Postřehy ze závodů (Petr Kaňovský)

Návrat na přehled závodů

Zobrazit zprávy ze všech závody - rok:   2021   2020   2019   2018   2017   2016   2015   2014   2013   2012   2011   2010   2009   2008   2007   


20.2.2016 Vyškovská osmička 8 km

Pořadí: 10. z 34 lidí

Čas: 33:50

Rychlost: 14,19 km/hod (4:14 na km)

Průměrná TF: 182,8 tepů/min

Profil: nejprve malý okruh okolo stadionu, pak obrátková trať ulicemi města a po cyklostezkách, tam mírně do kopce (převýšení +40m), zpět naopak, povrch převážně chodníky a cyklostezky, na dvou místech průběh brankou v plotě

Počasí: cca. 6 stupňů, slunečno, vítr

Rozložení tempa a tepovky - čas na km a tepů za minutu:

  

Závodu ve Vyškově jsem se rozhodl zúčastnit, protože jsem měl chuť, přestože zítra běžím závod v Bratislavě. Mohl jsem přitom dnes běžet i v Praze či Moravských Budějovicích, ale nechtělo se mi dlouze cestovat, proto jsem si ráno vybral toto. Vyrazil jsem jen s ledvinkou, přímo v běžeckém, doběhl jsem v Brně na vlak a pak ve Vyškově na stadion. Viděl jsem, že trať má vést mimo město, tak jsem se zajímal, jak je značená a kudy vede, bylo mi řečeno, že je značena šipkami, které ale zčásti smyl déšť, takže bude lepší, když si aspoň kus proběhnu v rámci rozklusu, což jsem též udělal, běžel jsem asi po polovině trati. Pak jsem se už přichystal na start, závodu se zúčastnilo 34 lidí. Poprvé jsem startoval v kategorii "muži B", přestože mi ještě 40 není, ale dělali to podle ročníku narození. Počasí bylo příjemné, až na to, že bylo slunečno a místy foukalo. Nastavil jsem si autolap po 250m a říkal si, že uvidím, jak se mi poběží.

Prvních asi 600m vedlo kolem stadionu, nejprve jsem byl na 10.místě, pak jsem se posunul na 8.místo. Poté trať vedla do kopce ulicemi města a pak podél silnice, běžel jsem osamoceně, jen těsně za mnou běžel jeden běžec. Než jsme se dostali do oploceného areálu, tak jsem se snažil běžet svižně, ale byl jsem celkem dost zadýchaný, i když tempo nebylo nijak extrémní. Na kostkách někde kolem 2,5.km se mi neběželo dobře, a před brankou do areálu jsem výrazně zpomalil, abych se jí protáhl, takže mě běžec za mnou doběhl. V areálu se pokračovalo mírně do kopce, přitom silně foukalo. Bohužel někde kolem 3,7.km mě běžec běžící za mnou předběhl a utekl mi, dekoncentrace pak vedla ke zpomaleni a propadu tepovky. Trať dále pokračovala stoupáním k obrátce, kterou byla závora, které se člověk měl dotknout a pak se vrátit, ta byla asi na 4,3.km. Viděl jsem pak, že běžci za mnou nemají moc velký odstup a že trať povede s kopce, takže budu spíše v nevýhodě.

Brzy po obrátce se přese mne přeřítil jeden běžec, takže jsem se dostal na 10.místo, což mi tolik nevadilo, ale nechtěl jsem klesnout více. Bohužel jsem měl při klesání určité problémy s technikou, takže mě i začalo mírně píchat do levého lýtka, naštěstí jsem však změnil techniku, dělal spíše kratší frekvenčnější kroky a zkusil párkrát i zakopávání a problémů se zbavil. Další běžec byl asi 5 sekund za mnou, snažil jsem se, aby odstup neklesal, ale veškerý náskok jsem ztratil na 6.km, kde opět byla ta branka. Hned za ní mě tento běžec předběhl a na krátké kostkovité části mi o pár metrů utekl. Dost jsem se snažil, abych neztrácel víc, ale moc mi to nešlo. Na jednom místě jsem ale byl rád, že ho vidím v dohledu, protože bych tam určitě neodbočil a běžel špatně. Pak následovalo celkem prudší klesání, kde jsem neměl šanci odstup snížit, spíše jsem se snažil, aby nerostl. Teprve na mírnější části kolem 7.km jsem začal odstup snižovat a někde kolem 7,3.km jsem tohoto člověka doběhl. Pak jsme běžel chvíli za ním a někdy 500m před cílem výrazně zrychlil a zkusil mu utéct. Běžel jsem na hranici svých možností, byl jsem i dost zadýchaný, ale věděl jsem, že chci-li skončit desátý, tak mu musím utéct už teď. To vysvětluje prudký růst tepovky, která kulminovala na vysokých 195 asi 200m před cílem. Teprve zde jsem si vytvořil menší náskok a mohl mírně zpomalit, přesto jsem ale měl posledních 500m velmi svižných. Doběhl jsem několik sekund před ním, na 10.místě, z toho na 4.místě v kategorii muži B. Průměrné tempo bylo 4:14/km (či 4:10/km, pokud bych vyšel z mnou naměřených 8,1 km), průměrný a maximální tep byly dost vysoké.

Po doběhu jsem byl dost zadýchán, dokonce jsem se rozkašlal, ale při výklusu se to zlepšilo. V Brně jsem pak měl chuť si zaběhat i na stadionu, kolem kterého jsem běžel, měl jsem 1600m za 6:05,68 (3:49/km, TF 181,1, max 190), což nebylo špatné. Odpoledne jsem pak klusal i do Řečkovic, celkem jsem za den naběhal dost, viz MyTreneek Den jsem si ale užil a nemusel se stresovat kvůli fondům či jiným záležitostem. Myslím, že se i ten závod celkem povedl, byť průměrné tempo není takové, jak bych si v ideálním případě představoval. Rozhodně to ale byl fajn trénink i výlet. :-)


Návrat na přehled závodů