Postřehy ze závodů (Petr Kaňovský)

Návrat na přehled závodů

Zobrazit zprávy ze všech závody - rok:   2021   2020   2019   2018   2017   2016   2015   2014   2013   2012   2011   2010   2009   2008   2007   


23.4.2017 Brno - Nový Lískovec 6,6 km

Pořadí: 7. z 8 běžců

Čas: 31:18,1

Rychlost: 12,65 km/hod (4:45 na km)

Průměrná TF: 173,0 tepů/min

Časy kol : 7:32 7:44 7:57 8:05

Profil: 4 okruhů se zvlněným profilem (asi 2/5 asfalt, zbytek hlína, místy hrbolatá)

Počasí: cca. 15 stupňů, polojasno, vítr

Rozložení tempa a tepovky - čas na km a tepů za minutu:

  

Foto :

   

Dnešního Běhu Novým Lískovcem, který se konal poblíž paneláku, kde bydlím, jsem se vůbec neměl zúčastnit, protože jsem měl být úplně jinde, nicméně situace se dost výrazně měnila a nakonec byla možnost se tohoto zúčastnit, ovšem ve velmi silné únavě a stresu nesouvisejících s běháním. Přece jen jsem ale usoudil, že lepší ve stresu běžecky navštívit kostel a pak závod, než stres dále prohloubit, protože to nemuselo dopadnout dobře. Nicméně, už přesunové běhy do kostela a pak z kostela na prezenci byly s vysokými tepy, a cítil jsem se při nich i po nich dost unaveně, takže jsem od závodu moc nečekal. Bohužel opět bylo málo účastníků, v kategorii mužů jen osm lidí, z nichž většina z Běžeckého klubu Brno, což jsem nevěděl. Závod probíhal na stejném místě jako loni, tedy v areálu Plachty, na zvlněném částečně terénním okruhu, na podobné trati jako Silvestrovský běh. Oproti loňsku bylo přibližně stejně větrno, ale bylo o něco tepleji. Loni jsem tu dosáhl pěkného třetího místa v absolutním pořadí (startovalo jen 7 mužů), i když jsem tempo neměl nějak závratné, bylo 4:23/km. Letos jsem chtěl rozběhnout podobně, ale realita byla jiná.

Již asi po 500m, jakmile skončilo stoupání v první části okruhu, mě předběhli všichni běžci a postupně se mi začali vzdalovat. Běželo se mi celkem špatně, zejména pak na hrbolaté části, ale ani na asfaltu to nebylo úplně ono. Kromě toho jsem si všiml, že si běžec přede mnou nevědomky zkrátil trať, protože značení opravdu nebylo nijak excelentní, a byl tu poprvé, takže jsem na konci prvního kola měl na něj celkem velkou ztrátu. Druhé kolo jsem se mu začal mírně přibližovat, na terénní části to zase bylo horší, nicméně jsem si všiml, že tento běžec odbočil úplně mimo, shodou okolností udělal stejnou chybu, jako já před 3 lety, tak jsem na něj opakovaně zakřičel, že běží špatně, odbočil za posilovnou hned k ní, místo, aby běžel podél silnice, on pak zareagoval a vrátil se, díky čemuž jsem se mu přiblížil a v následném stoupání ho předběhl, doběhli jsme druhé kolo těsně za sebou.

Třetí kolo bylo ve znamení mého velkého trápení, vůbec se mi nechtělo běžet, celkem jsem se i potil a měl i vysoké tepy, neadekvátní tempu. Překvapilo mě jen, že spoluběžec mi neutekl ani v terénním klesání, tak jsem mu pak utekl opět při stoupání a doběhl třetí kolo v několikasekundovém náskoku. Čtvrté kolo jsem ale běžel ještě hůře než předchozí, i když jsem pak z opatrnosti raději před klesáním přibrzdil, v očekávání, že ani tentokrát se spoluběžec neodhodlá k trháku, a opravdu to neudělal. Překvapilo mě ale, jak dobrou měl kondičku při následném stoupání, držel se těsně za mnou a nedařilo se mi mu utéct. Posledních 300m pak vedlo po rovině, to už jsem viděl ztracené, nicméně soupeři se moc nechtělo závodit, tak i když mě předběhl, tak jsem ho ještě na posledních asi 10m doběhl a údajně jsem doběhl těsně před ním, ovšem v čase 31:18, tedy o 2:22 horším než loni, přitom s tepy o 4 vyššími. Řekl bych, že hlavní pozitivum je, že jsem se na to nevykašlal a během závodu si vyčistil hlavu od spousty starostí, jenže toto jen díky tomu, jak špatně se mi běželo. Po závodu jsem se pak chvilku vyklusal a přesunul se na vyhlášení, kde jsem teprve viděl, že jsem neběžel oproti úplným amatérům, nicméně i přes horší čas jsem byl celkem dost unavený.

Zaujalo mě ovšem, že mi asi dva lidé z Morendy říkali, že se jim líbilo, jak jsem bojoval, no asi jsem opravdu musel vypadat strašně, bylo to doslova vydřené a výsledek beztak byl slabý. Nicméně jsem účastí podpořil oddíl, jehož jsem ještě členem, a nakonec si pomohl i vyčistit hlavu, a pozdravil se s pár kamarády, tak snad to mělo smysl. Přesto mám ale dojem, že dokud budu mít tolik starostí, jako mám poslední týdny, tak by snad bylo lepší, kdybych vůbec nezávodil a neběhal rychleji, protože prostě nejsem schopen podat dobrý výkon, i kdybych chtěl ... Na druhé straně, odpoledne se pak něco vyřešilo a při přesunovém klusu už jsem měl tepy zase normální, nízké, psychika u mě hraje velmi významnou roli. Další závody zvážím, ale už jsem před pár dny uvažoval i o konci výkonnostního běhání, protože vlastně ani nevím, jak moc záleží na tom, jestli dám čas takový či o pár minut horší ... Tak uvidím, možná dnešek nemůžu brát tak moc vážně, i když je pravda, že se mi nedaří dlouhodobě, a že starostí spíše přibývá, takže by snad bylo lepší si nepřidávat stresy s tím, jak blbě běhám, a případně, co kdo o tom napíše či si bude myslet, když si mohu běhávat jen volně, pro radost ...


Návrat na přehled závodů