Postřehy ze závodů (Petr Kaňovský)

Návrat na přehled závodů

Zobrazit zprávy ze všech závody - rok:   2021   2020   2019   2018   2017   2016   2015   2014   2013   2012   2011   2010   2009   2008   2007   


21.11.2015 Mikulášský běh Vyškov cca. 4,9 km

Pořadí: 15. z 36 lidí

Čas: 19:23

Rychlost: 15,17 km/hod (3:57 na km)

Průměrná TF: 182,3 tepů/min

Profil: dva okruhy, převážně parkem před vyškovským stadionem, začátek a konec okruhu vždy dráha, jinak převážně cyklostezky, téměř rovina, více zatáček, v každém okruhu dva velmi krátké terénní přeběhy, místy spadané listí

Počasí: cca. 5 stupňů, zataženo

Časy kol: 9:33 a 9:50

Rozložení tempa a tepovky - čas na km a tepů za minutu:

  

Původně jsem plánoval, že bych tento víkend vyrazil na nějaký delší závod, ale předpověď počasí ukazovala, že nebude příliš přívětivo, a navíc jsem se cítil unavený, a proto jsem neodjel ani na půlmaraton do Moravských Budějovic. Nadále se mi moc nedařilo jíst přiměřeně a hmotnost se dostala na několikaměsíční maximum. Kromě toho mě před pár dny kousl pes, avšak naštěstí jen povrchově. Chtěl jsem ale přesto někam zajet, přičemž Vyškov měl výhodu, že je blízko a že je start až v poledne. Při ranním 10km klusu s kamarádem jsem se cítil dobře, tak jsem se rozhodl, že na závod vyrazím. Sbalil jsem pár věcí, objednal lístky, najedl se a vyběhl na nádraží. Počasí bylo pro mě ideální, celkem chladno, ale přitom bez deště. Už ráno jsem běžel jen v tričku a trenkách, totéž na nádraží a pak ve Vyškově, konečně se nepřehřívám. :-) Na stadionu jsem vzbudil určitou odezvu, když mě viděli přiběhnout takto, ale už jsem na řeči zvyklý. :-) Zaregistroval jsem se, pozdravil se s kamarádem Tomášem, a šel si zaklusat do parku, kde pak měl být závod. Pak jsem se přesunul na stadion, kde měl probíhat závod, ten však začal s 12 minutovým zpožděním. V mezičase jsem dal ještě jedno kolo, tempem 3:46, abych nevychladl a vyzkoušel si i rychlejší běh. U hodinek jsem nastavil virtuálního partnera na tempo 3:50/km s tím, že jsem si dal cíl neskončit za Tomášem, který chtěl běžet na tempo kolem 4:00. Po poměrně zdlouhavé prezenci závodníků na místě startu se konečně závod připravil ke startu a odstartoval. Běželi jsme muži a ženy společně, zatímco všechny dětské kategorie proběhly už předtím.

Prvních 250m vedlo na dráze, proto jsem je běžel dost svižně, ale ani přesto nestačil Tomášovi a dalším, kteří odstartovali velmi svižně, tempem výrazně pod 3:30. Po několikametrovém přeběhu trávou na cyklostezku se můj odstup od nich ještě zvětšil. Celkem jsem se snažil, ale skupinu 6 závodníků, včetně Tomáše, běžící asi 5-10s přede mnou, jsem nebyl schopen doběhnout, ani se k ní přiblížit. Někde po 1,5 km ze skupiny odpadl jeden běžec, pak druhý, tak jsem se postupně začal přibližovat aspoň k nim. Bohužel mě ale celkem zdržela pro mě technicky náročná pasáž s hodně zatáčkami před stadionem (2.km) a naplno jsem dokázal běžet až na dráze. Před koncem 1.kola (cca. 2,45 km) jsem předběhl jednoho z odpadlých běžců, za Tomášem jsem stále zaostával odhadem 10s. Rychlejší tempo jsem udržel i po náběhu do druhého kola a snažil se vyšší úsilí držet i na cyklostezce. Někde před 3.km jsem předběhl druhého z odpadlíků a začal se přibližovat i k Tomášovi, který již z původně šestičlenné skupiny též odpadl.

V dalších několika set metrech jsem bohužel měl problém s dopadem a cítil jsem se dost nejistě. Odstup na Tomáše zůstávál pár sekund, zpomalil jsem v podstatě na jeho tempo. To zůstalo až do zatáčky o 180stupňů někde na 3,4.km, kdy jsem se rozhodl, že už je pravý čas Tomáše doběhnout. :-) To se mi skutečně poměrně brzy podařilo, někde na 3,7.km. Rychlejší tempo jsem udržel i poté, a Tomáše předběhl. Byl jsem přesvědčen, že se Tomáš drží až skoro do cíle za mnou, ale teprve po doběhu jsem zjistil, že se za mě "nalepil" jiný běžec. V technicky náročnější pasáži jsem opět zpomalil, běžec za mnou mě ale nepředběhl. Těsně před stadionem jsem zrychlil a posledních 200m na něm zkusil běžet naplno. To ale nezabránilo, abych byl těsně před cílem tímto běžcem předběhnut, Tomáš pak doběhl 10s za mnou. I díky tomuto souboji jsem ale měl poslední metry dost rychlé a nakonec tep dostal nad 190. Doběhl jsem v čase 19:23, průměrné tempo tedy bylo pro mě aktuálně slušných 3:57, což odpovídá tempu mého nejlepšího letošního výkonu z pětky na dráze. Trochu mě mrzelo, že se dnes ve Vyškově neběžela dráhová pětka, protože věřím, že bych zaběhl aspoň o 5s/km rychleji. I tak jsem byl ale spokojený. :-)

Závod mě moc nevyčerpal, takže jsem pak dal další běhy, výklus, přesun na vlak i z vlaku a nakonec v podvečer i 11 km s dalším kamarádem v Brně, celkem jsem tak naběhal rozkouskovaný celý maraton. Myslím, že to byl dobrý trénink a hlavně dobrý relax, který v aktuálně psychicky vypjatém období tolik potřebuji. Ale ani výkon nebyl úplně špatný, já jsem spokojen. :-)


Návrat na přehled závodů