Postřehy ze závodů (Petr Kaňovský)

Návrat na přehled závodů

Zobrazit zprávy ze všech závody - rok:   2018   2017   2016   2015   2014   2013   2012   2011   2010   2009   2008   2007   


28.9.2007 Blažovice - svatováclavský běh 11 km

Pořadí: 77. ze 97 běžců

Čas: 55:49

Rychlost: 11,82 km/hod (5:04 na km) – osobní rekord na trati této délky

Profil: tři okruhy přibližně po rovině vesnicí, začátek a konec na fotbalovém stadiónu

Počasí: cca. 15 stupňů zataženo po předchozím prudkém dešti (místy bylo bláto)

Před začátkem závodu velmi vydatně pršelo, takže jsem do poslední chvíle nevěděl, zda se závodu zúčastním, nakonec se ale počasí umoudřilo a těsně před startem přestalo pršet. V Blažovicích jsem byl zejména kvůli lidovým misím, které se tam tento týden konaly, avšak přesto jsem byl velmi rád, že jsem mohl zúčastnit také svatováclavského běhu.

Vzdálenost 11 km jsem běžel teprve počtvrté v životě, v posledních týdnech jsem běhával kolem 5 km. Čtyři dny před závodem jsem neběžel vůbec, pouze jsem se prošel a krátce si zajezdil na rotopedu. Přestože bylo zataženo a poměrně chladno, běžel jsem jen v tričku a kraťasech, což se ukázalo jako dobrá volba. Před závodem jsem vypil více vody a snědl čokoládovou tyčinku, kterou obvykle jím až po závodě. I toto se osvědčilo.

Závod se skládal ze tří kol, která začínala a končila na fotbalovém stadionu, a dále pokračovala převážně po silnici celou vesnicí. Při seběhu ze stadionu bylo dost blátivo, jinak ale byla cesta velmi dobrá. Podél trati postávali diváci, kteří nás povzbuzovali, bylo to velmi pěkné. Trať byla velmi dobře značená, na křižovatkách, kde se dalo zabloudit, stáli pořadatelé, kteří ukazovali směr, kudy dále běžet. Po závodě bylo možné využít občerstvení (voda, párek, hrozen, pečené sele), které bylo připravené a bylo možné i využít sprchy, která byla velmi užitečná, protože každý závodník byl po běhu zastříkaný blátem. Tekla jen studená voda, ale i to bylo dobré.

Celý závod jsem běžel relativně rovnoměrným tempem. V první části prvního okruhu jsem byl poměrně vzadu, postupně jsem ale předběhl několik běžců a nakonec jsem skončil na 77.místě, což je pro mne velmi dobrý výsledek (za mnou skončilo 20 závodníků). Krizi jsem měl jen v druhé třetině posledního kola, ve kterém jsem doběhl a předběhl 3 běžce, kteří mne však v tomto okamžiku předběhli zpět a utekli o několik desítek metrů. V posledních 200 metrech jsem na stadiónu zasprintoval, takže jsem jednoho z těchto běžců doběhl a skončil těsně za ním, se stejným časem, jako měl on.

Výsledný čas byl pro mne příjemným překvapením, před závodem jsem měl cíl trať proběhnout do jedné hodiny. Oproti srpnovému běhu v Mariánském údolí jsem se zlepšil o několik minut, čemuž odpovídala i zlepšení v celkovém pořadí. Vím, že nemám na to, abych patřil mezi nejlepší závodníky, přesto mám ale radost, že jsem se mohl závodů Letního běžeckého poháru zúčastnit. Pokud to bude možné, chtěl bych v rekreačním běhání zkusit pokračovat i v příštím roce.


Návrat na přehled závodů