Postřehy ze závodů (Petr Kaňovský)

Návrat na přehled závodů

Zobrazit zprávy ze všech závody - rok:   2021   2020   2019   2018   2017   2016   2015   2014   2013   2012   2011   2010   2009   2008   2007   


10.10.2015 Bořetice 10 km

Pořadí: 39. ze 123

Čas: 41:58

Rychlost:  14,29 km/hod (4:12 na km)

Průměrná TF:  180,2 tepů/min

Profil:  okruhová trať mezi Bořeticemi a Velkými Pavlovicemi, zvlněný profil (součet stoupání cca. 70-80m, stejně klesání), různý povrch (asfalt, kosty apod.)

Počasí: cca. 10 stupňů, zataženo, silnější vítr (zejména poslední 3 km protivítr)

Rozložení tempa a tepovky (čas na km a tepů za minutu):

     

Závodu v Bořeticích, které se nacházejí mezi Brnem a Břeclaví, jsem se zúčastnil zejména kvůli kompenzaci únavy z posledních dní, zejména pak včerejška, kdy jsem skoro celý den strávil cestováním a velmi náročným úkolům. Toto pak vedlo k celkové únavě, a proto jsem zamítl, že bych cestoval někam daleko, byť na významnější závody. Ráno jsem byl klusat s kamarádem, ale i při klusu jsem měl neobvykle vysoké tepy. Přesto jsem se ale rozhodl, že se únavě postavím a zajedu do Bořetic na závod na 10 km, o kterém jsem nevěděl nic jiného, než že tam bývá něco přes 100 účastníků, přičemž několik desítek mívá čas pod 40 minut. Riskl jsem, že přijedu vlakem až 20 minut před startem, protože jsem se doma chtěl najíst a měl tu ještě nějaké aktivity. Na nádraží v Brně jsem doběhl, bylo to fajn. Cesta se podařila bez významnějšího zpoždění a do Bořetic dojel včas. Zeptal jsem se, kde je prezence, a vydal se tím směrem, překvapil mě jen silný vítr. Zaprezentoval jsem se a potkal dva kamarády z Brna, Mirka s Alicí. Nechal jsem si u nich věci, chvíli si zacvičil a pak už se přichystal na start. Na rozklus bohužel nebyl čas, což asi byla škoda, i když jsem klusal dost předtím. Beztak jsem ten závod nebral moc vážně, šlo hlavně o zpestření a trénink. :-)

První skoro kilometr vedl s kopce. I když jsem se snažil, utekla mi spousta lidí, včetně Mirka. :-) Ale ani na následné zvlněné části se mi neběželo úplně dobře, i když tep byl tentokrát nižší než při předchozích pokusech. Poměrně dost foukalo a často jsem i smrkal. Snažil jsem se Mirka držet v dohledu, ale trať se pořád vlnila, což se mi vůbec nelíbilo, nedokázal jsem na tom běžet technicky dobře. To se změnilo až při stoupání na 2,5.-3.km, kde jsem konečně předběhl Mirka i nějaké lidi, včetně jedné ženy. V další části však trať opět začala klesat. Mirek mě sice už nepředběhl, ale zmíněna žena ano, a dokonce se mi vzdálila. I když bylo chladněji, tak jsem se celkem potil, a proto jsem přivítal, že jsem se na 4,5.km mohl omýt vodou na občerstvovací stanici a trochu se napít. Někde kolem 5.km pak trať přešla na silnici, byla nadále zvlněná. Konečně jsem zde ale mohl zrychlit, nicméně to netrvalo moc dlouho, protože jsme se pak dostali na chodník, kde jsem musel dávat pozor. Zmíněná žena mi už skoro zmizla z dohledu, ale jinak jsem si držel celkem své pořadí, které se měnilo plus minus 1 místo. Někde před 7.km se ale charakter trati výrazně změnil, protože ta přešla do táhlého stoupání. Poměrně rychle jsem doběhl jednoho běžce a spolu s ním další dva, stoupání mi opravdu jdou. Pak ale trať začala zase prudce klesat a musel jsem se dost snažit, aby mi tento běžec neutekl. Jediné štěstí pro mě, že foukalo silně proti nám, takže pro něj bylo lepší se držet za mnou, než běžet sám. Mně vítr samozřejmě též vadil, ale snažil jsem se proti tomu běžet silověji. Devátý kilometr pak vedl spíše s kopce, navíc už hodně po chodníku, ale snažil jsem se držet tempo na rozumné hodnotě. Poslední kilometr pak vedl nejprve do kopce. Konečně jsem viděl před sebou tu ženu, co mě předběhla už na 3.km a rozhodl se ji doběhnout (poblíž ní běžel ještě jeden borec). Stoupání to bylo celkem náročné, ale snažil jsem se běžet dost intenzivně, však se mi tep dostal až na 196. Podle očekávání jsem oba předběhl a do závěrečného skoro rovného úseku si získal celkem velký náskok, takže jsem pak v poklidu doběhl do cíle, v čase 41:59. Skončil jsem na 39.místě, celkem se zúčastnilo tohoto závodu 123 lidí.

Po závodu jsem se chvíli vyklusal, vyfasoval občerstvení (kuře s pečivem), ale to nesnědl, ale zabalil si do batohu, napil se, rozloučil se s kamarády a pak běžel na nádraží v Zaječí. Měl jsem sice mapku a gps bod nádraží, nicméně jsem i tak trošku zabloudil, takže jsem se dostal asi po polovině běhu na polní cesty a pak musel běžet celkem dlouho i polem podél dálnice D2, abych se dostal na druhou stranu. Bylo tam ale příjemně měkko, bylo to fajn zpestření. Pak už jsem konečně narazil na most, přeběhl na druhou stranu a dorazil po polní cestě na vlakové nádraží, asi 5 minut před odjezdem vlaku. Ten měl asi 10 minut zpoždění, tak jsem stihl snist i to kuře. Ve vlaku bylo velmi živo, protoźe tam skoro všichni jeli z vinobraní v Mutěnicích. Dost jsem si to ale užil, povídali jsme s třemi ženami, co jeli do Brna na koncert, a několika ovíněnými hochy, bylo to fajn. :-) Pak jsem dorazil do Brna a ještě klusem se vydal na trolejbus. Celkem jsem tak dnes naběhal přes 40 km. Výlet se ale podařil, cítím se po něm mnohem lépe než před ním, fyzicky i psychicky. A mám dokonce i zcela čistý nos. :-) Rozhodl jsem se dobře, že jsem se tam vydal!


Návrat na přehled závodů