Postřehy ze závodů (Petr Kaňovský)

Návrat na přehled závodů

Zobrazit zprávy ze všech závody - rok:   2021   2020   2019   2018   2017   2016   2015   2014   2013   2012   2011   2010   2009   2008   2007   


27.2.2016 Winter tour Olomouc 8 km

Pořadí: mimo pořadí

Čas: 33:27

Rychlost: 14,35 km/hod (4:11 na km)

Průměrná TF: 178,8 tepů/min

Profil: dva zvlněné parkové okruhy, po asfaltových cestách, více zatáček, v každém okruhu dvakrát výběh na nadjezdový most a seběh z něj

Počasí: cca. 5 stupňů, zataženo, vítr

Rozložení tempa a tepovky - čas na km a tepů za minutu:

  

I když mám celkem náročné dny, tak jsem se jako pokračování svých antistresových aktivit přihlásil na závod VŠ ligy do Prahy na 10 km. Bohužel jsem však měl včerejší večer velmi stresový, řešil jsem mimo jiné další problémy ohledně harvardských fondů a to vedlo k únavě a též ke stresovému přejídání. Tak unaveně, jak jsem byl v noci, jsem se dlouho necítil. Ráno jsem pak sice vstal, ale byl jsem stále dost unavený a měl jsem i "rozlámané nohy", tak jsem se rozhodl se vrátit do postele, pospat si další dvě a půl hodiny a pak podle chuti zajet do Olomouce, kde probíhal závod Winter run. Věděl jsem, že už je tam elektronická registrace uzavřena a že závod byl vyprodaný, nicméně jsem věděl, že bude na místě k prodeji dalších 50 čísel, tak jsem předpokládal, že tato se nevyprodají. I ráno jsem se cítil unaveně, ale pak následný přesunový běh byl super. Cestoval jsem jen s ledvinkou, jen v tričku a trenkách, běželo se mi dobře a i tep byl příznivý. Potkal jsem i jednu starší běžkyni, kterou zaujal můj nápis na žlutém tričku. Ve vlaku jsem pak pro změnu cestoval s třemi středoškolačkami, které jely na lyžařské soustředění a které přitom běhají za náš klub, Morendu. Pak jsem s dalším člověkem, který přisedl, povídal o běhání, byl jsem dobře naladěn. I přesunový běh na místo závodu byl fajn, ani jsem moc nebloudil. :-) Na místo prezence jsem dorazil asi 50 minut před závodem. Bylo tam řečeno, že uź volná čísla nejsou, ale možná se uvolní od těch, co jsou přihlášeni a nedorazili. Stoupl jsem si tedy do fronty a čekal. Nevěděl jsem ale, že existuje nějaký "pořadník", podle kterého budou náhradní běžci vyvoláváni. I tak jsem pak ale počítal, že by snad nějaké číslo mohlo být, třeba i jen na souběžný závod na 4 km, ale 15 minut před startem jsem se dozvěděl, že čísla definitivně došla a oficiální běžet nemohu. Neoficiálně samozřejmě ano, ale bez benefitů. Rozhodl jsem se nečerpat nic, ani úschovu, a ledvinku zahrabal do listí nedaleko startu. Stoupl jsem si do davu lidí, běželo oba závody dohromady odhadem 700 lidí. Věděl jsem, že výkonnostně patřím mezi nejlepší, tak jsem si stoupl někam do čtvrtiny pole, blíž to beztak nešlo. Pak už docházelo k odpočítávání, start byl přesně ve dvanáct.

Po odstartování jsem postupně předbíhal hodně běžců, což mě trochu zdržovalo, trať vedla po celkem úzké cestě, navíc na 0,5.km byla první obrátka o 180 stupňů, na 1.km druhá. Teprve zde už byla trať volnější, ale přesto jsem občas někoho dobihal. Pak se trať dostala opět do protisměru a vedla směrem na most, který se vyběhl nahoru a pak se seběhl dolů. Tento úsek se mi moc nelíbil, proto i tempo pokleslo. Na druhé straně mostu se mi běželo lépe, tady už se pořadí moc neměnilo, až se trať zase dostala zpět k témuž mostu, který se vyběhl na 3,5.km nahoru, a odtud se zabočilo doprava, kde se po spirále seběhl dolů. Tady tento seběh mi vůbec nevyhovoval, měl jsem ho nejpomalejší z celého kola a byl jsem zde předběhnut i nějakými běžci, z toho ale část běželo jen 4 km. Pak jsem naběhl do 2.kola, běžel jsem za určitou ženou, kterou jsem pak předběhl. Slyšel jsem pak za sebou dýchání, tak jsem myslel, že se mě drží, ale byl to jiný běžec. S tímto jsem běžel za sebou někde do 5,3.km, kde jsme se dostali do silného protivětru. Zeptal se mě, jestli má jít přede mě, tak jsem říkal, že ano. Pak jsme se postupně střídali, zejména s ohledem na to, jestli bylo stoupání (tam jsem byl rychlejší) či klesání (tam jsem byl pomalejší). Běželi jsme v průměru nezměněným tempem jako v 1.kole, ale znamenalo to pro mě vyšší úsilí, navíc jsem musel vícekrát smrkat. Přesto jsme postupně předběhli 5 lidí, kteří tempo 1.kola nevydrželi. Na most na 7,5.km jsem pak vyběhl před tímto běžcem, ale hned na ném mě předběhl a pak mě při následném spirálovém klesání předběhli ještě tři lidé. Neměl jsem tam ani moc důvodů nějak riskovat, když jsem byl beztak mimo pořadí. Doběhl jsem v čase 33:27, v průměrném tempu 4:11/km, což považuji za slušné. Podobným tempem jsem schopen běhat 8-10 km opakovaně, jen za posledních 8 dnů to byl třetí takový běh, a to nepočítám tři ještě rychlejší kratší běhy. Kdybych se na to díval z tohoto hlediska, tak by se to jevilo jako maratonské tempo, což by bylo super, ale bohužel mi toto zatím přijde v souvislém běhu jako neudržitelné, ale uvidíme.

Po závodu jsem samozřejmě odmítl medaili, protože vím, že by nezbyla na poslední běžce, nebral jsem ani pořadatelskou vodu, jen jsem zašel na wc, vyhrabal si ledvinku z listí a doklusal na nádraží, kde jsem si stihl před odjezdem vlaku koupit i občerstvení. Také následný přesunový běh v Brně byl fajn, potkal jsem při něm i jednoho mě dobře známého běžce a klusal jsem s ním asi 2,5 km. Celkově myslím, že se běhání povedlo, i když je škoda, že nebudu ve výsledkové listině. Můj odhad byl, že percentil bych měl velmi dobrý, přece jen tyto závody běhá i hodně hobíků. A skutečně, ve výsledkové listině vidím na 8 km 303 lidí a jen 18 z nich mělo lepší čas než já.

článek o závodu na bezvabeh


Návrat na přehled závodů