří evidentně přepálili začátek, jak bývá na brněnských závodech zvykem. Ve čtvrtém kole jsem předběhl čtyři běžce, v pátém pak tři, pokud se tedy nemýlím, protože jsem občas předbíhal i běžce zaostávající o kolo či více (a naopak byl předběhnut o kolo Danem a dalšími 1-2 běžci). Postupně jsem ale předběhl všechny, kdo byli v dohledu, a v šestém kole běžel už spíše osamoceně. Sice jsem též někoho předběhl, ale spíše myslím, že to byli lidé zaostávající o kolo. Před sebou jsem už nikoho neměl, tak jsem v poklidu doběhl do cíle. Zajímavé je, že v těchto posledních kolech již byla i velmi nízko tepovka, i když jsem rozhodně nezpomalil, naproti tomu v prvních kolech byl tep neúměrný tempu, kterým jsem běžel. Určitě svou roli hrála jiná technika běhu, která byla ke konci mnohem efektivnější než zpočátku. Doběhl jsem na 12.místě z 46 lidí, skoro 2 minuty za 11. v pořadí, ale jen 64s před 18.v pořadí, což potvrzuje dojem, který jsem už měl při závodu - tedy že jsem předběhl všechny, které jsem předběhnout mohl, ale na lepší pořadí jsem už neměl šanci. Čas jsem měl 45:11, tedy o minutu pomalejší než loni, ale o 73s rychleji než předloni. Průměrné tempo bylo 4:24/km, přičemž tempo bylo téměř vyrovnané, či dokonce mírně stupňované.

Po doběhu jsem se ještě vyklusal skoro 5 km a pak jsem se pozdravil s lidmi v zázemí školy, kde jsem snědl i připravené občerstvení, tentokrát bagetu. Čaj jsem nebral, ale napustil si postupně dost kelímků vody. Myslím, že závod byl dobrým zpestřením posledního dne roku a bylo fajn, že jsem ho běžel, i když tempo 4:24/km je jistě pod mé možnosti. Důležité ale je, že jsem si to užil a že jsem se přitom nezranil, ani si nezpůsobil jiné problémy. Budu-li mít možnost, tak se rád zúčastním i další roky. Ostatně, za dva roky už budu dle kategorií pořadatelů veterán, a to bych mohl mít šanci i na bednu. :-)


Návrat na přehled závodů