Postřehy ze závodů (Petr Kaňovský)

Návrat na přehled závodů

Zobrazit zprávy ze všech závody - rok:   2021   2020   2019   2018   2017   2016   2015   2014   2013   2012   2011   2010   2009   2008   2007   


21.2.2016 Halové Mistrovství Slovenska veteránů, Bratislava-Elán, 3000 m

Pořadí: 9. ze 16 závodníků (7. z 8 mužů)

Čas: 12:03,89

Rychlost:  14,92 km/hod (4:01 na km)

Průměrná TF:  178,1 tepů/min

Rozložení tempa a tepovky (čas na km a tepů za minutu):

     

Tento týden byl velmi důležitý, a proto i stresový, rozhodovalo se mimo jiné o dalším osudu Harvardských fondů. To vedlo k silnému psychickému napětí, které jsem kompenzoval běháním, ale i pomocí léků, které jsem dostal předepsány. Páteční rozhodnutí soudu sice dopadlo příznivě, nicméně na mě pak všechno "sedlo". Proto jsem si udělal sportovní nejenom neděli, na kdy jsem se přihlásil na halové MR veteránů Slovenska na 3000m, ale i sobotu, kdy jsem běžel závod ve Vyškově na 8 km, další rychlý běh na dráze (1600m) a celkem naběhal+nachodil 43 km. Dnes se mi do Bratislavy nechtělo jet, ale závod byl až odpoledne, tak jsem se byl ráno proběhnout, pak jsem zaběhl na mši a do obchodu, naobědval se, a poté se rozhodl přece jen do Bratislavy odjet, i když bylo i dost větrno. Ve vlaku bylo dost teplo, tak jsem tam usínal, ke konci jsem se pak v uličce trochu protáhl, protože jsem při sezení dost "ztuhl". Pak jsem doklusal do haly, cestou na mě zatroubil i jeden kamarád. Tentokrát jsem dorazil jen asi půl hodiny před startem, tak akorát byl čas se zaregistrovat, převléknout, nachystat kameru, zajít na wc a napít. Na ploše jsem se pak znovu i protáhl, zacvičil jsem i oblíbené "kolo" a pobavil se s jedním Slovákem, co si pochvaloval mé matematické metody, které prý používá. Překvapilo mě, že jsem zjistil, že se poběží závod mužů a žen dohromady, celkem 8 mužů a 8 žen. Rozhodl jsem se i dnes běžet bosý, tak působilo zvláštně, když jsem pak na kotník dával čip, horší ovšem bylo, že se mi hodně potily nohy, což obvykle při bosozávodech nemívám. Opakovaně jsem je rukou utíral, ale tušil jsem, že to bude problém. Boty už jsem ale brát nemohl, beztak jsem žádné halové sebou neměl a venkovní jsem měl kdesi daleko. Pak jsme i celkem dlouho stáli před startem, což vedlo k růstu nervozity a dalšímu pocení. Chtěl jsem to rozběhnout na čas kolem 11:30 s tím, že uvidím, jak mi to půjde.

Po startu jsem se zařadil na 8.místo, za všechny muže, ale před všechny ženy. Předposlední muž ale běžel na můj vkus pomalu, tak jsem ho na začátku 2.kola předběhl. Předbíhal jsem ho v zatáčce, navíc on při tom zrychlil, takže mě to stálo dost sil, pak už jsem ale běžel trvale před ním. Tempo rychle pokleslo někam ke 4:00/km, které jsem udržoval dost dlouho. Problém tentokrát činilo hlavně podkluzování nohou, a pak i nutnost předbíhat pomalejší ženy, protože na 200m mi každá změna směru činí velké potíže. Později jsem cítil i otlak prostředníčku na pravé noze. Někde po 1 km mě pak předběhla jedna žena, jinak se pořadí neměnilo, jen pořád někdo někoho předbíhal o jedno či více kol. Bylo to pro mě celkem těžké neztratit pozornost, ale celkem se dařilo. 1500m jsem měl za 5:53,8, 2000m pak za 7:56,4. Chtěl jsem cílový čas dát pod 12:00, ale ani vyšší úsilí tomu nezabránilo, měl jsem 12:03,89. Navíc mě v poslednim kole předběhla ještě jedna žena, skončil jsem tak devátý, z toho sedmý z osmi mužů. Celý výkon je ale zcela přiměřený stavu, v jakém jsem v Bratislavě byl, a tepově i tempově byl z hlediska rozložení v pořádku.

Po závodu jsem odevzdal číslo a čip, převlékl se, obul se a šel klusat na nádraží. Klusalo se mi velmi dobře, skoro jako bych žádný závod neběžel. Také jsem měl dobrou náladu, i když jsem vzpomínal, že mi možna´zase někdo bude vyčítat, že jezdím na závody bez toho, aniž bych na ně ladil, a že tím ty závody znevažuji. Já si to ale nemyslím, protože kdyby nebylo vše kolem, tak bych na závody neodjel kvůli psychice vůbec. Důležité je, že jsem si i dnešek užil a že po závodu naprosto odpadla únava, kterou jsem měl třeba v poledne. Celý víkend pak lze hodnotit i jako dobrý maratonský trénink. Vlastně je skoro jedno, jestli mám 12:03 či jestli bych měl 11:33, protože trojka nikdy nebude trať, na které budu vynikat. I přesto ale rád závodím a bylo fajn, že jsem tam dnes byl. A fajn i to, že mě pár lidí vidělo živě na streamu ze závodu, i když jsem se moc nepředvedl. :-)


Návrat na přehled závodů