Postřehy ze závodů (Petr Kaňovský)

Návrat na přehled závodů

Zobrazit zprávy ze všech závody - rok:   2021   2020   2019   2018   2017   2016   2015   2014   2013   2012   2011   2010   2009   2008   2007

21.2.2015 Winter Run Praha cca. 8,25 km

Pořadí: 24. z 259 závodníků, kteří dokončili

Čas: 33:38

Rychlost: 14,72 km/hod (4:05 na km) z naměřené délky 8,25 km

Průměrná TF: 175,9 tepů/min

Mimo soutěž 16,5 km: 1:12:58 (4:25/km, ATF 166,0)

Profil: dva zvlněné okruhy parkem Ladronka, 1.km asfalt mírně s kopce (-10m), pak pár metrů tráva, pak cca. 1,5 km zpevněná hrbolatá cesta na start (+10m), odtud po asfaltu dále do mírného kopce (+5m), doběh do 4.km zpět na start s mírného kopce (-5m)

Počasí: cca. 10 stupňů, slunečno, místy vítr

Rozložení tempa a tepovky - čas na km a tepů za minutu:

V posledních dnech před závodem jsem uvažoval o účasti na závodech v Moravských Budějovicích, kde se oficiálně běžel maraton či lidový běh na 5,25 km, avšak kde samozřejmě šlo neoficiálně běžet i něco mezi, například půlmaratón. Na závod jeli kamarádi autem, avšak mně se tam moc nechtělo, protože se mi jednak tamní trať moc nelíbí, například kvůli ostrým obrátkám, a jednak jsem zcela mimo formu. Pro zajímavost jsem zkusil v úterý, tedy 4 dny před závodem, testovací desítku, čas byl slabých 44:27, o den později to bylo jen o málo lepší, konkrétně 43:24. Rozhodl jsem se tedy, že na závod nepojedu, protože to pro mě nemá smysl. V pátek ráno, tedy den před závodem, jsem se v tomto rozhodnutí utvrdil poté, co jsem absolvoval pěkný ranní běh s kamarádem Pavlem, který shodou okolností do těch Moravských Budějovic jel. Přes den jsem pak naběhal další kilometry, měl jsem za den 24,8 km běhu, 2 km chůze a 10 km rotopedu. Byl jsem i dost unavený, fyzicky i psychicky, a proto jsem kamarádům napsal, že do Moravských Budějovic nepojedu a pokud ano, tak se rozhodnu až na poslední chvíli a oběma směry pojedu vlakem.

Večer jsem si psal s kamarádkou a po zjištění, že ani vlakové spojení není ideální, jsem se definitivně rozhodl, že do Moravských Budějovic nepojedu., rozhodnutí proběhlo kolem 23:00. Jen tak náhodně jsem ale asi ve 23:10 narazil v běžeckém fóru na jiný závod, kterým byl Winter Run v Praze. Přečetl jsem si, že kapacita závodu je 500 míst, že již bylo 413 míst vyprodáno v online, a zbytek bude v doprodeji ráno před startem, avšak je dobré dorazit co nejdříve, už v 10:00, když start byl ve 12:00. Závody byly na 4 a 8 km, takže mi bylo jasné, že by mi více vyhovovalo 8 km, přičemž probíhaly v parku Ladronka, poblíž Strahova, kde jsem před měsícem běhal s jedním známým. Věděl jsem, že je tam pěkně, a dostal jsem chuť si tam zajet, i když mi bylo jasné, že žádný super výkon nemohu zaběhnout. Důvodem bylo, že nejenže nemám formu, ale ještě k tomu jsem unavený po náročných dnech. Přesto jsem se ale rozhodl, že si dám na pátou ráno budíka a uvidím, jak se budu cítit.

