Postřehy ze závodů (Petr Kaňovský)

Návrat na přehled závodů

Zobrazit zprávy ze všech závody - rok:   2021   2020   2019   2018   2017   2016   2015   2014   2013   2012   2011   2010   2009   2008   2007   


8.9.2016 Brno-Myslivna 1 km (závod do vrchu)

Pořadí: aktuálně 3. z 12 běžců

Čas: 5:58,3

Rychlost: 10,05 km/hod (5:58 na km)

Průměrný tep: 174,3/min

Profil: převýšení 135m, převážně kameninová či travnatá cesta, posledních 50m asfalt


Počasí: cca. 20 stupňů, slunečno

Rozložení tempa (čas na km) a tepové frekvence (tepů/min):

   

Druhý z dlouhodobějších závodů na Myslivnu se koná v terénní části, má délku 1 km a průměrný sklon 13,5%. Závod nakonec probíhá skoro 6 týdnů, z toho dva týdny jsem byl na dovolené v Lázních Jeseník. Už mé první pokusy byly slušné, nejlépe jsem dal 6:10,1, což byl v porovnání s dalšími běžci a mou výkonností velmi dobrý výsledek. Pak jsem byl v těch lázních, kde jsem běhal v průměru 30 km denně, převážně v kopcovitém profilu a měl zde i pět výběhů do vrchu, z toho čtyři v délce 4,5 km se stoupáním 350m a jeden v délce 2,6 km se stoupáním 210m. Kromě toho jsem i běžel závod atletické ligy na 10 km v Olomouci, s časem 43:40. V lázních jsem podstoupil i několik vyšetření, přičemž spirometrie vyšla nebývale dobře, nafoukal jsem skoro o 20 procent více, než dýchám v Brně, a všechny parametry byly nadprůměrné. Ergometrie ukázala výbornou vytrvalost, avšak limitaci u vyšších zátěží, vše mě předurčuje k ultra. V lázních jsem také zhubnul 2 kg a dostal se na 62 kg, což je dlouhodobě má průměrná hodnota. Díky tomu, že deficitu bylo dosaženo hlavně pomalými běhy, a ne restrikcí v jídle, došlo pravděpodobně k úbytku hlavně tuku, o čemž svědčí i úbytek obvodů. Oproti podzimu 2014 mám nicméně stále 3-4 kg navíc a i bioimpedance a dříve antropometrie ukazují, že má ideální hmotnost je kolem 58 kg. Pro krátké trati však vyšší hmotnost nebývala překážkou k dobrému výkonu, na rozdíl od dlouhých tratí. Protože pak i kvůli jednomu běžci došlo k posunu uzávěrky závodu, rozhodl jsem se, že si tam ještě jednou zkusím zaběhnout. Po pondělním podvečerním návratu do Brna jsem měl hodně práce a byl jsem i unavený, tak mi to vyšlo až dnes, bohužel až dopoledne, kdy bylo tepleji.

Dnes jsem se od rána přitom cítil dost divně, vůbec se mi nechtělo běhat, měl jsem tu různé vyřizování a pak mě dokonce začalo bolet od sezení v zádech. To už jsem pochopil, že sezení u počítače je moc a musím se donutit k pohybu, oblékl jsem se a vyrazil. Zpočátku se mi běželo velmi špatně, jen jsem cupital, ale postupně to bylo lepší a pomalým tempem 8:28 doběhl 5 km na start běhu, nejprve do kopce, poté s kopce. Uvažoval jsem, že bych se na pokus vykašlal, ale pak mi to přišlo líto a protože jsem se ke konci už cítil dobře, tak jsem si řekl, že to zkusím. Tentokrát jsem postupoval dost sofistikovaně, nastavil jsem autolap hodinek po 80 metrech a zároveň pípání po 29 sekundách, což dávalo cílový čas 6:02,5, kdybych se strefoval s pípáním alarmu do pípání autolapu. Moc jsem tedy nevěřil, že to dám, v první polovině to ale nebylo nereálné. Výhoda tohoto byla, že jsem celou dobu nemusel kouknout na hodinky a přesto jsem odhadl, jak běžím. Bylo celkem teplo, ale trať byla skoro celá v lese, ve stínu.

Prvních asi 100m vede do dost prudkého kopce, rozhodl jsem se běžet spíše kadenčně. Slyšel jsem po 80m, že zaostávám asi o 2 sekundy, to nebyla žádná tragédie, na dalších 80m jsem to vyrovnal, v mírnější části už získal párvteřinový náskok. Trať jsem dobře znal, tak jsem věděl, že mám-li mít dobrý čas, musím běžet rychle hlavně v té rovinatější části, protože v druhé polovině následuje i úsek s prudkým stoupáním, kde většina závodníků jen šla chůzí a i já zde míval někdy tempo až 8:00, při rekordním pokusu pak 7:10, viz čárkovaná křivka. Překvapilo mě, že jsem sice zadýchaný, ale běží se mi dobře a hlavně mám snad 10s náskok před prudkým stoupáním. To se mi běželo hůře, ale snažil jsem úsilí ještě zvýšit, nebylo to ale snadné. Slyšel jsem nicméně, že stále mám náskok, tak jsem se těšil do cíle s tím, že to bude osobák. I 80m před cílem jsem slyšel, že mám několikasekundový náskok, tak jak pak trať přešla na asfalt v posledních 50m, tak jsem se snažil úsilí zachovat a doběhl do cíle dost udýchaný, ale ve výborném čase 5:58,3. Velmi příjemně mě překvapilo, že jsem se dostal pod 6 minut, toto zde považuji za výborný výsledek. A zajímavé je, že se to povedlo právě dnes, kdy se mi běhat tak moc nechtělo. :-)

Výsledek mě velmi překvapuje, protože odpovídá tomu, že bych na dráze měl dát míli výrazně pod 6 minut a běhám na úrovni lidí s hodinovkou 15,5 km a výše, tedy na úrovni své maximální formy z roku 2014, podle přepočtů Triexpertu ještě lépe. Přitom nejsem rychlostní typ a v lázních mi prokázali, že u vyšších tepů vycházely parametry hůře. Přemýšlím tedy, jak je to možné a co s tím ohledně dalšího běhání. Samozřejmě zde hodně dělá trénink běhů do vrchu, zde na Myslivnu i v Jeseníku a to i na nerovném podkladu, a hodně mi zde pomáhá i cupitavý způsob pohybu. Zároveň hodně dělá i lepší kapacita plic. Vytrvalost mám ale též výbornou, tak pokud by se to spojilo, tak bych měl silniční desítky až půlmaratony běhat velmi dobře, ale zatím neběhám. To ale nevadí, vše má svůj čas. Nejde-li mi běh na dráze, mohu vyšší tepy trénovat v kopcích, a vytrvalost naopak při velmi pomalých bězích třeba v oboře Holedná, vyhovují mi tepy kolem 100-110. Pak uvidím, co s tím dál, ale věřím, že bych desítku pod 40 minut měl dát, tedy až se ochladí a až se hmotnostně dostanu pod 60 kg. I z minulosti vím, že mi horko nevadí pro dobrý výkon jen do 1500m, pak je naopak velkou překážkou. Ideální teplota pro desítku pro mě je tak 3 stupně, třeba se jí ještě letos dočkám. :-) Teprve pak bude smysluplné posoudit, kam se mé běhání ubírá. Z dnešního výsledku jsem ale velmi spokojen, na oslavu jsem si hned koupil čokoládové mléko, tatranku, Magnum a Cremore, to si určitě zasloužilo. :-)


Návrat na přehled závodů