Postřehy ze závodů (Petr Kaňovský)

Návrat na přehled závodů

Zobrazit zprávy ze všech závody - rok:   2021   2020   2019   2018   2017   2016   2015   2014   2013   2012   2011   2010   2009   2008   2007

15.11.2015 Ústecký půlmaraton

Pořadí: 15. z 86 běžců

Čas: 1:32:05 (reálný čas 1:32:04)

Rychlost: 13,75 km/hod (4:22 na km)

Průměrný tep: 175,2 tepů/min (historické maximum na půlmaratonu)

Glykemie po závodu: 5,1 (ketolátky 0,2)

Profil: zvlněný obrátkový okruh po cyklostezce poblíž Labe, na dvou místech každým směrem výrazné zhoupnutí (sklon až 16%), celkové stoupání dle mapy.cz 160m, stejně klesání

Počasí: cca. 8-10 stupňů, zataženo, prvních 15 km slabý, ale vytrvalý, déšť, místy kaluže

Rozložení tempa (čas na km) a tepové frekvence (tepů/min):

Na půlmaraton v Ústí jsem se rozhodl jet, přestože předpověď počasí byla nepříznivá, a přestože Ústí je dost daleko. Po úspěšných pokusech na 10-15 km z posledních dvou týdnů jsem chtěl vyzkoušet, jaký čas zaběhnu při závodu na půlmaratonu, a zároveň jsem potřeboval na určitý čas opustit počítač a brněnské prostředí, k čemuž byl výlet do Ústí vhodný. :-) Samozřejmě jsem věděl, že pokud bude pršet, tak výkon nebude zdaleka optimální, už jen kvůli brýlím, a že i přesuny budou komplikovanější, ale šel jsem do toho. Optimálnímu výkonu samozřejmě nenahrávalo ani stravování, které se dostalo do vysokého příjmu, navíc s extrémně vysokým množstvím tuků ze sladkostí, kvůli stresům, ve kterých jsem byl, i ne úplně vhodnému dárku (krabice 35 čokoládových tyčinek Jeryky), ale i tak jsem si to chtěl užít. Sobotní cesta i večerní běhy byly fajn. V noci jsem špatně spal a ráno jsem měl velmi ztuhlé nohy. Věnoval jsem proto pár minut cvičení, což bylo fajn. Snídani jsem dal sladkou, pochutnal jsem si. :-) Pak jsem se vydal během s batohem do kostela, a protože pršelo, měl jsem nad hlavou deštník, bohužel jsem ale kdesi proběhl kaluží a měl hned mokro v botech. Mše se navíc konala jinde, ale i tam jsem zdárně dorazil a pak doběhl na start závodu. Letos jsem se přihlásil na půlmaraton, který startoval až v 11:30, takže jsem po prezenci měl skoro hodinu času, ale dost času mi zabralo převlečení, instalace čipu apod. Bohužel nebylo kde cvičit, protože šatna byla špinavá od mokrých bot běžců, navíc dost malá, a venku bylo mokro. Ani se mi nechtělo jít do deště klusat, ale pak jsem šel. Po pár set metrech jsem nic neviděl, drobný déšť je horší než kdyby pršelo hustěji. Přesto jsem ale dal 2,3 km a pak se připravil na start. Na trati jsem běžel už loni, celý maraton, tak jsem věděl, že vede po cyklostezce, ale je zvlněná. Tušil jsem i, že na některých místech budou kaluže. Překvapila mě informace, že si máme zapamatovat své číslo, že prý "padají", ale s pamatováním 255 jsem neměl problém. :-) Start závodu byl přesně v 11:30:00. Chtěl jsem zkusit běžet tempem 4:10 a pak podle potřeby mírně zpomalit, s cílovým časem kolem 1:30:00.

