Postřehy ze závodů (Petr Kaňovský)

Návrat na přehled závodů

Zobrazit zprávy ze všech závody - rok:   2021   2020   2019   2018   2017   2016   2015   2014   2013   2012   2011   2010   2009   2008   2007   


12.7.2016 Vaše liga Brno 10 km

Pořadí: 9. z 19 běžců

Čas: 49:10

Rychlost:  12,20 km/hod (4:55 na km)

Průměrná TF:  158,0 tepů/min

Profil:  dva okruhy na kopcovité obrátkové trati, nejprve 400m skoro rovina, pak krátké prudké stoupání a klesání (esíčko), pak stoupání až po 1,75.km, pak klesání k obrátce na 2,5.km, pak opačně zpět a totéž ještě jednou; součet převýšení cca. 140 metrů na závod

Počasí: cca. 25 stupňů, déšť

Rozložení tempa a tepovky (čas na km a tepů za minutu):

     

Foto ze závodu:

     

Závodu jsem se zúčastnil spíše omylem, podle toho vypadá i výsledek. :-) Teprve před 4 dny jsem dobral antibiotika kvůli dvěma nemocem, borelioze a erlichioze, avšak byl jsem poněkud netrpělivý a po sobotním a nedělním běhání s kamarády z charismatické konference jsem včera ráno zkusil rychlý výběh Myslivny. Běžel jsem překvapivě velmi svižně a pohodově. Pak jsem si pročítal propozice dnešního závodu Vaše liga, zaznamenal jsem tam diskusi k startovnému a jen tak jsem se zeptal, zda je možné se přihlásit i na místě, za plné startovné 200 Kč, místo slevněného 100 Kč. Odpovědí mi bylo, že mě předběžně přihlásili a pokud dojdu, mohu zaplatit 100 Kč. Toto mě překvapilo, protože jinak jsem dotaz zamýšlel spíše až pro některou z dalších akcí (mají zde být celkem čtyři, každý měsíc, proběhla jedna). Dnešek jsem přitom měl velmi bohatý, spojený s návštěvou doktora, oslavou narozenin neteře, návštěvou mamky apod. a celkem jsem i dost naběhal. Kromě toho normálně pracuji, dozoruji obchodní systém, a ještě k tomu v podvečer začalo trochu pršet. Měl jsem ale chuť to i tak zkusit, na poslední chvíli jsem sbalil pracovní netbook, pár běžeckých věcí a vyrazil trolejbusem k nedalekému Antroposu, kde probíhaly závody na 5 a 10 km. Zkusil jsem desítku, i když to asi nebyl úplně šťastný nápad. Běželo ji asi 20 lidí, 5 minut poté startoval na stejné trati závod na 5 km, akorát ti běželi jen jeden "okruh", my dva. Trať jsem znal, vedla podél řeky, skoro stejně, jako vede závod Triexpert cupu Antropos, akorát se trať otáčí už pod kopcem na 2,5.km a neběží se k ulici Vídeňská, a kromě toho se na 0,5.km neběželo hlíněnou zkratkou, ale obíhalo se to asfaltovým esíčkem. Také start byl mírně jinde, bylo ale jasné, že nás čekají 4 stoupání a 4 klesání. Pršelo celkem vytrvale, už před startem jsem moc neviděl, mlžily se brýle a Garmin (ten i zevnitř, už po ranním běhu). Kromě toho jsem měl odpoledne určité problémy s trávením oslavových jídel, ale ty před startem už celkem odezněly. Bylo mi ale jasné, že výkon nebude stát za moc, nesvědčilo mi nic, profil trati, počasí, únava, dozvuk nemoci. Závodění mi ale chybělo, tak jsem to chtěl zkusit, a hlavně mi bylo trapné tam nedojít, když pořadatelé byli tak vstřícní.

První km jsem rozbíhal opatrně, na 8.-9.místě, přičemž už od prvních metrů jsem moc neviděl, na hodinky skoro vůbec, ale i jinak to bylo těžké. Při krátkém klesání v esíčku na 0,5.km mi bylo jasné, že mám nohy dost unavené, takže klesání budou ještě větším problémem než jindy. Pak jsem při stoupání na 1,75.km předběhl dva běžce a další tři měl v dohledu, ale při prudkém klesání před obrátkou na 2,5.km mě předběhli zpět a všichni utekli. Věřil jsem, že je doženu zpět při následném stoupání na 3,25.km, ale to se mi nepovedlo, naopak při klesání k cíli, kde byla obrátka, jsem ztratil tolik, že jsem je neviděl v dohledu, potkal jsem je až před obrátkou, když běželi do 2.kola. V druhém kole to bylo ještě horší, únava nohou se ještě zesílila, problémy jsem měl opět hlavně při klesání před 7,5.km, kde mě předběhla jedna slečna. Tu jsem pak stíhal do kopce na 8,25.km, byl nedaleko jí, ale v klesání mi opět utekla. Občas jsem cosi na hodinkách viděl, tak jsem chtěl dát čas pod 50 minut, raději pod 49, což se mi nepovedlo, protože se nedařil ani finiš. Měl jsem mokré všechno, nejenom tričko, ale i boty a ponožky, ale doběhl jsem bezpečně na 9.místě, tedy přibližně v polovině. Čas byl 49:10, z toho první pětka 23:20, tempo 4:55.

Po závodu jsem se napil, krátce vyklusal, rozloučil se s kamarádem a přesunul se na trolejbus, abych se doma mohl převléknout a pak pracovat, nečekal jsem ani na vyhlášení. Každopádně to byl fajn trénink, i když za špatných okolností, a s velmi špatným časem. Pravda ale je, že ani na závodech Triexpert cupu jsem zde nikdy nepředváděl oslnivá tempa, toto mi prostě profilem nesedí. Přesto jsem ale s tempem 4:55 celkem zklamaný, takže pozitivní aspoň je, že tep byl nízko, a asi ani umístění v první desítce není špatné, i když tam běželo málo lidí. Problém ale je výrazná ztuhlost nohou, nezvyklých na rychlejší seběhy, raději jsem měl zkusit něco bez seběhů.


Návrat na přehled závodů