V noci jsem špatně spal a ráno jsem se cítil dost unavený, tak jsem zvažoval, jestli vůbec vstát, ale nakonec dostal chuť tam odjet a užít si pěkný den. Neměl jsem moc čas, tak jsem si udělal jídlo, rychle sbalil věci, dle seznamu, který mám z jiných závodů, a v 5:57 přes Internet objednal lístky na vlak do Prahy, který jel už v 6:41. V 6:04 jsem vybíhal z domu, přičemž jsem musel běžet dost svižně s batohem (tempem 5:42/km), abych dorazil včas na nádraží – doběhl jsem 2-3 minuty před plánovaným odjezdem. :-) I ve vlaku jsem se cítil unavený, tak jsem psal kámošce, že bych třeba vůbec nezávodil, ale udělal si výlet na Ještěd, ale ta mě podpořila, abych to v té Praze zkusil. V Praze jsem se zdržel kvůli jednomu telefonickému hovoru a nákupu, navíc běh na Ladronku byl dost namáhavý, protože vedl do výrazného kopce, celkem asi 7 km, tak jsem doběhl až kolem 10:40. Měl jsem strach, jestli mě vůbec zaregistrují, či jak dlouhé budou fronty u prezence, ale obavy byly zbytečné. Prezence byla zajištěna velmi dobře, nestál jsem frontu žádnou, vyplnil formulář, zaplatil 200 Kč a dostal číslo. Výborné bylo, že jsem měl možnost zvolit si variantu startovného bez dárku, za tuto možnost musím pořadatele pochválit (s dárkem stálo 400 Kč). Pořadatelé si zaslouží pochvalu i za jiné věci, například dobře vyřešenou úschovnu věcí, ale nejenom to, opravdu pěkně zařízený závod.

Po prezenci a převlečení jsem se byl rozklusat, vůbec mi to nešlo a bolely mě nohy. Před startem jsem si proto ještě zacvičil, hlavně jsem simuloval „jízdu na kole“ v leže, cvičil jsem i ve startovním koridoru. :-) Strategii jsem zvolil, že chci běžet podle tepu, na hodnotě kolem 178, či mírně nad s tím, že uvidím, jak mi to půjde a jaký bude čas. Před startem jsem se už cítil celkem dobře, ještě jsem se napil a přesně ve 12:00 bylo odstartováno. I za přesné dodržení času startu si pořadatelé zaslouží velkou pochvalu!

První kilometr vedl po asfaltové cyklostezce, mírně s kopce, běželo se mi dobře a i tempo vypadalo nadějně. To se ale změnilo poté, co jsme na 2.km přeběhli přes trávu na úzkou zpevněnou cestu, která byla dost hrbolatá, navíc mírně do kopce. Neběželo se mi na tom úplně dobře a tempo též pokleslo. Teprve někde po 2,5.km jsme se dostali zpět na asfaltovou cyklostezku, takže jsem mohl zrychlit, nicméně trať pak ještě chvíli stoupala a bylo celkem teplo. Poslední km před koncem prvního okruhu pak vedl mírně s kopce, tak jsem se konečně dostal s tempem zpět k 4:00/km, ale neběželo se mi úplně dobře. Na únor bylo pro mě nebývale teplo, protože v den závodu se výrazně oteplilo a svítilo slunce. Zcela vážně jsem uvažoval, zda si nevzít pořadateli nabízený kelímek iontového nápoje a tím se nepolít, ale rozmyslel jsem si to. Už od 2.km jsem běžel poblíž dvou závodníků a jedné závodnice, první kolo jsem dokončil kousek za nimi.

V druhém kole jsem se pokoušel doběhnout tyto závodníky, ale nějak se mi to nedařilo, naopak na hrbolaté cestě mi utekli a na asfaltu jsem pak asi 1 km před cílem ztrácel už asi 15 sekund. Zároveň ale nebyl ani nikdo za mnou, tak jsem trochu ztratil koncentraci a zpomalil, i když mi tep klesl pod nastavených 178. Cílem jsem proběhl v čase 33:38. Délka uvedená pořadateli byla 8 km, já však naměřil 8,25 km a pro výpočet průměrného tempa počítám s touto vzdáleností. Tempo mi tak vyšlo 4:05/km, doběhl jsem na 24.místě z 259 lidí, tedy v první desetině startovního pole.

