Postřehy ze závodů (Petr Kaňovský)

Návrat na přehled závodů

Zobrazit zprávy ze všech závody - rok:   2021   2020   2019   2018   2017   2016   2015   2014   2013   2012   2011   2010   2009   2008   2007   


3.7.2015 MUM Bystřice->Lomnice cca. 42,2 km (pořadatelé udávají 43 km)

Pořadí: 54. ze 69 běžců

Čas: 5:25:50

Rychlost:  7,77 km/hod (7:43 na km)

Průměrná TF: 134,4 tepů/min

Počasí: cca. 30 stupňů, slunečno, ke konci mírné ochlazování

Profil: výrazně kopcovitý, v první polovině spíše terén, v druhé spíše asfalt

Mapa a výškový profil:

     

Rozložení tempa (čas na km) a tepovky (tepů/min):

     

Závodu jsem se rozhodl zúčastnit spontánně. Důvodem bylo, že jsem měl kvůli svátku v USA volno a dostal jsem chuť někam vyrazit, přičemž toto byl jediný závod, který se konal. Věděl jsem, že je horké počasí, které mi nevyhovuje, a závod navíc bude hodně i v terénu, ale přesto jsem si řekl, že zkusím dojet na start, pozdravit se s kamarády a pak se rozhodnout. Ještě dopoledne jsem přitom nevěděl, že tam pojedu, když start byl v 15:00 a MHD mi jelo přes dvanáctou. Rychle jsem sbalil pár věcí do ledvinky, mimo jiné i čtvrlitrovou láhev vody, sůl, kapesník, wc papír a doklady, a vyrazil. Protože se místo startu konalo 1,8 km od vlakové stanice, což jsem nevěděl, tak jsem na start dorazil, spolu s dalším závodníkem, až někdy kolem 14:45, bylo dost teplo. Ani jsme nevěděli, kde je zázemí, naštěstí mě pozdravil kamarád Karel, který tam zajišťoval organizaci. Říkal jsem mu, že asi ani nepoběžím, ale říkal, i s dalšími lidmi, abych si tam zkusil zaběhnout, třeba i bez čísla. To by mi přišlo hloupé, tak jsem se zaprezentoval, odezdal pár věcí do auta a zbytek vzal sebou do ledvinky. Hlavně jsem vzal tu láhev vody a též doklady s penězi, kdybych chtěl vzdát, abych mohl dojet do cíle. :-) Láhev jsem špatně uzavřel, tak mi trochu vytekla, ale v tom horku se ledvinka rychle vysušila.

Problém, který jsem si neuvědomil, byl, že většina běžců odstartovala již ve 14:00, v pomalejší skupině. To jednak vedlo k tomu, že jsem moc kamarádů neviděl, ale hlavně k tomu, že jsem pak skoro celý závod běžel sám, bez kontaktu s druhými, a samozřejmě i bez možnosti soupeření. Nevím, proć jen při 69 účastnících, neumožní dřívější start jen úplně nejpomalejším, a ostatní nestartují společně, ale budiž. :-) Bál jsem se, jestli na trati nezabloudím, ale byla značena velmi dobře, což bylo fajn.

Samotný závod byl poznamenán obrovským vedrem, protože zejména první polovina vedla hodně po slunci. Běželo se mi špatně a nepomáhala ani voda, kterou jsem pravidelně doplňoval a popíjel i mezi občerstvovacími stanicemi, které byly každých 6-7 km. Naštěstí se mi podařilo vodu doplnit i z jiných zdrojů, na 10.km jsem využil sklenic, které přichystal někdo z lidí a na 15.km pumpu. Terénní stoupání od 10.km po 12,5.km bylo velmi vysilující, ještě horší pak pro mě bylo stoupání na 16.-18.km, které vedlo opět na slunci. Říkal jsem si, že doběhnu do 20 km a odstoupím. Někde na 18,5.km jsem poprvé uviděl závodníka, jednalo se o člověka který startoval o hodinu přede mnou, jinak jsem byl ze své skupiny beznadějně poslední. To mi trošku zvedlo náladu a pak jsem se dobře pobavil na občerstovací stanici. Najedl jsem se čokolády, napil se, umyl, pokecal a zjistil, že další část vede po asfaltu, navíc do Nedvědice, odkud jezdí vlak, tak jsem si řekl, že to ještě zkusím. :-)

Druhá polovina závodu byla celkem v pohodě, opět i díky kecání na občerstvovačkách. Sil jsem měl dost, akorát jsem začal mít obavy, abych stihl autobus do Brna, což znamenalo být v cíli v čase do cca. 5:30, tedy mít celkové tempo do 8:00/km. Jak je vidět z červené čáry na grafu tempa, tak se mi to celkem dařilo, ale netušil jsem, jak bude vypadat trať v poslední čtvrtině závodu. Kupodivu ale bylo poslední pro mě běžecky neschůdné místo na 31.km, kde bylo krátké klesání na velmi úzké cestě, kde jsem se dost bál pádu do srázu, zbytek byl v pohodě, převážně po silnici, navíc už bylo i chladněji, což bylo fajn. Poslední 2-3 km jsem se blížil k dvojici běžců, avšak protože ty vedly s kopce, tak jsem je nedoběhl. Čas jsem měl 5:25:50, tak jsem stihl i bus do Brna, dokonce jsem se stihl mezitím i občerstvit polévkou od pořadatelů.

I když závod byl náročný a výsledek nebyl nijak dobrý, tak to byl nakonec fajn trénink a výlet. Jsem rád, že jsem doběhl až do cíle, druhá polovina byla nakonec fajn. Obdivuji ale Dana a další, jak zvládají podobný typ závodů běhat celý týden, toto bych nedal, opravdu smekám. :-)


Návrat na přehled závodů