Postřehy ze závodů (Petr Kaňovský)

Návrat na přehled závodů

Zobrazit zprávy ze všech závody - rok:   2021   2020   2019   2018   2017   2016   2015   2014   2013   2012   2011   2010   2009   2008   2007   


25.9.2016 Běchovice - MR v silničním běhu 10,031 km

Pořadí: 69. ze 76 v rámci kategorie MR mužů, absolutně 465. z 2764 (počítáno ze všech běhů, které se uskutečnily)

Čas: 44:16 (čistý čas 44:12)

Rychlost: 13,59 km/hod (4:25 na km)

Průměrná TF: 169,0 tepů/min

Přepočet na 10 km: 44:04

Profil: silnice, prvních 5 km mírně zvlněný profil (celkem -5m), 6.km mírné stoupání (+13m), do 7,5.km klesání (-33m), od 7,5.km po 9.km stoupání (+49m), zbytek zvlněný (+6m); celkové převýšení +30m; profil ale ještě upravím, takto prý není správně (ani obrázek)

Počasí: cca. 20 stupňů, slunečno

Rozložení tempa a tepovky (čas na km a tepů za minutu):

     

Přenos z České televize (start v čase videa 5:50, v záběru jsem v časech videa 6:05, pak zezadu 6:14-6:30 a pak po doběhu 49:28-49:50)

Letošní Běchovice jsem původně chtěl zkusit v očekávání, zda se nestane podobný zázrak, jako loni, kdy jsem je zaběhl na své poměry nečekaně dobře, i když o dost hůře než předloni. Říkal jsem si dokonce, že podle nich zvážím, jestli ještě dále závodit či ne. Zajímavé je, že mi letos nevyšla ani jedna desítka, naopak se mi relativně slušně vedlo na kratších vzdálenostech, zejména do vrchu, ale ani na dráze to nebylo špatné, třeba ve středu 1609m tempem 3:43. Už několik dní před závodem jsem ale byl dost nervozní, to se projevovalo velkou nejistotou, navíc jsem pak v jiných souvislostech prozradit i veřejně, že závod běžím. Z testovací pětky na dráze za 19:45 před týdnem jsem usoudil, že bych mohl dát kolem 41 minut, tedy o něco lépe než loni, závod jsem chtěl rozběhnout tempem kolem 3:56, podobně jak loni. Bohužel ale bylo celkem dost teplo a navíc jsem měl různé problémy, mimo jiné dnes i zahlenění a také jsem vícekrát byl na velké, i v Běchovicích nedlouho před startem. Také jsem si nebyl ještě jistý v nových botách, které mám teprve 9.den, sice se mi v nich dobře běhalo na dráze, ale na silnici to bylo nejasné, jak se v nich poběží rychlejší běh. Všiml jsem si pak, že letos došlo k zásadní změně, že závod Mistrovství republiky byl oddělen od open závodu, napřed tedy vystartují všichni v mistrovských kategoriích, tedy muži, ženy, junioři a juniorky, pak s 15minutovým odstupem ostatní. To mělo výhodu, že nebude tlačenice po startu, ale nevýhodu, že s ohledem na svou výkonnost poběžím spíše osamocený, někde kolem posledního místa, i když jsem si říkal, že se třeba chytnu nějaké ženy. Před startem jsem se zařadil skoro na konec pole, běželo nás 137, rozcvičil se, naladil hodinky na tempo 3:56 a čekal, co se bude dít.

Závod začal pro mě divně, protože moderátor odpočítával a když říkal asi číslo pět, tak byl výstřel a vyběhlo se. To mě trochu zmátlo, tak mi trvalo, než jsem stikl start na hodinkách, pak jsem se ale rozběhl, skoro poslední. Tempo 3:56, dokonce ani kolem 4:00 se mi nedařilo od začátku plnit. Sice jsem pak předběhl pár přepalovačů, ale už po 3.km bylo zcela jasné, že dnes nepadne ani 40 ani 41 minut. Překvapivě jsem se v prvních km opět párkrát rozkašlal, ani nevím, co to bylo, protože jinak se cítím třeba teď večer zdráv. Také se nechtělo běžet nohám, jinak tep byl nízký. Na 4.km jsem pak předběhl asi 4 lidi a mě předběhl jeden člověk, od té doby jsem běžel zcela osamocen, přede mnou i za mnou velký odstup. Na 4,5.km jsem vzal kelímek s vodou, to vysvětluje pokles tepu, na 5.km jsem viděl, že mezičas je 21:07, z čehož jsem usoudil, že není vlastně ani moc o co bojovat a závod jsem zkusil doběhnout se ctí. Kolem 7.km bylo klesání, tam jsem nedokázal ani zrychlit, překvapivě mě tam ale nikdo nepředběhl, pak trať postupně začala růst. Říkal jsem si, že přece kvůli Hrdlořezáku jsem tam jel, ale tělu se nechtělo tam běžet nějak nadoraz, zejména když jsem neviděl nikoho před sebou, jen jednoho závodníka, kterého jsem v kopci předběhl. Pak už jsem se nějak dopravil do cíle, asi 500m před cílem mě doběhli ještě dva lidé, kteří mi pak dali půl minuty. Tady pak bylo aspoň více diváků, zato v průběhu tratě jich bylo naprosté minimum. Nicméně jsem byl i zde osamocený a doběhl jsem do cíle, v čase 44:16, fyzicky nepříliš vyčerpán, dokonce jsem ani nepotřeboval okamžitě výklus, jak jiné roky, avšak prostě nic mě nenutilo, abych nějak finišoval, navíc s mírného kopce, když pořadí bylo jasné a čas byl beztak špatný. Vidím pak zpětne, že se celý závod držel tep poblíž 170, byl nakonec velmi nízký, celou dobu pod ANP. Myslím, že aspoň z pohledu tep:tempo to vyšlo uspokojivě.

Kromě závodu jsem v Praze pak měl pracovní jednání a jednu schůzku, také jsem potkal několik lidí, celkově to bylo náročné, ale fajn. Pokud se jedná o závod, tak tam nastal paradox, že před ním jsem se celkem stresoval, při něm mi byl výkon v podstatě jedno a podle toho to vypadalo. V rozběhu jsem skončil 118. ze 137 lidí, z toho 69. ze 76 mužů, tedy nebyl jsem ani poslední, ale i kdybych zopakoval předloňský čas, tedy o 6 minut lepší, tak bych byl až na 54.místě. Vnímám to nakonec tak, že jsem si závod užil po svém, ale žádné zázraky stejně nešlo čekat a bylo asi zbytečné se tím nějak stresovat. Čas pro dobrý desítkový pokus ještě bude, ale především musí být chladno a dále to musí být něco spontánnějšího a na dráze, však uvidíme. Byla by blbost dělat rozhodnutí na základě dnešního závodu, počkám do konce roku a pak uvidím. Dnešek jsem nakonec pojal asi v rámci možností i svých obvyklých zvyklostí, kdy se málokdy vyhecuji k výkonu poblíž maxima, pokud první km a podmínky ukazují, že čas a umístění budou beztak špatné. Ale samozřejmě je možné, že se ukáže, že mi teď delší tratě nesedí, ale musí to být až po pokusu, kde prvních 1500m rozběhnu rychle, což bych měl být schopen, a uvidím, jak se to pak bude dále vyvijet ... Především se ale musí už konečně ochladit, už se moc těším. :-)


Návrat na přehled závodů