Postřehy ze závodů (Petr Kaňovský)

Návrat na přehled závodů

Zobrazit zprávy ze všech závody - rok:   2021   2020   2019   2018   2017   2016   2015   2014   2013   2012   2011   2010   2009   2008   2007   


7.5.2016 Běh KDP Brno-Lužánky cca. 5,65 km (dle pořadatelů 5,8 km)

Pořadí: 3. z 35

Čas: 24:47

Rychlost: 13,68 km/hod (4:23 na km)

Průměrná TF: 179,1 tepů/min

Profil: pět mírně zvlněných okruhů lužáneckého parku, povrch kombinace asfaltu a zpevněné cesty

Počasí: cca. 20 stupňů, slunečno, místy vítr

Rozložení tempa a tepovky - čas na km a tepů za minutu:

  

Když jsem si procházel termínovku, tak jsem narazil na netradiční název běhu, jednalo se o Běh komory daňových poradců. Přišlo mi to zajímavé, tak jsem koukl na stránky a rozhodl se přihlásit, i když startovné bylo celkem vysokých 290 Kč. Viděl jsem, že se konají dva závody, na 3 kola (cca. 3,5 km) a 5 kol (cca. 5,8 km), zvolil jsem ten delší, ale očekával jsem problémy, které skutečně nastaly. Opakovaně jsem psal pořadatelům prosbu, aby závody odstartovali v různý čas, jinak budu mít zmatek o aktuálním pořadí ve svém závodu, ale rozhodli se to neakceptovat. Navíc se mi na závod ráno moc nechtělo, a bylo na můj vkus i dost teplo, ale po pohodovém běhu s kamarádem jsem se rozhodl přece jen vyrazit. Zatímco ráno jsem měl i příznivé tepy, tak už při přesunovém běhu do Lužánek jsem měl tepy vysoké a potil jsem se. V Lužánkách mi pak ještě k tomu hodně ztuhly nohy a musel jsem je delší dobu rozcvičovat, abych byl vůbec běhuschopný. Překvapilo mě jen, že chtějí za úschovu věcí 5 Kč, které jsem ale neměl, když startovné bylo 290 Kč, tak jsem věci kdesi schoval a sebou si vzal jen láhev vody. Říkal jsem si, že uvidím, jak se mi poběží, kratší závod běželo 37 lidí, náš delší 35 lidí. Trať vedla trochu jinudy, než bývá Běh Lužánkami, ale věděl jsem, že mi toto profilově moc nevyhovuje. Na druhé straně jsem odhadl, že hodně závodníků tam je spíše kvůli akci samotné, bez ambicí na nejvyšší místa.

Hned po odstartování se odpoutala trojice běžců, avšak vůbec jsem netušil, kolik z nich běží dlouhý závod a kolik kratší. Já se držel celkově na 6.místě. S kopce se mi běželo hůře, ale pak před stoupáním předběhl jednoho běžce a pak v něm ještě dalšího, takže jsem probíhal na 4.místě. Sice jsem pak předběhl ještě jednoho, celkem rychle běžícího člověka, ale nepřišlo mi, že to je závodník, nicméně podle mezičasů vidím, že to byl jeden z té vedoucí trojice, a že běžel kratší trať. Další kola jsem běžel osamoceně, akorát jsem začal předbíhat běžce o kolo a víc. Neběželo se mi moc dobře a celkem mě překvapilo, že ani jeden ze tří pořadatelů, kterých jsem se na trati ptal, kolikátý běžím v delším závodu, mi neodpověděli. Byl jsem přesvědčený, že celkem běžím na 4.místě, ale realita byla, že jsem běžel třetí, z toho druhý v mém závodu. Už před koncem 2.kola z pěti mi bylo takové teplo, že jsem zvažoval si vzít kelímek s vodou na občerstvovačce, to jsem pak udělal o kolo později. Doufal jsem, že se pak konečně dozvím, kolik lidí doběhlo krátký závod, ale ani to se mi nepodařilo. Taktéž jsem nevěděl, že jeden běžec běží nedaleko za mnou, po 3.kole měl ztrátu 8 sekund. Tempo mi přišlo celkem špatné na to, že jsem se snažil, ale říkal jsem si, že když už běžím, tak to doběhnu.

Ve čtvrtém kole jsem pak měl problémy se seběhem a problémy mi dělalo i kličkování mezi pomalejšími běžci, přišlo mi již dost teplo a měl jsem unavené nohy. Přesto jsem se divil, že mě nikdo nedobíhá, ale moc mi to nešlo. Podle mezičasů jsem po 4.kole měl náskok 11 sekund. Pak ale nastal problém při seběhu na začátku 5.kola, prostě nohám se to nelíbilo a tempo se dostalo až na 5:00/km, takže běžec běžící za mnou mě snadno doběhl a předběhl. Snažil jsem se pak držet za ním, ale nedoběhl jsem ho a v cílové rovince mi pak utekl, nakonec byl přede mnou o 9 sekund. Zajímavé je, že ani po doběhu cílem jsem nevěděl, kolikátý jsem doběhl. Teprve později jsem zjistil, že jsem doběhl třetí, přičemž v kratším závodě byl rychlejší jeden běžec. V kategorii muži 30-40 let jsem vyhrál. Průměrné tempo počítám ze vzdálenosti 5,65 km, kterou jsem naměřil i na mapách, když pořadatelé uváděli 5,8 km (1,16 km na kolo), ale můj Garmin naměřil jen 5,52 km (ale s horším signálem, takže "řezal" některé zatáčky), vyšlo 4:23/km, což je vlastně skoro stejné, jako bylo v březnu v Běhu Lužánkami. Mél jsem ale dost vysoké tepy, průměr 179,1 je celkem dost, asi svou roli sehrálo i teplejśí počasí. Umístění mám ale slušné a něco jsem i vyhrál, tak to byl fajn tréninkový závod. Na první místo jsem rozhodně neměl, na druhé asi ano, ale nevadí. :-) Ostatně, byl jsem na medailovém umístění již na druhém závodu po sobě, a to není špatné. :-)


Návrat na přehled závodů