Postřehy ze závodů (Petr Kaňovský)

Návrat na přehled závodů

Zobrazit zprávy ze všech závody - rok:   2021   2020   2019   2018   2017   2016   2015   2014   2013   2012   2011   2010   2009   2008   2007   


31.10.2015 Brněnské Hamburgy 10 km

Pořadí: 1. z 1 běžců

Čas: 39:58,7

Rychlost:  15,01 km/hod (4:00 na km)

Průměrná TF:  181,3 tepů/min

Počasí: 4 stupně, zataženo, mlha

Rozložení tempa a tepovky (čas na km a tepů za minutu):

     

Video z některých průběhů:

Poté, co jsem před týdnem zaběhl obstojně krátké závody v Blansku a poté, co jsem pak dal 31 km přesunový běh do Brna, jsem se cítil běžecky dobře. Dal jsem tedy pak závod na 8,65 km v Bučovicích, kde jsem měl v městském běhu tempo 4:11. Bylo mi jasné, že mé tempo bylo negativně ovlivněno podkladem, a též teplejším počasím, a proto jsem měl chuť vyzkoušet běh na dráze. Protože ale Moravská Slavia je v rekonstrukci, tak jsem vyhlásil již na sobotu Brněnský Hamburg na 250m dráze v Bystrci. Bohužel se nepřihlásil nikdo jiný, ale i tak jsem se rozhodl závod uskutečnit. Přitom jsem běhal a jedl podle chuti, včera jsem naběhal skoro 20 km, z toho 11 km s kamarádem v kopcovitém profilu tempem 5:30. Ráno jsem měl hlad, tak jsem hodinu před startem dal těstoviny s kakaem a medem, fajn jídlo. Sice se mi moc nechtělo závodit, ale sbalil jsem věci, sednul na trolejbus a dorazil na dráhu, která ovšem byla ponořena do mlhy. Měl jsem dost problém vymyslet, kam dát kameru, aby bylo aspoň něco vidět, nakonec jsem ji položil na dráhu s tím, že budou vidět aspoň nohy. :-) Záběry se povedly, video udělám později. Při 1 km rozklusu, z toho 250m tempem 4:05, jsem se cítil dobře, tak jsem se rozhodl, že závod pojmu jako test, jak dlouho udržím tempo 4:00. Nastavil jsem tedy hodinky na pípání po 12s a rozhodl se řídit pípáním. I když bylo chladněji, tak jsem běžel jen v trenkách, bez trička. Pro kontrolu času jsem měl i netbook, na který však bylo vidět až tak 20m před ním, mlha byla opravdu hustá. :-)

První kola se mi běžela velmi dobře, až neočekávaně. Jediný problém snad byla potřeba občas smrkat, což souviselo s pročišťováním nosu ve vlhkém mlhavém počasí. Také jsem si všiml, že mi netbook ukazuje chybně náskok či ztrátu dle plánu, protože jsem omylem nastavil délku kola 400m, místo správné délky 250m, to ale nevadilo, protože celkový čas to ukazovalo správný a věděl jsem, že mám běhat kolo za 1 minutu. Běžel jsem dle pípání i časomíry v předstihu asi 1 sekundy.

Kolem 2,5.km jsem poprvé cítil únavu, ale řekl jsem si, že zkusím doběhnout aspoň do pětky. Když jsem nějaké kolo mírně zpomalil, tak jsem další zrychlil, abych se držel plánu. Poslední kola před pětkou jsem pak mírně zrychlil, takže jsem měl pětku za 19:59, s čímž jsem byl velmi spokojený.

Od 6.km bylo pro mě stále obtížnější nastavené tempo držet. Hledal jsem osobní motivace, proč to zkusit, mimo jiné vzpomněl i na své přátelé a pak se i rozhodl, že kdyby mi vyšlo dát desítku pod 40 minut, že pošlu 1000 Kč salesiánům. Opakovaně jsem počítal i kadenci, měl jsem kolem 190, čemuž jsem se ale nedivil, protože jsem se snažil tempo udržovat právě navýšením kadence. Pak se na dráze objevil další člověk, který tam odklusal pár kol, já ale byl o dost rychlejší. I přesto jsem ale začal ztrácet, napřed vteřinu, kolem 7.km už vteřiny tři, což přetrvalo až do 8.km. Začal jsem litovat, že jsem si na začátku nevytvořil nějaký náskok, protože jsem teď počítal, že sice budu mít nejlepší letošní čas, ale tak kolem 40:15.

Řekl jsem si ale, že zkusím zariskovat a ztrátu dohnat. Sice jsem byl celkem zadýchaný a musel jsem ješté zvýšit úsilí, ale postupně, pípaní od pípání jsem začal ztrátu stahovat. Představoval jsem si též, jak obrovský pocitový rozdíl bude mezi 39:59 a 40:03, a to mi dalo sílu rychlejší tempo udržet. Doběhl jsem v čase 39:58,7, což považuji za skvělý výsledek. Určitě tomu pomohlo chladné mlhavé počasí, naproti tomu úplně nepomohla 250m dráha, protože tam bylo více zatáček, takže jsem si naběhl nemálo metrů navíc, dle garmina 190m na celou desítku.

Z výsledku mám velkou radost, protože mi ukazuje, že trpělivost, s jakou jsem přistupoval k celoroční výkonnostní krizi, přinesla odměnu. Celý rok jsem zůstal nezraněn, běhání jsem si užíval a nakonec přešel do konce sezony v dobré formě. Předpokládám, že dokud nenapadne sníh, tak ještě pár testů či závodů zkusím. Ostatně, překvapil mě i celkem "normální" tep, který jsem měl v průběhu celého závodu, což může též dávat dobré vyhlídky, tak uvidíme!


Návrat na přehled závodů