Postřehy ze závodů (Petr Kaňovský)

Návrat na přehled závodů

Zobrazit zprávy ze všech závody - rok:   2021   2020   2019   2018   2017   2016   2015   2014   2013   2012   2011   2010   2009   2008   2007   


16.4.2016 Brno - Ivanovice 7,03 km (trail)

Pořadí: 14. z 34 běžců

Čas: 39:46

Rychlost: 10,61 km/hod (5:39 na km)

Průměrná TF: 169,5 tepů/min

Profil: kopcovitý, prvních a posledních 650m asfalt, zbytek terén, místy na hranici běhatelnosti (nejhůře po 5.km prudké terénní stoupání, následované po 5,5.km podobně prudkým terénním klesáním) - různé hlíněné pěšiny, hrbolatá koryta, ojediněle i bláto

Počasí: cca. 20-25 stupňů, slunečno

Rozložení tempa a tepovky - čas na km a tepů za minutu:

  

Foto :

  

S ohledem na aktuální výkonnost jsem se rozhodl vynechat velké závody a naběhat vyšší kilometráž, neodjel jsem ani na půlmaraton do Pardubic. Ráno jsem si i přes únavu a mírné nachlazení byl zaběhat s kamarádem z baráku, dali jsme 15 km volného běhu a bylo to fajn. V poledne jsem se pak rozhodl zkusit zaběhnout do Ivanovic, kde měl probíhat trail půlmaraton a trail kratší závod. Bylo celkem teplo, nicméně jsem klusem na závod doběhl, bylo to dalších 15 km. Věděl jsem, že jsem celkem unavený, že je teplo a závod je v terénu, navíc jsem doběhl dávno po termínu ukončení prezence, nicméně prezence ještě probíhala, tak jsem se rozhodl startovné zaplatit a přihlásit se na krátký závod. Vůbec jsem nevěděl, jak trať bude vypadat, jen jsem viděl, že start a cíl vede po asfaltu do kopce. Měl jsem žízeň, tak jsem vypil půllitrovou láhev jakési sladké vody, co jsem dostal od pořadatelů při prezenci a pak ještě kelímek vody čisté, kterou jsem vzal z občerstovačky. Ta sladká voda sice dala i nějaké cukry, nicméně na to nejsem před závodem zvyklý a v průběhu závodu jsem ji i krkal, raději bych býval pil čistou, ta ale nebyla. Závod probíhal souběžně s půlmaratonem, který byl na 3 okruhy. Chvíli jsem se rozcvičil a přichystal na start. Přišlo mi dost teplo a dusno. Nic jsem od závodu nečekal, měl to být jen trénink, hlavně s důrazem, abych se nezranil.

Prvních 650m vedlo do kopce, ale po asfaltu, viděl jsem, že stejnou cestou se poběží i zpět. Běželo se mi obstojně, ale raději jsem neběžel na maximum. Pak trať přešla na lesní pěšinu, nejprve do kopce, pak s kopce, kde jsem nechal předběhnout spoustu lidí, totéž pak někde kolem 1,5.km. Pak se trať stabilizovala, byla zvlněná a terén byl celkem běhatelný. Viděl jsem ale, že průměrné tempo je celkem špatné, tak jsem si řekl, že by bylo fajn dát celý závod pod 40 minut, tedy tempem do 5:41. Trať vypadala obstojně až někde do 4.km, i když tam byl jeden velmi krátký prudký výběh, kde jsem musel i jít. Pak se ale povrch výrazně změnil, dostali jsme se do hrbolatých koryt, či částí s blátem či kořeny apod. K mému překvapení pak trať dále stoupala, kolem 5.km dokonce prudce. I když byl povrch terénní, tak jsem zvyklý z Šeráku apod., takže jsem byl rychlejší než dost lidí, kteří tam jen šli. Řekl jsem si, že to pojmu jako intervalový trénink a zkusím to vyběhnout nahoru, celkem mě to bavilo. Jak jsme se dostali na vrchol, tak trať klesala, zde jsem velmi výrazně zpomalil, jen jsem to klusal, skoro šel, a všichni, co jsem je předběhl, mě předběhli zpět. S jednou holkou jsem se i bavil, že jsem to pojal intervalově, že jsem běžec do vrchu, ona reagovala, že určitě, že jsem tam běžel jak kamzík. :-) Myslel jsem, že trať povede dolů až do cíle, tak jsem ji popřál příjemný běh a rychle mi utekla.

Asi 1200m před cílem trať pro mě překvapivě začala opět stoupat, napřed mírně, pak více a cesta byla dobře běhatelná, tak jsem postupně zrychloval a tuto holku opět předběhl, má rychlost zde byla slušná. Řekl jsem si, že to vyběhnu poblíž pocitového maxima, což jsem i podle tepu udělal. Pak následovalo opět terénní klesání, kde mě předběhla tato dívčina zpět, spolu s jedním klukem. Chtěl jsem je nechat být, ale když pak terénní klesání přešlo v klesání po asfaltu, tak jsem zrychlil, ostatně by mi jinak asi nevyšel ani čas pod 40 minut. Držel jsem se jen pár desítek metrů za nimi. Sklon klesání bohužel rostl a někde 200-300m před cílem jsem málem spadl, důvod nevím. Buď se mi zamotala hlava, či jsem zakopl, či co, musel jsem to vyrovnávat rukama, což se podařilo, akorát jsem pak měl namožené paže. Koukám, že se tep dostal na pro mě vysokých 194, ale nevím, jestli ještě před problémem, či jako následek stresu po něm. Raději jsem tedy zpomalil a doběhl pokojně do cíle. Čas byl nakonec 39:46, což by odpovídalo času půlmaratonu těsně pod 2 hodiny, ale ten bych asi tímto tempem nedal.

Po doběhu jsem byl dost unavený, nohy a tělo nejsou na něco takového zvyklé, ale i tak jsem se byl vyklusat. Pak jsem se občerstvil, bohužel měli jen opečený párek s hořčicí a chlebem, a kofolu, kterou jsem ale vyměnil za čistou vodu, pro mě nevhodné občerstvení, ale snědl jsem ho. Pak jsem se byl před vyhlášením ještě proběhnout, pozdravil pár půlmaratonců, a pak potkal jednu známou z kostela, a jejího syna, který běžel výborně. Po vyhlášení jsem pak klusem uběhl dalších skoro 8 km na trolejbus, ve kterém jsem pak potkal sportovní rodinu, která mě též znala. Celkem jsem dnes naběhal skoro 48 km. Myslím, že to byl fajn trénink, i když ten závod byl ještě náročnější, než jsem myslel, rozhodně tedy těžší, než trail Běh Kamenkou, který jsem běžel před 2 roky. A mám dojem, že se sice pro toto nehodím, ale pro běh do vrchu mám dispozice dobré.


Návrat na přehled závodů