Postřehy ze závodů (Petr Kaňovský)

Návrat na přehled závodů

Zobrazit zprávy ze všech závody - rok:   2021   2020   2019   2018   2017   2016   2015   2014   2013   2012   2011   2010   2009   2008   2007   


3.9.2016 Olomouc 10000 m (liga družstev)

Pořadí: 11. z 11 mužů

Čas: 43:40,10

Rychlost:  13,74 km/hod (4:22 na km)

Průměrná TF:  174,1 tepů/min

Počasí: cca. 25 stupňů, polojasno

Rozložení tempa a tepovky (čas na km a tepů za minutu):

     

O závodu 2.atletické ligy v Olomouci jsem věděl poměrně dlouho, včetně toho, že v té době budu na dovolené v Lázních Jeseník. Rozhodl jsem se, že si dovolenou užiji, budu si tam běhat spíše volně, ve vyšší kilometráži a že do Olomouce nepojedu, i kvůli horšímu spojení kvůli výluce. Na dovolené jsem běhal poměrně dost, v průměru 30 km denně a dobře si ji užíval. Dva dny před závodem jsem pak komunikoval s vedoucím družstva, který mi sdělil, že má málo lidí, tak jsme se dohodli, že mě zapíše, ale že je na mě, jestli přijedu či ne. Viděl jsem to, že spíše ne a teprve v pátek večer uvažoval, že bych to zkusil, i abych se viděl s kamarády, kteří tam měli přijet (nakonec nepřijeli). V sobotu ráno se mi nechtělo, spíše jsem uvažoval, že bych vyrazil na výlet na Šerák, ale pak se rozhodl provést los, který rozhodl, že mám jet do Olomouce. Po chvíli zvažování jsem se tak skutečně rozhodl, sbalil pár věcí do ledvinky a seběhl do Jeseníku, odkud jsem jel busem do Zábřehu a pak vlakem do Olomouce, kde jsem se pak přesunul během na stadion. Moc jsem od závodu nečekal, bylo to po únavě z předchozích dnů a navíc v rozbitých botách, neboť se mi je podařilo při běhání v lázních zničit a žádné další vhodné neměl (v pondělí pak boty skončily v koši). Nakonec se zúčastnilo 11 lidí, tak bylo pravděpodobné, že nezískám ani bod, protože budu poslední. Měl jsem ale hodně fanoušků, na tribuně seděli hned tři činovníci klubu, kteří celý závod fandili. Rozhodl jsem se, že zkusím to pojmout jako test, rozběhnu tempem 4:00 a pak uvidím.

Od prvních kol jsem běžel beznadějně poslední, celkem blízko plánovaného tempa, ale pak jsem postupně zpomaloval, kvůli únavě nohou, také jsem se více potil. Přesto jsem se asi od 5.kola začal přibližovat k jednomu běžci a pak ho asi po 5 km předběhl, pětku jsem měl těsně pod 21 minut. Další kola jsem měl občas i problémy s technikou kroku, i kvůli těm botám, což vedlo k výraznějšímu zpomalení a k tomu, že mě dotyčný předběhl zpět. Párkrát jsme se přetahovali a pak jsem nějak ztratil orientaci, jak na tom jsme. Měl jsem dojem, že mi 6 kol před koncem utekl a že už budu opravdu poslední, což vedlo ke ztrátě motivace a zřejmě to prohloubilo i mé problémy s technikou. Snažil jsem se nicméně běžet tak, aby výsledný čas byl pod 44 minut, což by byl lepší výsledek než na ligové desítce před rokem v Břeclavi. Byl jsem proto šokován, když jsem byl předběhnut kolo před koncem a viděl, že dotyčný běží dál. Zkusil jsem zrychlit, ale neměl jsem šanci, běžel velmi rychle a nakonec mi dal ještě 18 sekund. To vysvětluje prudký růst tepu někde na 9,7.km, viz graf. Jak jsem viděl, že nemám šanci, tak se zase projevila únava, a doběhl za nižších tepů v čase 43:40,10. Sice jsem nezískal ani bod a neměl ani letos nejlepší závodní čas, přesto tento výsledek považuji za slušný. Funkcionářům se závod též líbil, že to bylo aspoň trochu zajímavé, jen mě mrzí, že jsem ztratil orientaci o tom, jak si vedu, a i to vedlo k tomu, že jsem byl nakonec skutečně poslední. Poměr tepu a tempa byl opět spíše nepříznivý, určitě to ovlivnil i stres, spojený i s tím, že jsem bojoval o to 10.místo. Řekl bych, že jsem pocitově dal do závodu hodně, a výsledek moc lepší být nemohl. Rozhodně ale považuji za dobré, že jsem závodil a výlet si užil, i bez předchozí přípravy, bylo to fajn. Jinou věcí ale je, jak to budu chtít nadále, protože i měření v lázních ukazují dispozice jen pro dlouhé tratě, však uvidíme. Závod v Olomouci byl pro mě hlavně zpestřením, protože kdybych se snažil na dobrý výkon, tak bych musel poslední dny v Lázních výrazně omezit běhání, což jsem zase nechtěl kvůli dlouhodobějším efektům a cílům. Ještě to vše zvážím a uvidím.


Návrat na přehled závodů