Postřehy ze závodů (Petr Kaňovský)

Návrat na přehled závodů

Zobrazit zprávy ze všech závody - rok:   2021   2020   2019   2018   2017   2016   2015   2014   2013   2012   2011   2010   2009   2008   2007   


6.2.2016 Ostravský čtvrtmaraton

Pořadí: mimo soutěž

Čas: 49:00

Rychlost: 12,92 km/hod (4:39 na km)

Průměrná TF: 175,2 tepů/min

Profil: 2 okruhy (tam a zpět), mírně zvlněný, převážně asfalt, místy s hrboly

Počasí: cca. 10-12 stupňů, slunečno, místy vítr

Rozložení tempa a tepovky (čas na km a TF/min):

   

Po závodu v ostravské hale na 3000m, kde jsem běžel Mistrovství Moravy a Slezska, jsem se cítil poněkud divně, hodně přehrátě a měl jsem i vysokou glykemii. Rozhodl jsem se v hale příliš nezdržovat, jen jsem se umyl, napil a převlékl a vydal se klusem směrem k nádraží. Zamýšlel jsem, že doběhnu na nádraží, koupím si tam lístky, dám batoh do úschovny a půjdu ještě klusat. Počasí bylo příjemné a teplé. Klusalo se mi obstojně, ale někde před nádražím jsem se trošku "ztratil", když jsem nenašel žádný most přes řeku. Řekl jsem si, že dobře, že poběžím dál, beztak je pěkně, a přeběhnu to jinde. Dostal jsem se na pěknou cyklostezku podél řeky, běh mě bavil, potkal jsem i více běžců. Když jsem se pak přiblížil k mostu, tak jsem viděl skupinu běžců běžící na protilehlé straně řeky a dálnice. Když jsem pak řeku přeběhl a dálnici podběhl, tak jsem zjistil, že jsem se ocitl na trati závodu F.Ohery, který probíhal souběžně s mistrovstvím v Ostravě, běžely se tam závody v maratonu, půlmaratonu a čtvrtmaratonu. Viděl jsem, že nádraží je směrem, kterým běží většina běžců, takže jsem se rozhodl doběhnout po trati závodu na jeho start, který byl asi 2 km odtud. Potkal jsem dost známých běžců, některé po směru, jiné proti směru. Protože jsem měl do odjezdu vlaku čas, tak jsem se rozhodl, že si pak zkusím čtvrtmaraton zaběhnout, přestože už čtvrtmaratonci byli dávno v cíli. Hodilo se mi to i k jinému cíli, protože jsem chtěl trošku experimentovat s tím, kdy se dostanu do ketozy, k čemuž se hodilo běžet svižněji, a jak se tělo bude chovat. Na startu jsem se pozdravil s pořadateli, napil se, změřil jsem glykemii a keto látky (glykemie již v pořádku, keto nízké, ale nenulové na 0,2) a nachystal hodinky a vyběhl. :-)

Na trati už byli jen maratonci a několik pomalejšich půlmaratonců, proto jsem se pohyboval o dost rychleji, než většina lidí. Trať byla okruhová, běželo se 2,6 km k obrátce a zpět, takže jsem potkával i dost lidí v protisměru. Bylo celkem teplo, i když chvílemi foukalo. První km jsem běžel svižněji, pak tempo postupně klesalo, tepovka též. Snažil jsem se, abych se držel kolem 4:30/km, ale hodinky mírně nadměřovaly vzdálenost, takže realita byla o něco horší. Po 5,5 km jsem se těšil na vodu, kterou jsem nechal v cíli, ale někdo mi ji vyhodil a vodu pořadatelů jsem nechtěl brát, když jsem neplatil startovné. V druhém okruhu jsem pak cítil už i ztrátu energie, někde kolem 8.km jsem se pak začal i dost potit, a vnímal jsem subjektivně, jako by mi "došlo". I když jsem se snažil, tak poslední km byl nejpomalejší, doběhl jsem v čase 49:00 v průměrném tempu dle mých hodinek 4:34/km, ve skutečnosti 4:39. Za situace, kdy jsem ale měl v nohách už před tím 25 km, a se závodem nepočítal, navíc nic nejedl, to považuji za slušný výsledek. Dobře jsem se proběhl, pozdravil se s více kamarády, bylo to fajn. Celkem jsem nakonec za den naběhal přes 43 km a užil si ho, přestože můj výsledek v hale byl opět špatný. Myslím ale, že jsem tento den prožil naplno, užil si ho, a to je hlavní. Získal jsem ale i cenné zkušenosti použitelné při maratonech a ultramaratonech, ještě si to pak zanalyzuji později. "Náhoda" nakonec chtěla, abych den prožil jinak, než jsem původně myslel, ale bylo to fajn. :-)

Edit: Koukám do výsledků, že běželo 19 lidí, s časem 49:00 bych byl třetí. Ale nevadí, takto jsem měl více zážitků, což je fajn. :-)


Návrat na přehled závodů