Postřehy ze závodů (Petr Kaňovský)

Návrat na přehled závodů

Zobrazit zprávy ze všech závody - rok:   2018   2017   2016   2015   2014   2013   2012   2011   2010   2009   2008   2007   


29.4.2017 Běh KDP Brno-Lužánky cca. 5,5 km (dle pořadatelů 5,8 km)

Pořadí: 5. z 38

Čas: 25:00

Rychlost: 13,20 km/hod (4:33 na km)

Průměrná TF: 174,7 tepů/min

Profil: pět mírně zvlněných okruhů lužáneckého parku, povrch kombinace asfaltu a zpevněné cesty

Počasí: cca. 15 stupňů, polojasno

Rozložení tempa a tepovky - čas na km a tepů za minutu:

  

Foto z vyhlášení kategorie M30 :


Poslední týden byl pro mě ještě náročnější, než předchozí, tak jsem hodně zvažoval, co s běháním dál a dospěl jsem k tomu, že běhat chci, ale nechci se moc stresovat závoděním, když mám dost jiných starostí, běh má pro mě být hlavně radostí a součástí životního stylu. Přesto jsem se přihlásil na Běh Komory daňových poradců, který se konal v Lužánkách a na kterém jsem loni byl třetí, znovu jsem se přihlásil na delší ze závodů, tedy 5 okruhů. Přihlašoval jsem se "na poslední chvíli", proto jsem měl číslo bez jména, navíc se mi ráno vůbec nechtělo běhat a byl jsem unavený, nicméně během 9,3 km dlouhého přesunového běhu únava postupně zmizela a na závod jsem se nakonec i těšil. Na místě jsem potkal i kamaráda Tomáše, který však běžel jen kratší závod, na 3 okruhy. Byli jsme poučeni, že oba závody probíhají souběžně, běžci měli ale odlišnou barvu startovního čísla, což mi ale bylo celkem k ničemu, když čísla byla vpředu a ne vzadu. Také nám sdělili, že na některých místech je po dešti bláto, ale bylo to lepší, než jsem myslel.

Po startu jsem poněkud ztratil orientaci, kolikátý běžím, běžel jsem za Tomem, který mi pak při seběhu trochu utekl, já ho pak ale předběhl před koncem 1.kola a pak už běžel před ním, nedaleko dvojice běžců. Myslel jsem, že před nimi je jen jeden běžec, ale byli dva, navíc jsem jen o jednom z nich věděl, že běží dlouhou trať, ve skutečnosti ji běželi všichni. V druhém a třetím kole to bylo obdobné, s kopce jsem o něco ztrácel, do kopce pak získával, ale běžec na 3.místě se nám pak vzdálil a za běžcem na 4.místě jsem byl 5s. Překvapilo mě, že oba pokračují v běhu, nicméně jsem i tak myslel, že jsem čtvrtý, i když jsem byl pátý. Vítězem krátkého závodu se stal Tom, který doběhl 7s za mým průběhem 3.kola, ale on věděl, že vyhraje a neběžel naplno, protože ho zítra čeká půlmaraton.

Ve čtvrtém kole jsme zkusil běžce před sebou dohnat a pak mu při stoupání utéct, to se mi sice podařilo, ale už na rovince mě doběhl a probíhal do posledního kola těsně za mnou. Zde se ale celkem výrazně projevil i stres, protože jsem se tak bál seběhu na začátku posledního kola, až se mi opravdu nepovedl, úplně mi tam ztuhly nohy, běžec za mnou se přede mě přehnal a utekl mi, získal pak takový náskok, že už jsem neměl šanci ho dohnat, i když jsem se snažil a doběhl jsem o 11s za ním, na pátém místě, i když jsem původně myslel, že jsem čtvrtý, což mě mrzelo. Oproti loňsku jsem měl jen o 13s horší čas, přitom při nižších tepech, i když i tak s ohledem na tempo vysokých. Zajímavé bylo, že i když jsem ročník narození 1976, tak jak mě, tak běžce přede mnou, zařadili do kategorie M30 místo M40, takže jsem skončil na 2.místě v kategorii M30, ale asi jsem neměl na to, abych doběhl před ním, ostatně v Lužánkách jsem snad nikdy neběžel superkvalitně, ať už jsem tam běžel cokoliv. Teď mi ale nerovnosti nevyhovují ještě více než dříve, cítil jsem se nejistě třeba i na cestě na cílové rovince, kde přitom jsou normální dlaždice.

Po závodu jsem se ale cítil podezřele dobře, tak jsem pak zkusil ještě dvě kola, tepy už byly lepší, i když to bylo pomalejší. Po vyhlášení jsem pak cupital na oběd a domů, byl jsem trochu unavený a s batohem se neběželo nejlépe, ale jinak to bylo fajn. V podvečer jsem pak byl i na dráze v Bystrci, tam jsem měl 6 km tempem 4:25 při průměrném tepu jen 161, toto zcela odpovídalo tomu, co bych měl mít, zato těch 175 při tempu 4:33 v Lužánkách je dost vysokých. Určitě sehrál roli podklad, plus stres, ať už kvůli tomu, že jsem se při běhu necítil úplně jistě, tak kvůli tomu, že jsem si mylně myslel, že bojuji o 3.místo. Přesto mám ale dojem, že jsem to zvládl dobře, atmosféra závodu byla dobrá, občerstvení velmi dobré a nakonec si postál i na bedně, tak co více si přát. :-) Jenže i tak, dobře vím, že v mých možnostech by byly mnohem lepší výsledky, jenže jsem si už vytvořil určitou psychickou bariéru a zřejmě nezbyde, než na to zareagovat nezávoděním, časem pak uvidím. :-)


Návrat na přehled závodů