Postřehy ze závodů (Petr Kaňovský)

Návrat na přehled závodů

Zobrazit zprávy ze všech závody - rok:   2021   2020   2019   2018   2017   2016   2015   2014   2013   2012   2011   2010   2009   2008   2007   


21.9.2016 Brněnské memoriály 1609 m

Pořadí: 4. ze 4 mužů

Čas: 5:58,7

Rychlost:  16,15 km/hod (3:43 na km)

Průměrná TF:  175,9 tepů/min

Mezičas 1500m: 5:33,5 (nejlepší letošní čas)

Počasí: cca. 20 stupňů, polojasno

Rozložení tempa a tepovky (čas na km a tepů za minutu):

     

Po Hamburgu, který proběhl před 6 dny, kde jsem měl míli za 6:06,7, jsem se rozhodl, že zkusím míli i dnes, na závodu Brněnských memoriálů. Po tomto závodu probíhají ještě další závody, mimo jiné i hodinovka, ale to se nehodilo s ohledem na můj aktuální trénink a též to, že i dnes jsem souběžně pracoval, tedy dozoroval obchodní systém, tak bylo jednodušší si to pohlídat takto, při krátkém závodu. Dnes jsem v poledne cítil celkem unavené nohy, ale chvíli jsem si i zacvičil, při holení si pak i zajel na rotopedu, sbalil jsem batoh s počítačem a mobilem, a vyběhl na tramvaj, vzdálenou 1,5 km. Na místě jsem zaplatil startovné, a pozdravil se s Michalem, který se přišel na závod podívat. Rozhodl jsem se, že poběžím na cílový čas 5:59 s tím, že poběžím metodou řízeného zpomalování, s prvním kolem za 1:24. Abych si toto tempo dostal do nohou, tak jsem tím zkusil jedno kolo obkroužit, měl jsem 1:24,7, s nízkým průměrným tepem 147 i nízkým maximálním, jen 164. Pak jsem dal ještě kolo volně, pobavil se chvíli s Michalem a připravil se na start, běželi se mnou jen tři mladí kluci. Bohužel jsem byl neobvykle nervozní, což vedlo k tomu, že jsem startoval s vysokým tepem 135, proto i růst tepu po první stovce byl celkem rychlý a dle grafu už byl na 170. Rozhodl jsem se na hodinky nekoukat a řídit se jen pípáním, spočítal jsem si dost dobře, jak mám běžet, aby to vyšlo a abych se zase nespletl, jak jindy. Kluci mi utekli hned, tak bylo jasné, že poběžím solozávod.

První kolo jsem obkroužil za 1:23,7, běželo se mi uspokojivě. Ke konci druhého kola se mi ale stala dost neobvyklá věc, protože jsem slyšel roztleskávání před pokusem nějakého skokana do výšky, či co se to tam skákalo (už vidím, tyč), to jsem vůbec nečekal, roztleskání mi úplně rozhodilo rytmus běhu a skoro jsem spadl. Bohužel bylo na závod slunečno, přivítal bych i chladnější počasí, ale věděl jsem, že i tak běžím dobře, v souladu s plánem. Plán jsem dodržel i ve třetím kole, a byl jsem na konci rád, že mě nikdo z kluků nepředběhl o kolo, a při proběhnutí cílem mi Láďa říkal, že běžím dobře. Poslední kolo jsem opět byl nejistý při některých krocích, ale se zvýšeným úsilím jsem zpomalil jen mírně, takže jsem doběhl v čase 5:58,7. Hned po doběhu jsem se rozkašlal, tak jsem šel hned klusat, pak už jsem se cítil velmi dobře, jako bych nic neběžel. :-) Mrzelo mě trochu, že neběžím další závod, hned bych si dal. :-) Tak jsem aspoň cupital s Michalem, tempem něco nad 9:00, on šel, já si užíval klus, skoro 3 km.

Když zpětně koukám na průběh tepu i tempa, tak jsem velmi spokojen, přesně tak to mělo vypadat. Sice jsem možná dal příliš nízký cíl, avšak na 1500m jsem měl 5:33,5, tedy nejlepší letošní čas, ale nevadí - hlavní bylo, že jsem dokázal běžet tak, jak jsem si naplánoval. Určitě k tomu pomohlo i dopolední diskutování na běžeckém foru, neboť jsem se ujistil v tom, co chci dále dělat. I dnešní výkon beru jako submaximální, však důležitější závody asi ještě přijdou, a i kdyby ne, tak třeba poměr tepu a tempu vyšel uspokojivě, však jsem měl průměr pod svým ANP, a k problémům s dechem došlo až po finiši, kde jsem nějak zapomněl dýchat. :-) Ale fajn, že tam byl i Michal, bylo to zase trošku jiné, pohodovější.


Návrat na přehled závodů