Protože jsem ale neměl motivaci finišovat a přitom jsem měl tempo 8,25 km rychlejší, než bylo při předchozích pokusech na 10 km, tak jsem se rozhodl těsně před cílem, že cílem proběhnu, ale hned budu pokračovat v běhu další kolo, abych třeba zlepšil čas na 10 km. Přehříval jsem se už dost, a zejména na hrbolaté trati po 9.km zpomalil už velmi výrazně, přesto jsem 10 km měl za 41:13, tedy o více než dvě minuty lépe než ve středu. Pak už jsem jen chtěl dokončit třetí okruh a skončit, avšak těsně před koncem třetího okruhu mě napadlo dát ještě jeden. :-)

Na začátku 4.okruhu jsem měl problém s obíháním startovní brány, abych nezmátl měření pomocí čipů a s prodíráním se běžci, kteří byli shromážděni za cílem, jinak pak bylo vše OK, tedy až na výraznou únavu, která přišla. Cítil jsem výrazné přehřívání a nohám se vůbec nechtělo běžet, hlavně na hrbolaté cestě na 14.-15.km, tempo kleslo výrazně nad 5:00/km, i když tep hodně poklesl. Přesto jsem ale chtěl aspoň těch 15 km dát, protože jsem letos žádný dlouhý závod neběžel. Po 15. km jsem probíhal opět poblíž startu, ale rozhodl se okruh dokončit. Byl jsem překvapen, že se ke mně přidal jeden člověk, který mě znal z běžeckého fora, a který se mnou začal povídat. Prý jsem pro něj inspirací. :-) Povídání bylo velmi zajímavé a povzbudivé, avšak samozřejmě negativně ovlivnilo tempo posledních 1,5 km. Celkem mi tak vyšlo 16,5 km průměrným tempem 4:25/km. Dál už jsem nepokračoval, protože se chystalo vyhlášení. U pořadatelů jsem pak s menšími obtížemi získal medaili za doběhnutí závodu, kterou jsem si po svém doběhu nevyzvedl, občerstvení už na mě nezbylo, ale měl jsem vlastní. Pak jsem se ještě umyl, doplnil vodu do láhve a vydal se běžecky směrem k nádraží, když jsem při cestě navštívil i kamarády Scrabblisty na jejich turnaji v Tyršově domě. I tato návštěva byla fajn.

Za den jsem celkem naběhal 44 km, přičemž myslím, že se výlet po všech stránkách povedl. Jedinou kaňkou je má stále špatná výkonnost, protože průměrné tempo 4:05 na 8,25 km je celkem špatné, navíc poměr tep/tempo byl neobyčejně nepříznivý, a to nemluvím o problémech při následném běhu „mimo závod“, ale nevadí. Každopádně jsem ale byl rád, že jsem neběžel v Moravských Budějovicích, protože tam bych se při maratonu „uvařil“ a výkon by byl tragický. Tady mám aspoň dobré pořadí/percentil a celkově pocit příjemně stráveného dne. Přesto je ale ke zvážení, jestli bych se vůbec měl na jaře o maratony pokoušet, když mi evidentně chybějí dispozice, zejména tempová vytrvalost, což ovšem souvisí i s výrazně vyšší hmotností, než jsem měl na podzim (+5 kg). Uvidím ovšem, jak se mi bude běhat na dráze, protože tempo z Ladronky nelze brát úplně vážně, ze všech výše uvedených důvodů. Trochu mi to připomíná loňský březnový Běh Lužánkami, kde jsem sice měl na 8 km tempo 3:56, ale celkově se jednalo o pocitově nepovedený závod (včetně únavy, přehřívání apod.), který přitom pro další závody neznamenal vůbec nic. Zatím tedy ještě nejsem rozhodnut, co dál, uvidím až podle dalších dnů a týdnů.

Každopádně jsem ale i přes horší výsledek rád, že jsem se do Prahy rozhodl zajet, bylo to fajn!