Postřehy ze závodů (Petr Kaňovský)

Návrat na přehled závodů

Zobrazit zprávy ze všech závody - rok:   2021   2020   2019   2018   2017   2016   2015   2014   2013   2012   2011   2010   2009   2008   2007   


28.10.2015 Bučovice cca. 8,65 km

Pořadí: 17. ze 60

Čas: 36:08

Rychlost:  14,36 km/hod (4:11 na km)

Průměrná TF:  181,2 tepů/min

Profil: mírně zvlněný, součet převýšení cca. 30m, různý podklad - převážně silnice a chodníky, místy kostky

Počasí: cca. 15 stupňů, slunečno, vítr

Rozložení tempa a tepovky (čas na km a tepů za minutu):

     

Přestože dnes mám běžný pracovni den, tak jsem vyrazil na závod v Bučovicích. Zjistil jsem si, že bych měl dobře stíhat cestu tam (start až v 11:30) a že bych se měl těsně stihnout vrátit zpět, pokud náhradní bus nebude mít velké zpoždění. Závod jsem chtěl pojmout jako další kvalitnější tréninkový běh. Po ranním klusu a následném běžeckém přesunu na nádraží jsem včas dorazil na nádraží a přijel do Bučovic. Překvapilo mě, že přestože v Brně bylo zataženo, tak v Bučovicích bylo slunečno, i když zároveň hodně větrno. Přesunul jsem se na prezenci, zaregistroval se, chvíli si zacvičil a krátce se rozklusal. Také jsem se bavil s několika kamarády, bylo to příjemné s nimi chvíli mluvit. Viděl jsem, že běží i Tomáš, tak jsem si říkal, že by bylo fajn běžet podobně, jako on. Na start se přichystalo odhadem 60 lidí a za chvíli bylo odstartováno.

První kilometr vedl po cyklostezce. I když jsem vyběhl svižně, tak jsem zaostával nejenže za nejlepšími, ale i za Tomášem, který se mi rychle vzdálil. Viděl jsem ale, že tempo nemám úplně špatné, tak jsem nezrychloval. Poté jsme přebíhali železniční přejezd a přešli na cestu do nedaleké vesnice. Cesta mírně klesala a teprve před koncem 2.km přešla v stoupání s převýšením cca. 11m. Dost silně foukalo, nicméně jsem dostihl tři běžce, včetně Tomáše. Dvěma jsem se vzdálil hned, Tomáš chvíli běžel vedle mě a pak za mnou. Další část vedla mírně s kopce k obrátce, v protisměru jsme již potkávali nejlepší běžce. Tomáš běžel stále za mnou, bylo to fajn. Po obrátce někde na 3,1.km jsme běželi po stejné cestě zpět. Protože cesta vedla do kopce, tak jsem Tomášovi utekl a někde před 4.km předběhl dalšího běžce. Pak už jsem běžel osamoceně, lidé přede mnou byli daleko a za mnou též. Pak následovalo kratší klesání, což vysvětluje pokles tepu. Po něm se trať dostala k železničnímu přejezdu, který byl někde před 5,5.km, odkud trať nepokračovala zpět na start původní trasou, ale přešla v technicky náročnějśí úsek k nádraží (část kostky) a poté vedla do mírného kopce na náměstí, kde opět následoval průběh po kostkách. První kolo končilo někde po 6,6 km. Pro mě technicky náročnější část znamenala i horší tempo, ale běželo se mi dobře. Pár set metrů před cílem mě předběhl vítěz závodu, pak ještě jeden běžec, ti už tedy měli celý závod za sebou. :-) Druhý okruh začal stejně jako první, tedy po cyklostezce k přejezdu, který se ale nepřebíhal, ale odbočovalo se rovnou na kostky k nádraží. Běžel jsem stále osamocený, ale spočítal jsem si, že běžec přede mnou má náskok asi 15 sekund. Zdálo se mi, že neběží moc dobře, tak jsem zkusil přidat, jakmile kostky skončily. Postupně jsem se k němu přibližoval, ale ještě na technicky náročné části u nádraží (8.km) jsem byl několik sekund za ním. Při stoupání jsem ale zrychlil a na jeho konci ho předběhl. Vyvinul jsem dost velké úsilí, abych mu hned utekl, protože jsem si na kostky v cílové části moc nevěřil, proto se tep dostal až na 194. Když jsem ale viděl, že se mě držet vůbec nesnaží, tak jsem na kostkách běžel raději o něco opatrněji a osamocený doběhl do cíle. Čas jsem měl 36:08. Vzdálenost jsem naměřil 8,65 km, což je o 150m méně, než udávali organizátoři. Tempo z mnou naměřené vzdálenosti vyšlo 4:11, což považuji za slušné. I tepy byly tentokrát celkem v normě. Doběhl jsem na 17.místě ze 60 účastníků.

Po doběhu jsem viděl, že asi 100m přede mnou ještě běží svůj závod kamarád Standa. Proto jsem ho v rámci výklusu doběhl a běžel s ním a dalším člověkem až skoro k cíli, po kratším okruhu. Ani tento výklus mi nestačil a dal jsem ještě jeden okruh. Zaujal jsem policistu stojícího u přejezdu a chvíli s ním pohovořil, a pak doklusal k cíli, kde bylo i zázemí závodu. Po pozdravu s kamarády a snězení guláše jsem akorát stihl dojít k autobusu a pak dojet domů. Dorazil jsem asi minutu před začátkem obchodní doby. Myslím, že to byl fajn výlet. :-)


Návrat na přehled závodů