Postřehy ze závodů (Petr Kaňovský)

Návrat na přehled závodů

Zobrazit zprávy ze všech závody - rok:   2021   2020   2019   2018   2017   2016   2015   2014   2013   2012   2011   2010   2009   2008   2007   


28.9.2016 Blažovice cca. 5,1 km

Pořadí: 27. ze 133 běžců (132 doběhlo)

Čas: 21:19

Rychlost: 14,35 km/hod (4:11 na km)

Průměrný tep: 174,9/min

Profil: mírně zvlněný, kombinace tráva, silnice, hliněné cesty (2 kola)

Počasí: cca. 24 stupňů, polojasno

Rozložení tempa (čas na km) a tepové frekvence (tepů/min):

   

Foto z konce 1.kola:Po nedělním závodu v Běchovicích se rozpoutala pro mě neuvěřitelná diskuse, která mě stála hodně času a zpočátku i stresu, nicméně jsem si pak uspořádal, jak to vlastně bylo, a rozhodl se diskusi následně opustit. Já měl ze závodu dobrý dojem, a vůbec nechápu ty, kteří stále dokola hodnotili, co jsem měl udělat jinak, či dokonce chtěli, abych se za cosi omlouval či se styděl apod. V pondělí jsem pak neregeneroval, ale spíše z trucu vyběhl šestkrát svižně Myslivnu, abych vyvrátil néjaké kecy o propadu formy, či co, nicméně přestože výkon byl dobrý, tak to asi nikoho nepřesvědčilo, a já se sice uklidnil, ale zhoršil si regeneraci. Včera jsem dal jen 10 km volného běhu, ten už byl s vyššími tepy, a celkově se zklidnil. Dnes ráno jsem se cítil psychicky velmi dobře, fyzicky naopak hůře, po zvážení jsem se rozhodl přesto odjet do Blažovic, kde jsem už vícekrát běžel závody, naposledy před 5 lety. Hlavně jsem se chtěl potkat s kamarády, a pokecat i o Běchovicích a vyzkoušet, jak se mi poběží na závodu, o kterém neinformuji předem, v podstatě spontánním. Problém samozřejmě byl v tom, že v USA není svátek, takže normálně pracuji, nicméně jsem si našel spojení vlakem a zjistil, že bych to měl stihnout.

Přesun na vlak byl spojen opět s projevem nějakých střevních problémů, ty pak vedly i ke kašli a rýmě, pak jsem strávil na wc ve vlaku a znovu i v Blažovicích. Také tep z volného běhu byl nepříliš příznivý. Rozhodl jsem se nicméně, že i přesto tam odjedu a zkusím, co to udělá. Už ve vlaku jsem si popovídal s Jirkou Cahelem, cestou na stadion pak s Mirkem, pak na stadionu i se Standou Juránkem, pak Martinem a dalšími kamarády, bylo to fajn a velmi příjemně mě to naladalo. Povídání s nimi bylo úplně jiné, než byly výčitky ve foru, tito nemají potřebu řešit nějaké sekundy a mluvit mi do toho, jak si běžím závod. Snad i proto jsem dal velmi svižně lidový běh na fotbalovém hřišti, 500m tempem 3:48 a pak se připravil na kratší ze dvou závodů, co tam probíhaly. Vlastně jsem si původně vůbec nevšiml, že jsou dva závody a že stihnu jen kratší, tento měl být na 5-6 km, ten druhý na 10-11 km, skutečnou délku neznal nikdo. :-) Přihlásilo se nás na kratší běh 133, hlavně mladší věkové skupiny, starší běželi především hlavní závod. Nevěděl jsem, co od závodu čekat, ale rozhodl jsem se ho běžet v rámci možností rychle, při vědomí, že asi povede i terénem, kde jsem nikdy neběhal rychle. Nevěděl jsem také, že tento závod má společnou kategorii mužů nad 20 let a nevyhodnocuje veterány, to jsem zjistil až před startem, a netušil jsem, jaká bude úroveň lidí, co poběží. Bylo celkem teplo a měl jsem i kvůli těm žaludečním potížím pořád žízeň, ale napil jsem se dost, a protože jsem se před lidovým během i dobře vyprázdnil, tak jsem pocity na wc neměl a břicho mě nebolelo, dokonce s tím odeznělo i zahlenění a pocit kašle.

Prvních cca. 300m vedlo po trávě, na fotbalovém hřišti, rozběhl jsem tempem kolem 4:00/km, přede mnou byla spousta lidí, hlavně mladých, u nichž jsem oprávněně poznal, že běží poněkud nad své možnosti. Pak se závod dostal na pevnou silnici, kde vedl asi až po 1.km, běžel jsem zde celkem svižně a běželo se mi dobře, dokonce i s kopce. Pak závod přešel na hlíněnou cestu a pak dokonce na malý "skorookruh" po travnaté cestě, tam jsem o něco zpomalil, ale běželo se mi stále velmi dobře, i jsem předběhl nějaké lidi. Poté se trať začala vracet ke hřišti, po celkem prašné hlíněné cestě, vedoucí do mírného kopce a někde po 2,3 km se stočila na hřiště, kde se po trávě obíhal okruh a celé to šlo ještě jednou. Kromě nejistoty při výběhu ze hřiště, projevené i poklesem tepovky, se mi běželo dobře, znovu i s kopce, neztrácel jsem proti soupeřům ani na trávě, což mě velmi překvapilo, a při stoupání na prašné cestě po 4.km předběhl pět lidí. Na hřiśti jsem pak ještě zrychlil a předběhl další dva lidi, ti pak ale přidali a těsně před cílem mě předběhli zpět. Přesto jsem měl velmi slušný čas 21:19, průměrné tempo 4:11/km, tak rychle jsem asi na převážně terénním závodu nikdy neběžel.

Po doběhu jsem byl celkem vyčerpaný a měl jsem dost žízeň, po výklusu a napití to pak bylo lepší a bohužel jsem nějak zapomněl, že nejsem úplně žaludečně fit, tak jsem snědl přidělený guláš, ten cítím ještě i několik hodin po doběhu. Vnímám to tak, že pravděpodobně mám nějakou střevní virozu, či co, a že asi ze zdravotního hlediska nebylo nejlepší dnes startovat, o to více mě překvapuje velmi dobrý výkon, a určitě mě to dobře naladilo psychicky. A to je asi důležitější! Jinak je zajímavé, že jsem mohl využít i předvolební sanitku senátora Juránka, dělali tam každému měření tlaku, glykemii a tuku, vše mi vyšlo v pořádku.


Návrat na přehled závodů