Postřehy ze závodů (Petr Kaňovský)

Návrat na přehled závodů

Zobrazit zprávy ze všech závody - rok:   2021   2020   2019   2018   2017   2016   2015   2014   2013   2012   2011   2010   2009   2008   2007   


11.3.2017 Bratislavský Hamburg (já 21,98 km)

Pořadí: 27. z 53 (první se vyhodnocovala vzdálenost, pak čas)

Čas: 1:47:58

Rychlost:  12,22 km/hod (4:55 na km)

Průměrná TF: 167,7 tepů/min

Mezičas půlmaraton: 1:43:38

Profil: parkový okruh délky 1691 m, téměř rovina

Počasí: cca. 12 stupňů, převážně slunečno

Rozložení tempa (čas na km) a tepovky (tepů/min):

     

Dnes se konalo hned několik závodů, které byly pro mě zajímavé, zejména pak desítka v Pečkách, kde mělo běžet více kamarádů. Také jsem pak měl mít nějaké vyřizování v Praze, které ale bylo včera zrušeno. Poslední dny ale byly opět velmi hektické, což vedlo mimo jiné i k větší únavě. Rozhodl jsem se proto do Peček nejet a strávit den spíše v posteli. Ani to se ale nestalo, protože mě kamarádi z baráku ráno přesvědčili k společnému běhu, běželi jsme kolem Myslivny a bylo to fajn, a pak jsem se rozhodl na poslední chvíli odjet do Bratislavy, kde se konal opět Bratislavský Hamburg. Probíhal sice už od devíti ráno a já byl v devět ještě doma v Brně, nicméně vím, že na tyto závody v parku mohu přijet i později, byl jsem tam už vícekrát, jednou jsem tam maraton dokonce vyhrál, za 3:00. Rychle jsem si objednal lístky, sbalil pár věcí do kapsy vesty a vyrazil na tramvaj, ve spěchu jsem dokonce nevzal ani jedno euro. :-) Ve vlaku jsem pak opět několikrát byl na wc, toto už bývá u mě ne úplně příjemnou tradicí… I když jsem přijel do Bratislavy až po jedenácté, napřed jsem zavítal do kláštera redemptoristů, kde jsem se napil, vody a granka, a též probral pro mě velmi důležité záležitosti. Pak už jsem konečně vyrazil do parku, kde jsem se přivítal s Michalem a pozdravil s pár lidmi. Závod už v podstatě končil, v cíli už byl i vítěz maratonu, Roman, letos měl 3:11.

Závod se koná na certifikovaném okruhu délky 1691 m, po dohodě s Michalem jsem se rozhodl tam zkusit zaběhnout pár koleček, konkrétně jsem chtěl dát 10 km. Na trati už moc běžců nebylo, takže jsem věděl, že to bude sólo běh, navíc jsem měl jen malou láhev vody, kterou jsem měl v kapse vesty. Chtěl jsem zkusit běžet tempem kolem 4:30/km, ale to mi moc dlouho nevydrželo, přece jen se mi neběželo v parku úplně dobře, i kvůli občasným nerovnostem, bylo tam i více běžných lidí apod. Také mi bylo teplo, a to přesto, že jsem běžel bez trička (měl jsem jen jedno a potřeboval jsem v něčem suchém docestovat zpět do Brna). Po 5.kole (8,3 km) jsem se rozhodl vypít láhev vody s tím, že jsem si řekl, že zkusím běžet i více než 6 kol, řekněme 9, aby z toho bylo 15 km. I když jsem pak cítil občas výraznější únavu nohou, tak jsem viděl, že mám pořád celkové průměrné tempo pod 5:00/km, tak jsem se rozhodl to zkusit doběhnout až do půlmaratonu. Občas jsem musel měnit styl, dokonce jsem se asi třikrát krátce zastavil, abych se protáhl, vždy jsem se ale rozběhl celkem rozumným tempem a v posledních 5 km jsem už věděl, že to pod 1:45:00 dám, což se s rezervou povedlo. Dokonce jsem musel Michala přesvědčovat, že chci doběhnout až do HM, protože už chtěl odejít (startoval jsem o více než 3 hodiny později), ale přišlo by mi líto to nezkusit, nakonec jsem měl 1:43:38, z čehož jsem pak doběhl až do konce dalšího kola, průměrné tempo běhu vyšlo 4:55/km.

Po závodu jsem se ještě krátce pobavil s Michalem a delší dobu s dalšími dvěma běžci a pak si doklusal na nádraží, celkem jsem pak i s běhy po Brně měl v součtu 42,5 km. I když se výsledný čas může jevit jako slabý, tak jsem spokojený, protože jsem si jednak psychicky i fyzicky odpočinul (čím více určitý den běhám, tím jsem pak čilejší), prodiskutoval jsem i určité důležité záležitosti a ostatně měl první závodní půlmaratón po 16 měsících. Na tempu tohoto úplně nesejde, vše má svůj čas. :-) Ostatně, není to ničím neobvyklým, že na Bratislavském Hamburgu běžím pomaleji, však sezona teprve začíná a těžko predikovat, co bude dál, za pár týdnů či dokonce měsíců. Jsem nicméně rád, že jsem dnes doběhl až do půlmaratónu a udržel průměrné tempo pod 5:00/km, tolik km jsem ostatně ani běžet nechtěl. :-)


Návrat na přehled závodů