Postřehy ze závodů (Petr Kaňovský)

Návrat na přehled závodů

Zobrazit zprávy ze všech závody - rok:   2021   2020   2019   2018   2017   2016   2015   2014   2013   2012   2011   2010   2009   2008   2007   


18.4.2015 Brněnský půlmaraton

Pořadí: 804. z 1 243 běžců, kteří dokončili závod

Čas: 1:56:21 (reálný čas 1:56:06)

Rychlost: 10,90 km/hod (5:30 na km)

Průměrný tep: 151,8 tepů/min

Profil: dva městské okruhy, první km s kopce (kostky, koleje), poté přibližně rovina (silnice či cyklostezka), posledni km do kopce (kostky, koleje)

Počasí: cca. 10-15 stupňů, polojasno, vítr

Rozložení tempa (čas na km) a tepové frekvence (tepů/min):

   

S ohledem na aktuální fyzické i psychické rozpoložení jsem se rozhodl nezúčastnit se letošního mistrovství republiky v půlmaratonu v Pardubicích, a místo toho si užít sportovní víkend s kamarádkou Janou v Brně. Součástí víkendu byl i závod v půlmaratonu, na který jsme se přihlásili. Věřil jsem přitom, že by Jana mohla zaběhnout pod 2 hodiny, a chtěl jsem ji k tomu pomoci. Tušil jsem, že z toho budu mít lepší pocit a větší radost, než kdybych běžel sám za sebe, s nejistým výsledkem. V těchto týdnech jsem neměl do závodění na výkon chuť, a nenechal jsem se ani zlákat Janinou nabídkou těsně před startem. :-) Ani s odstupem času nelituji, že jsem se rozhodl takto - závod i celý víkend jsme si užili snad ještě lépe, než jsem čekal. Mimo jiné jsme oba za víkend absolvovali přes 100 km běhu a chůze, včetně celodenního nedělního výletu do Křtin, ale i vše ostatní bylo fajn. Rozhodně to ale neznamená, že bych na své závodní výkony už rezignoval, jen pro ně teď nebyl vhodný čas. :-)

K samotnému závodu: naplánovali jsme, že poběžíme první kilometry tempem kolem 5:15/km a pak podle potřeby zpomalíme, přičemž jsme věřili, že si takto vytvoříme dostatečnou rezervu na to, abychom se pod 2 hodiny dostali. Závod jsme zvládli v pohodě, výkyvy tempa byly hlavně ovlivněny občerstovacími stanicemi, které jsme všechny procházeli chůzí (celkem na 5 místech) a brali na nich vodu k pití i vnějšímu ochlazení, na jedné pak Jana vzala i iontový nápoj (14.km). I když foukalo a občas jsme měli problémy i s úzkými cestami, či kolejemi, tak jsme běželi v podstatě celou dobu v souladu s našim plánem, když jsme se mimo jiné snažili i o to, aby Jana nevzrostla s TF nad 175. Teprve finiš Jana "rozpálila" a doběhla na TF 187, 5 sekund přede mnou. Její čas 1:56:16 (real time 1:56:00) byl ještě o nějakou minutu lepší, než jsem myslel, skvělý výkon!

Podmínky závodu rozhodně nebyly optimální pro dosažení super času - zmínil bych zde třeba dva dost nepříjemné průběhy Velodromem, kde navíc byla občerstvovací stanice, což nás úplně rozhodilo v tempu, či třeba pořadateli velmi nešťastně řešená obrátka na 10,5.km, které předcházelo stoupání od nádraží na náměstí Svobody a následné klesání zpět. Problémů zde bylo více, zejména jsme museli dávat velký pozor, protože se tam v celém kilometrovém úseku míjeli běžci s běžci běžícími v protisměru, běželo se přes tramvajové koleje a ještě k tomu tam bylo na zemi dost kelímků z občerstvovací stanice, která byla jen těsně po 180stupňové obrátce, za kterou pak následovala startovní a cílová brána. Moc se mi ale nelíbily ani některé další oblasti, například příliš úzká cyklostezka podél ulice Hlinky apod. Také počasí nebylo úplně optimální, bylo celkem teplo a zejména kolem 20.km byl nepříjemný protivítr. Dalo mi celkem dost úsilí, abych dokázal za těchto podmínek dobře volit a držet vhodné tempo, ale podařilo se to dobře, i když má tepovka byla o dost vyšší, než by odpovídala dosaženému průměru 5:30/km. O to více si cením, že jsme to oba zvládli velmi dobře, měl jsem z toho velkou radost!


Návrat na přehled závodů