Postřehy ze závodů (Petr Kaňovský)

Návrat na přehled závodů

Zobrazit zprávy ze všech závody - rok:   2021   2020   2019   2018   2017   2016   2015   2014   2013   2012   2011   2010   2009   2008   2007   


2.4.2016 Kroměříž 10,55 km

Pořadí: 8. z 58 běžců

Čas: 45:09,6

Rychlost:  14,02 km/hod (4:17 na km)

Průměrná TF:  178,5 tepů/min

Profil:  obrátková trať, téměř rovina, převážně asfalt, prvních a posledních 300m kameninová cesta, 3.-4.km zpevněná cesta

Počasí: cca. 15 stupňů, slunečno, vítr

Rozložení tempa a tepovky (čas na km a tepů za minutu):

     

Dnes se konaly dvě pro mě významné akce: PIM půlmaraton a Bratislavská desítka, která se běží den před Bratislavským maratonem. Na PIM jsem se ale rozhodl před několika týdny, že nekoupím volný registrační kupon za 1 500 Kč, který by mi umožnil startovat pod mým jménem, protože forma je nejistá a je to celkem drahé. Pak mě to i trochu mrzelo, tak jsem sledoval desítky nabídek na prodej čísel v tomto týdnu, které se vyrojily na Internetu, všechny však byly na startováni za někoho jiného, což jsem odmítl. Rozhodl jsem se tedy běžet v Bratislavě desítku, či případně minimaraton. Všiml jsem si, že elektronicky se není možné již přihlásit, ale prezence probíhá i v den těchto závodů. Teprve včera v noci jsem si přečetl i pokyny pro závodníky, kde jsem se dočetl, že prezence sice probíhá i dnes, ale jen pro předem přihlášené závodníky, což mě dost mrzelo. Začal jsem tedy hledat jiné v termínovce a narazil na kroměříźský půlmaraton a čtvrtmaraton, které probíhaly na velmi podobné trati, kde jsem před 16 měsíci běžel Čertovskou desítku (slušných 38:52). Řekl jsem si, že uvidím ráno, jak se budu cítit a když tak do Kroměříže zajedu. Ráno jsem se cítil velmi špatně, unaveně a úzkostlivě, vůbec se mi nechtělo vstávat, bolely mě i nohy. Teprve asi napotřetí jsem vstal, udělal si sladkou snídani, a zejména Granko mě nabudilo, abych si koupil lístek na vlak, i když jsem se necítil pořád dobře. Když už jsem to udělal, ani nevím, proč, tak už mi bylo líto ty peníze nechat propadnout, tak jsem se oblékl, vzal ledvinku a vyrazil klusem na nádraží. Běželo se mi uspokojivě, vlak jsem stihl, tak z tohoto ohledu bylo vše v pořádku, stejně jako to, že jsem pomocí gps našel rybník, u kterého probíhala prezence (v roce 2014 jsem tam byl s kámošem autem) a že jsem dorazil asi 20 minut před startem. Bylo slunečno a větrno, a i s ohledem na neformu jsem se rozhodl pro čtvrtmaraton, tedy 1 okruh. Chtěl jsem ho zkusit dát pod 45 minut. Závod startoval společně s půlmaratonem, celkem nás bylo 148 lidí. Mimo běhala i děcka krátké tratě. Před startem jsem se pozdravil s jedním kamarádem, jeho jméno mě bohužel vypadlo, znám ho z více závodů.

Po odstartování jsem běžel 300m po kameninové cestě raději opatrně, pak se ale rozběhl celkem slušně. Přede mnou mohlo být odhadem 30 lidí, těžko říct, kolik z nich bylo desítkářů. Kamarád mě ještě na cestě předběhl a běžel kus přede mnou. Další km jsem pár lidí předběhl, na 3.km pak další dva, na 4.km pak i tohoto kamaráda. Bohužel celkem dost foukalo a přitom bylo teplo. Snažil jsem se ale běžet vyrovnaně, s ohledem na cílový čas, tempo jsem hlídal dle hodinek, protože trať neměla kilometrovníky. Obrátka bohužel též nebyla v polovině, protože trať nebyla úplně obrátková, ale část zpáteční cesty vedla jinudy, tak jsem se nedokázal úplně zorientovat. Před obrátkou foukalo dost proti, tak jsem zpomalil, navíc jsem si všiml pro mě nevhodně umístěné občerstvovačky, kde byly kelímky jen volně na stolech, tak jsem ji přeběhl, i když by se mi voda hodila.

Po obrátce se kamarád držel těsně za mnou. Měl jsem stále větší problémy s technikou odrazu, podobný problém mívám celkem často. Hlavně jsem se dobře neodrážel z levé nohy, měl jsem pocit tahu v holeni, či co, jen mírného, ale přece jen ... Také mi přišlo celkem teplo. Rozhodl jsem se to tentokrát zkusit jinak, zpomalil jsem výrazně, nechal kamaráda předběhnout a utéct asi o 20m a nohy rozhýbat, pomoci zakopávání, změny kadence apod. To se skutečně podařilo, pak jsem se vrátil do původního tempa a ještě před 8.km předběhl kamaráda zpět, a pak mu i utekl. Poslední km byl problém spíše s teplem, navíc jsem běžel osamoceně, ale snažil jsem se držet celkové průměrné tempo do 4:14/km. Před náběhem na cílový 250m kameninový úsek jsem koukl i na aktuální čas, který mi byl podezřelý, protože do 45 minut už zbývalo jen asi 45s, pak už jsem na to nekoukal a zkusil zafinišovat, i když podklad byl hrbolatý a ještě k tomu to bylo mírně do kopce. Finiš se zadařil, což je vidět i z růstu tepovky, doběhl jsem ve výsledném průměrném tempu dle garmina 4:14, bohužel však v čase 45:10, což mě celkem zklamalo. Důvodem bylo, že mi garmin změřil o 100m více než je vzdálenost změřená organizátory, takže tempo bylo 4:17, ale nakonec nevadí, i tak to považuji za dobrý výsledek a na nějakých sekundách nesejde.

Po závodu jsem potkal dalšího kamaráda, Jirku. Běžel půlmaraton, ale nesedlo mu to, tak po prvním kole vzdal. Pak jsem se vyklusal, snědl občerstvení, pořádně se napil a pak ani nečekal na vyhlášení a hned běžel na vlak, který jel za chvíli. V Brně se mi běhalo dobře a i odpoledne prožil v pohodě. Nakonec to tedy dnes proběhlo dobře, i když úplně jinak, než jsem původně myslel a i když se mi ráno vůbec nechtělo. Asi běhám na granko. :-)))


Návrat na přehled závodů