Postřehy ze závodů (Petr Kaňovský)

Návrat na přehled závodů

Zobrazit zprávy ze všech závody - rok:   2021   2020   2019   2018   2017   2016   2015   2014   2013   2012   2011   2010   2009   2008   2007   


31.12.2016 Brno - Nový Lískovec - Silvestrovský běh 10,25 km

Pořadí: 34. z 51 běžců (muži)

Čas: 51:37

Rychlost: 11,91 km/hod (5:02 na km)

Průměrná TF: 167,1 tepů/min

Profil: náběh cca. 200 metrů do kopce, poté 6 okruhů se zvlněným profilem (polovina asfalt, zbytek terén, převážně hrbolatý, místy blátivý), doběh cca. 200 metrů s kopce

Počasí: cca. -5 stupňů, slunečno

Rozložení tempa a tepovky - čas na km a tepů za minutu:

  

Fotky:

   

Poté, co v létě, navzdory prodělané borelioze a navzdory dalším problémům vzrostla má výkonnost, přišel významný výkonnostní útlum, vedoucí ke skokovému propadu výkonnosti. Určitě tomu napomohly stresy z nekonečných diskusí k mému výkonu v Běchovicích a pak se přidaly starosti ohledně vývoje harvardských fondů apod. Rozhodl jsem se sice nadále běhat, hlavně pro radost a uvolnění, ale respektoval jsem, že mi to nejde, zejména pak na rovině či ve zvlněném profilu. Uvažoval jsem i o tom, že bych se závoděním definitivně skončil a vystoupil i z atletického klubu. Ke konci prosince jsem zkoušel běhy na Myslivnu, či na pásu do kopce, to mi šlo nadále dobře, testovací běh na dráze na 10 km naopak dopadl hůře, v čase 50:08. Když mi přišla prosba o pomoc při značení tratě dnešního závodu, který vede i kolem paneláku, kde bydlím, tak jsem reagoval spíše odmítavě, a nepočítal jsem, že bych běžel. Navíc jsem včera dodatečně slavil 40.narozeniny a kromě množství jídla jsem si i vytvořil otlak prstu na noze, ze společenských bot, na které nejsem zvyklý, ale když jsem to dopoledne přelepil, tak to nebolelo. Trať jsem se nicméně rozhodl pomoci vyznačit a i po diskusi s kamarády z klubu se rozhodl zúčastnit i běhu. Věděl jsem, že mi zdejší trať moc nesedí, nejlépe jsem zde běžel tempem 4:15/km, když osobák jsem měl o 29s/km lepší, problémem je zejména terénní část. Letos nebyl sníh a viděl jsem, že to ani není moc namrzlé, ale zato jsem tam viděl hroudy hlíny, která pak později přecházela v bláto. Řekl jsem si ale, že si zaběhám a uvidím.

Samotný běh nebyl ničím neobvyklý, v prvním kole jsem běžel spíše opatrněji, běželi s námi ještě i závodníci lidového běhu (na 1 kolo + náběh a doběh), ale všiml si, že mám tempo těsně nad 5:00/km, v dalších kolech jsem se snažil běžet tak, aby průměrné tempo bylo kolem 5:00. Vždy to znamenalo, že jsem na mírném stoupání asfaltovou částí běžel rychleji a předbíhal i soupeře, při klesání terénem jsem něco ztrácel, na hlíně jsem ztrácel hodně a při stoupání terénem jsem zase získával. Narazil jsem ovšem na problém, že se mi na boty lepila ta hlína a držela se na botách dost dlouho i na asfaltu, což ztěžovalo běh. Celkově jsem se ale v pořadí zlepšoval, postupně jsem předběhl sedm lidí. Posledních 300m ale vede z prudkého kopce, napřed terénem, pak asfaltem, zde mě předběhli ještě tři lidé, doběhl jsem spíše zadrženě, protoźe jsem se bál. Dnes hodinky vzdálenost nadměřily, takže i když mi tempo vyšlo přesně 5:00, tak ve skutečnosti bylo 5:02, ale nevadí, v porovnání s pokusy na rovině to není špatné, i když loni jsem měl na stejné trati tempo o 33s/km lepší.

Po závodu jsem se krátce vyklusal a měl ještě chuť si zaběhat pětku v areálu ZŠ, na 175m okruhu, v době čekání na vyhlášení. Je tam hodně zatáček a dráha byla na jednom místě i mírně namrzlá, nicméně mě tam běhání bavilo, dal jsem 5,25 km za 27:04, tedy průměrným tempem 5:09, průměrný tep vyšel 151. Pak jsem se zúčastnil vyhlášení a přesunul se domů. Myslím, že to bylo celkově vydařené dopoledne, běhalo se mi dobře a potkal jsem více kamarádu. Doufám, že můj dnešní "výkon" nebude nikdo řešit, sám vím, že je špatný, ale přesto bylo dobré klub podpořit a běhu se zúčastnit. Zajímavé ale je, že jsem necítil výraznější únavu, tempo jsem držel celý závod dost obdobné a možná bych ještě pár kol zvládl kroužit.

Pokud se jedná o závodění v příštím roce, tak myslím, že závodit budu, nicméně to asi bude vypadat podobně, jako dnes. Běhání mě baví a asi dost nesejde na tom, jestli dám trať za 44 minut či 51 minut, či možná za rok za hodinu, prostě hlavně, aby mě to bavilo, bez ohledu na to, jak špatnou výkonnost budu mít. Až mě to bavit nebude, tak se na to vykašlu, ale nechci se vyhýbat závodům jen kvůli nějakým řečem ... Ostatně, vše má svůj čas, a někdy třeba dokážu se nabudit k tak velkému úsilí, jako vyvinu při bězích do vrchu, uvidíme. :-)


Návrat na přehled závodů