Už od prvního km bylo jasné, že to dnes bude těžké. Ještě stále pršelo, tak jsem toho brzy moc neviděl, a na mokré cyklostezce se mi též neběželo nejlépe. Už na 1.km jsem najednou viděl, že něco odlítlo, a zjistil jsem, že to bylo mé startovní číslo. Bál jsem se nejprve, že je to kapesník, to by bylo horší. ;-) Popadaných startovních čísel jsem během závodu viděl spoustu, čísla asi neměla ráda vodu. :-) Snažil jsem se běžet dle virtuálního partnera gps, nastaveného na 4:10, ale postupně začal něco ztrácet. Problém byl, že při stoupáních jsem zpomalil, i když jsem běžel rychleji než jiní, a při klesáních to nenahnal, naopak jsem tam občas ještě zpomalil, když bylo moc prudké. GPS přibližně odpovídala kilometrovníkům, což jsem považoval, že je fajn. Někde kolem 5.km mě dostihli běžec s běžkyní. Běželi jsme asi km poblíž sebe, pak nám ale ta slečna utekla. Na občerstovačce na 7.km jsem vzal kelímek vody a i přes déšť jsem se trochu napil a polil si hlavu - měl jsem pocit přehřívání. Přestože realita byla jiná, tak jsem měl dojem, že skoro pořád mírně stoupáme. :-) Někde na 10.km jsem měl průměrné tempo kolem 4:13-4:14/km, zde ještě gpg odpovídala kilometrovníkům. Obrátka ale byla kousek dál, proto jsem obracel v čase 44:53, což mě dost zneklidnilo. Kolega obracel těsně přede mnou, střídali jsme se v pořadí. Měl jsem dojem, že když první polovina vedla "do kopce", že druhá polovina povede spíše "s kopce", jenže můj odhad byl zcela chybný - obrátka byla dokonce o 5m níže než start ...

Hned po obrátce následovaly 2 km mírně do kopce, po nichž bylo zcela jasné, že čas 1:30:00 nemohu dát. Neběželo se mi moc dobře, ale problémy měl i kolega běžící poblíž mě. Mně vůbec nešly seběhy, jemu výběhy. V průměru jsme ale běželi podobně špatně. ;-) Na 14.km jsem vzal ještě jeden kelímek vody a pak se snažil důstojně dokončit závod, s cílovým časem pod 1:35. Nohám se moc nechtělo běžet, i když tempo prudce propadlo a tep též. Kolega ale na tom byl obdobně. Někde na 17.km pak chtěl běžet nesprávným směrem, já naštěstí vodící čáru i přes vlhké brýle viděl a odbočili jsme správně. Pak následovalo stoupání a po něm na 18.km krátké prudké klesání. Věděl jsem, že prudké klesání mě zpomalí, proto jsem zkusil při stoupání přidat a kolegovi utéct. Občas jsme předbíhali maratonce, kteří startovali o 30 minut před námi, jinak jsme běželi osamoceně. V klesání mě doběhl a pak předběhl, náskok měl asi 5 sekund. V dalším stoupání jsem ho ale doběhl a protože už zbývalo jen asi 2,5 km do cíle, tak jsem se mu pokusil utéct. To se mi i podařilo - i proto, že jsem postupně zrychloval. Dokonce jsem pak viděl, že kdybych dal poslední km za 4:14, tak bych měl čas pod 1:32:00, ale to se mi ani při velkém úsilí nepodařilo, takže jsem výsledek měl 1:32:05 (čistý čas 1:32:04). Limitovaly mě už i problémy spojené s deštěm, zejména odřeniny stehen, kvůli mokrým trenkám, a mokré boty. Ale moc rychleji bych běžet beztak nezvládl. Doběhl jsem osamocen, kolega nakonec na mě ztratil 25 sekund. Skončil jsem na 15.místě z 86 lidí. Čas byl o skoro 8 minut lepší než můj dosud nejlepší výkon (z jarního Bratislavského Hamburgu), ale skoro o 10 minut horší než je můj osobák. Přesto jsem ale spokojený. I když jsem měl na půlmaraton celkem vysoký tep, tak jsem byl metabolicky v pohodě, i glykemie byla normální a dokonce jsem ani neměl potřebu jíst, pouze jsem měl velkou žízeň a vypil asi 8 kelímků vody.

Po závodu jsem se pak převlékl, a vyklusal na nádraží, odkud mi jel vlak do Brna. Tam jsem si vychutnal oběd a další jídla (foto viz dole), bylo to fajn. Myslím, že celý výlet se povedl. Na druhé straně vím, že k návratu formy dochází jen pozvolna, takže i kdyby dnes byly ideální podmínky, tak bych měl nejlépe kolem 1:29-1:30. Navíc se už blíží konec roku, tak už toho asi moc nezázavodím. Přesto ale i dnešní výsledek dává šance, že bych na jaře mohl běhat dobře, pokud se budu snažit pro to něco udělat. Dnešek ukázal, že by to mohlo mít smysl. :-)