Postřehy ze závodů (Petr Kaňovský)

Návrat na přehled závodů

Zobrazit zprávy ze všech závody - rok:   2021   2020   2019   2018   2017   2016   2015   2014   2013   2012   2011   2010   2009   2008   2007   


31.12.2015 Brno - Nový Lískovec - Silvestrovský běh 10,16 km

Pořadí: 25. z 55 běžců (muži)

Čas: 45:28

Rychlost: 13,40 km/hod (4:29 na km)

Průměrná TF: 170,3 tepů/min

Časy kol (včetně ekvivalentu zkrácených): 7:26 7:22 7:28 7:08 7:18 7:08

Profil: náběh cca. 200 metrů do kopce, poté 6 okruhů se zvlněným profilem (polovina asfalt, zbytek terén, převážně výrazně hrbolatý), doběh cca. 200 metrů s kopce

Počasí: cca. -2 stupně, slunečno, místy vítr

Rozložení tempa a tepovky - čas na km a tepů za minutu:

  

Fotky:

     

Kvůli kumulaci svátečních dnů a mých narozenin, a různým stresům došlo k tomu, že jsem se úplně vykašlal na pořádnější jezení a třeba jen za včerejšek snědl přes půl kila cukroví, plus další sladkosti. Dorazila silná únava a melancholie, dnes ráno se mi ani nechtělo vstávat, natož běžet. Kdyby se Silvestrovský běh nekonal kousek od mého baráku a kdyby rodiče nevěděli, že poběžím, tak bych se na to vykašlal. Únava nohou byla obrovská a nechuť běžet byla též velká. Počasí bylo mírně mrazivé, ale slunečné, takže aspoň že nebylo ponuro. :-) Rozhodl jsem se, že si zaběhám, ale nic jsem od výkonu nečekal. Po prezenci jsem si ještě zaběhl nakoupit a dostal jsem chuť půl hodiny před startem na miňonky. Též jsem měl žízeň, vypil jsem k nim půl litru vody. Doma jsem pak dal nákup do lednice a musel ještě zajít na velkou, hned poté jsem vyrazil na start, který byl 800m od mého baráku. Zvažoval jsem oblečení, ale nakonec se rozhodl pro klasiku, tedy jen tričko a krátké elasťáky. Tušil jsem, že to bude předmětem řečí před startem, a také že bylo. :-) Aspoň něčím jsem ale zaujal, když už výkonem to být nemohlo. :-))) Start se bohužel o 7 minut opozdil, a musím přiznat, že mi za tu dobu postávání byla trochu zima, při závodu jsem však byl teplotně v pohodě. Startovalo hodně lidí, z toho ale část na lidovém běhu. Žádný plán na tempo jsem neměl, nenastavoval jsem tedy ani hodinky.

Prvních 200m vedlo do kopce, pak trať přešla na asfaltovou část okruhu. Kvůli úpravám v areálu byla trať mírně pozměněna oproti předchozím 3 ročníkům, takže se v této části běželo po asfaltu, místo krátkým terénním závlekem k hřišti. Pak už trať vedla standardně, k hospodě a od ní kolem "mého" baráku na terénní část. Už zde se mi běželo blbě, ale jakmile trať přešla v terénní část, tak jsem velmi výrazně zpomalil, přestože tam klesala. Na hlíně sice nebyl led, ani sníh, ani bláto, ale byla dost hrbolatá, asi jak zmrzla. Ještě větší hrboly pak byly před krátkým stoupáním, běželo se mi tam velmi špatně. Ale i stoupání bylo hrbolatější než obvykle, přesto jsem tam předběhl pár lidí. Pak už trať přešla na konec okruhu, který vedl po asfaltu. V prvních třech okruzích jsem vždy do kopce či na asfaltové části předběhl jednoho člověka, aby mě pak na terénním klesání zase předběhl zpět a výrazněji utekl. Po třetím okruhu jsem koukl, že průměrné tempo celého běhu mám kolem 4:32-4:33/km, tak jsem si řekl, že by bylo fajn trošku zrychlit, aby výsledek byl do 4:30/km.

Čtvté kolo jsem pojal agresivněji a v jeho první polovině předběhl 4 běžce. Jeden z nich mě pak předběhl na terénní části zpět, ale v následném stoupání jsem mu utekl. Toto kolo jsem měl o 20s rychlejší než předchozí. V pátém kole už byla situace nepřehlednější, protože jsem občas předbíhal někoho o kolo, či někdo předbíhal mě, předběhl jsem však jednoho člověka a k dalšímu se přiblížil. V posledním kole jsem zkusil zrychlit a předběhnout tohoto člověka, předběhl jsem pak i dalšího člověka, který běžel ve žlutém. Oba mě pak předběhli v terénním klesání a získali pársekundový náskok. Překvapilo mě, když jsem pak u bmx muld viděl, že borec v žlutém odbočil kamsi mimo trať, evidentně neběžel náš závod. ;-) Od druhého borce jsem měl dost velkou ztrátu, ale poměrně agresivním výběhem kopce jsem ho doběhl, tep se mi dostal až na 188. Pak jsem ho i předběhl, ale tušil jsem, že v následném prudkém klesání do cíle mě předběhne zpět, což se též stalo. Neměl jsem pak ani motivaci nějak příliš s kopce riskovat a doběhl volně do cíle. Čas jsem měl 45:28, průměrné tempo vyšlo 4:29/km, průměrný tep byl jen 170.

Po závodu jsem se ještě vyklusal a pak zaběhl do zázemí, kde jsem se občerstvil a pobavil s pár lidmi. Výsledek nepovažuji za nijak skvělý, ale ani tragický. V minulých letech jsem měl na obdobné trati tempa 4:31, 4:15 a 4:24. Horší ale je, že po rozhovoru s kamarády jsem došel k tomu, že mé výkonnostní běhání asi za nic nestojí, a že už asi ani stát nebude, a že se teď odpoledne vrátily silná únava, melancholie a dokonce se k nim přidaly i žaludeční problémy a bolest hlavy. Bohužel mám dnes pracovní den, tak si ani nemohu v klidu lehnout, natož, abych někam zašel, stejně by se mi ale nechtělo. V sobotu jsem chtěl zkusit desítku v Praze, ale téměř jistě to zruším, nemělo by to cenu. Přesto to všechno ale fajn, že jsem dnes na závodu byl.


Návrat na přehled závodů