Postřehy ze závodů (Petr Kaňovský)

Návrat na přehled závodů

Zobrazit zprávy ze všech závody - rok:   2021   2020   2019   2018   2017   2016   2015   2014   2013   2012   2011   2010   2009   2008   2007   


23.4.2016 Brno - Lesná cca. 5,25 km (kros)

Pořadí: 46. z 92 běžců

Čas: 27:07

Rychlost: 11,62 km/hod (5:10 na km)

Průměrná TF: 167,0 tepů/min

Profil: kopcovitý, převážně lesní cesty, první km s kopce, z toho prvních 250m prudší terénní sestup, další 3 km do kopce, z toho na 3,7.km krátké terénní prudké stoupání v téměř neschůdném terénu, 4.-5.km s kopce, posledních 200m po trávě do kopce, rozdíl nejvyššího a nejnižšího bodu 110m

Počasí: cca. 15 stupňů, zataženo

Rozložení tempa a tepovky - čas na km a tepů za minutu:

  

Krosového závodu v Brně-Lesná jsem se zúčastnil, aniž bych tušil, jak to tam bude vypadat. Až do včerejšího večera jsem netušil, źe se vůbec něco takového běží, teprve po 5 km v Blansku mi kamarád Mirek poslal mail. Odpověděl jsem mu, ať si to užijí a rozhodl se to ignorovat. Ale dopoledne jsem zjistil, že pojedu do Řečkovic, tak jsem si řekl, že to spojím s tímto závodem, který opět pojmu jen jako trénink. Koukl jsem jen rychle na propozice, opsal gps startu, koukl na náčrt mapy, který vypadal normálně, a za pár minut vyrazil, větší část trolejbusem, menší během. Teprve na místě prezence, které bylo kdesi na louce, z níž vedla terénní cesta prudce dolů, jsem pochopil, o co se jedná, ostatně jsem tam potkal i Mirka s Alicí, kteří mi to potvrdili. :-) Dokonce jsem potkal i Dana, ale k mému překvapení nezávodil. Měl jsem trochu obavu, jestli nezabloudím, však pořadatelský popis trati působil, že trať je dost záludná, ale pravda je, že díky tomu, že pořád někdo běžel přede mnou, jsem při závodu nezabloudil (až pak při přesunu do Řečkovic a Globusu). :-) Cíl byl stejný, jako u jiných krosů, tedy hlavně se nezranit a užít si to. Slyšel jsem, že startuje 90 lidí, nakonec jich bylo 92, což je slušný počet.

Hned po startu se přešlo na prudké klesání po hlíněné cestě, to jsem jen seběhl volně, a po 250m se ocitl úplně poslední. :-) Pak trať dále klesala, ale už po běhatelnější cestě, tak jsem ještě na 1.km předběhl 14 lidí. Další km už trať začala stoupat, bohužel ale chodníčky byly místy celkem úzké a měl jsem i problém někoho předběhnout. Ale snažil jsem se, předběhl jsem na 2.km celkem 13 lidí. Další km pokračoval ve stoupání, v dost podobném duchu, předběhl jsem tam na jedné louce i p.Miholu, zástupce Orla a KDU, a na tomto km předběhl 12 lidí. Věděl jsem ale, že ještě pořád jsem v druhé polovině startovního pole. 4.km byl nejtěžší, nadále stoupal, ale terén byl stále náročnější. Kolem 3,5.km jsem předběhl jednoho slepého s vodičem, velmi jsem ho obdivoval. Hned poté trať přešla na prudké stoupání, což by mi vyhovovalo, kdyby to nebylo na úplně rozbité cestě, kde se skoro nedalo jít, natož běžet. Ale i tak jsem byl rychlejší než mnozí a na 4.km předběhl dalších 10-11 lidí (nevím, jestli vodič slepého byl či nebyl v závodu), včetně kamarádky Alice. Pak ale už trať začala klesat a přestože jsem chvíli zahlédl i Mirka, tak mi pak utekl a při klesání mě přeběhla i Alice s dvěma lidmi. Teprve asi posledních 200m vedlo do kopce, ale pro změnu na louce, takže ani tam jsem nemohl běžet naplno. Doběhl jsem na 46.místě, tedy přesně na konci první poloviny, v průměrném tempu 5:10/km, když vycházím z mnou naměřené vzdálenosti 5,25 km (pořadatelé uváděli 5,5 km). Bylo to rychlejší než v Ivanovicích, kde jsem měl 5:39/km, ale samozřejmě i tak pomalé. Hlavně jsem měl nízkou TFmax, protože charakter trati mi neumožňoval na žádných místech se dostat do delší vyšší zátěže.

Po závodu jsem se ještě vyklusal, popovídal s kamarády, občerstvil se a vydal se na již zmíněnou návštěvu. Řekl bych, že to dnes bylo fajn, i když je více než jasné, že krosař ze mě nikdy nebude. :-) Sice jsem si říkal, že Mirek ten závod nabídl tomu "pravému", ale bylo to i tak fajn. :-) Ostatně, málokdy se stává i to, abych během závodu postupně předběhl polovinu všech účastníků. :-)


Návrat na přehled závodů