Postřehy ze závodů (Petr Kaňovský)

Návrat na přehled závodů

Zobrazit zprávy ze všech závody - rok:   2021   2020   2019   2018   2017   2016   2015   2014   2013   2012   2011   2010   2009   2008   2007   


22.10.2016 Ostrava-Zábřeh (Běh pro Elišku) 5 km

Pořadí: 31. z 268

Čas: 22:51

Rychlost:  13,13 km/hod (4:34 na km)

Průměrná TF:  176,9 tepů/min

Profil: První km přibližně rovina dlažba a asfalt (kousek jakási umělá nerovná část), poté klesání asfaltem, 3.km běh po louce po rovině, pak prudší stoupání, poslední km zvlněný profil po chodnících. Rozdíl mezi nejvyšším a nejnižším místem cca. 25 metrů.

Počasí: cca. 15 stupňů, slunečno

Rozložení tempa a tepovky (čas na km a tepů za minutu):

     

Článek na novinky.cz

Benefičního běhu Běh pro Elišku jsem se zúčastnil i proto, že jsem na stejném místě loni běžel Běh pro Honzu, jedná se o závody pro dobrou věc, přitom pěkně zajištěné a v příjemném prostředí, se zázemím v kostele sv.Ducha. Bylo neobvykle pěkné počasí a nakonec mi časové možnosti umožnily, abych do Ostravy zajel, avšak protože jsem tam také chtěl navštívit strýce, tak jsem se přihlásil jen na 5 km, abych stíhal. Navíc jsem věděl z loňska, že desítka vede i Bělským lesem, kde pravděpodobně bude mokro. Netušil jsem, že si mokra užiji již cestou na závod, kam jsem letos ze Svinova běžel, protože jsem sice chytře našel na mapě podjezd pod dálnicí a nemusel dálnici přebíhat, avšak pak cyklostezka, po které jsem běžel, ze záhadných důvodů skončila, a přešla v terénní cestu, navíc na opačné straně řeky, než jsem potřeboval, tak jsem nakonec musel řeku překonat po železničním nadjezdu a i tak pak kus běžel po poli. Přihlásil jsem se tedy na pětku, tu běželo asi dvojnásobek lidí co desítku, konkrétně 268. Před závodem jsem se i rozklusal a chvíli si pocvičil, opět jsem byl ale neobvykle nervozní a už při stání před startem tep rostl celkem vysoko. Oba závody startovaly souběžně, postavil jsem se skoro dopředu, protože jsem už z loňska věděl, že bych mohl být někde kolem 30.místa.

Po odstartování trať dvakrát zatáčela, přebíhala koleje a ještě k tomu vedla pár metrů i po jakési zvlvněné překážce na cestě, vůbec jsem to tam nečekal, loni to tam nebylo. To mě dost rozhodilo z tempa a celkově jsem přibrzdil, to pak vedlo k tomu, že mě tam předběhlo více lidí, které jsem následně musel složitě obíhat na užší silnici, která na to navazovalo. Po dalších zatáčkách jsem si pak všiml, že jeden běžec zabočil doprava, ostatní běží doleva. Zpozorněl jsem a objevil na zemi šipky, že tam zahýbá trať pětky, a odbočil tam též, ale na tomto místě jsem odbočku nečekal, na zemi to skoro pro mě nebylo vidět a měl jsem štěstí, že jsem neskončil v Bělském lese. :-)

Další část pokračovala po chodnících, spiše s klesáním, někde před 2.km mě doběhla skupina asi 8 děcek s učitelem, který je instruoval, v dalším klesání mě pak předběhli a vzdálili se. Trať pak přešla pro mě překvapivě do terénu, i když si pamatuji, že tama už vedla desítka loni. V terénním okruhu se mi běželo celkem obstojně, na děcka jsem více neztrácel a předběhl dokonce asi dva lidi, ale pak na konci byl krátký blátivý úsek, kde jsem se skoro zastavil. Následoval pak výběh proti směru původního běhu, nahoru, snažil jsem se tam děcka doběhnout, ale ani s velkým úsilím se to nedařilo. Teprve na nejprudší části, která vedla opět i terénní pěšinou, jsem je doběhl a dokonce předběhl, nicméně to asi nebyl dobrý nápad, protože zpětně vidím, že tam byl tep 192 a tělu se to nelíbilo. Na posledním km překvapivě trať opět klesala, byť na pevném povrchu, celá skupina mě předběhla a rychle mi utekla. Pak se trať různě stáčela a ve větším počtu zatáček vedla do cíle, ale bylo mi jasné, že tu skupinu už nedoběhnu a tělu se ani moc nechtělo, tak mě tam ještě předběhli dva lidé a doběhl jsem už dost pomalu, v čase 22:51, na 31.místě. Průměrné tempo vyšlo 4:34/km, loni jsem tamtéž měl na desítce 4:36, toto mi pro rychlost moc nesvědčí. Zajímavé ale je, jak jsem měl vysoké tepy, loni jsem tam měl nižší.

Myslím, že můj výsledek odpovídal tomu, co se dalo čekat, jinak jsem podpořil dobrou věc a i ostatní běhání v Ostravě, včetně návštěvy strýce, bylo fajn. Nicméně je též pravda, že jestli mi dříve vadily různé seběhy, koleje, terénni nerovnosti, tak teď mi vadí ještě víc, a celkově se cítím dost nejistě. Uvidíme, co bude dál, tentokrát vlastně o nic nešlo, i když třeba 20.místo by bylo lepší než 31., na lepší bych asi beztak neměl ... Jsem ale rád, že se akce vydařila a vynesla i slušnou částku postižené Elišce.


Návrat na přehled závodů