Postřehy ze závodů (Petr Kaňovský)

Návrat na přehled závodů

Zobrazit zprávy ze všech závody - rok:   2021   2020   2019   2018   2017   2016   2015   2014   2013   2012   2011   2010   2009   2008   2007   


17.6.2017 Třebíč (MČR veteránů) 10 km

Pořadí: 52. z 89 běžců

Čas: 46:58

Rychlost:  12,78 km/hod (4:42 na km)

Průměrná TF:  170,5 tepů/min

Profil: 4 zvlněné okruhy, asfalt

Počasí: cca. 20 zatazeno, vítr

Rozložení tempa a tepovky (čas na km a tepů za minutu):

           

Foto:

   

O tom, že se dnes koná závod MČR veteránů v Třebíči na 10 km, jsem se dozvěděl až před několika dny, když jsem potkal při volném běhu kamaráda, který se zmínil. Věděl jsem, že se mě to netýká, jen jsem dal vědět dvěma dalším kamarádům, avšak odpověděli, že nepojedou. Sám jsem považoval za vyloučené, abych jel, když 50000.km, který jsem dal před 2 dny byl předělový, neboť jsem už chtěl běhat jen pro radost. Jenže o závodu jsem věděl a když jsem se dnes ráno cítil velmi špatně, unavený a depresivní, tak jsem se rozhodl zajet právě tam, naházel jsem pár věcí do batohu, vypsal si souřadnice místa startu, koupil lístek a vyběhl na nádraží. Vybíhal jsem na poslední chvíli, běžel jsem tedy dost rychle, přesto mě ale zaskočily tři červené, na Vídeňské, Křídlovické i Nových Sadech, ale říkal jsem si, že buď to stihnu a odjedu, či to nestihnu a nic se neděje. Doběhl jsem s batohem za skoro rekordních 33 minut (6 km) a přiběhl na bus 30s před plánovaným odjezdem. :-) Do Třebíče jsem dojel 32 minut před startem závodu a 2 minuty před koncem prezence. ;-) Vydal jsem se po cestách směřujících k uloženému GPS bodu startu, nicméně mě to zavedlo kamsi do lesa, který vypadal jak Wilsoňák, byly tam pak prudší seběhy, i schody, ale nakonec jsem ani moc nebloudil, i když samozřejmě existovala vhodnější cesta, městem. No, doběhl jsem asi 16 minut před startem, ale ještě mě zaprezentovali, rychle jsem si dal číslo a čip a zašel na wc, ani jsem neměl čas zkoumat, kudy vede trať. Akorát jsem pozdravil dva kamarády, Toma a Jirku, kteří tam též byli a ověřil, že Tom chce běžet tempem kolem 4:15-4:20/km. Bylo dost větrno, ale zataženo, tak jsem si říkal, že pořád lepší vítr, než kdyby bylo horko. Překvapilo mě jen, že startuje celkem málo lidí, asi 93, pokud si dobře pamatuji, start byl asi 150m za bránou s měřičem.

Po odstartování jsem si po pár set metrech všiml kilometrovníku 3, pak i 6, tak mi došlo, že se běží čtyři okruhy, později jsem pak potkal i běžce v protisměru, tak jsem pochopil, že se fakticky jedná o obrátkovou trať, i když naštěstí obě obrátky byly řešeny zatáčkou, nikoliv kuželem. Před první obrátkou na 1,25.km jsem ale zjistil, že trať mi nebude vyhovovat, protoźe tam šla napřed do prudšího kopce a pak za chvíli zase zpět z kopce, pak pokračovalo mírnější klesání. Právě zde mě předběhl kamarád Tomáš, kterého jsem se už nezachytil, později mě předbíhali i další lidé. Neběželo se mi moc dobře, i když tepy byly nízké, určitě svou roli hrálo i to, že jsem běžel v dost opotřebených botách, protože jsem v ranním spěchu zapomněl vzít jiné.

I když bylo chladněji, i dnes jsem se potil, proto jsem na každé občerstvovačce, vždy v cílovém prostoru vzal kelímek s vodou, trochu se napil a zbytkem omyl. Bylo jasné, že čas nebude stát za nic, ale chtěl jsem to doběhnout lépe než na lize, tomu jsem pak přizpůsobil i tempo, i když jsem musel vynaložit celkem velké úsilí, abych ho udržel. Paradoxně jsem běžel o málo rychleji do kopce, než s kopce, to ale u mě je známo. V posledním kole jsem pak před obrátkou zrychlil a předběhl dva lidi, jeden dokonce do kopce jen šel, ale hned s kopce mě zase předběhli zpět a pak mě ještě na mírném klesání předběhli asi 2-3 lidé, doběhl jsem do cíle v čase 46:58. Zajímavé dle grafů je, že jsem měl od 4.km velmi vyrovnané tempo, ke konci jsem se pak snažil, aby to vyšlo pod těch 47 minut. Tep byl celkem nízký, ale moc rychleji by mi to dnes nešlo, i když mi jinak vyhovovalo, že kolem byly stromy a nebylo horko.

Po závodu jsem se vyklusal a šel si vyzvednout občerstvení v hodnotě 25 Kč, na kupon, který jsem dostal u prezence, vzal jsem si nanuka a oplatku, doplatil jsem 5 Kč. Ve čtvrtek jsem běžel pro Magnum svůj 50000.km, dnes jsem pro nanuka jel a běžel až do Třebíče, příště se za podobným cílem vydám možná ještě dál. :-) No dobrá, výkon objektivně je stále špatný, v kategorii mužů 40-44 let jsem byl předposlední (celkové výsledky ještě neznám), ale jinak jsem si to užil, zpět jsem pak jel vlakem s kamarádem Tomášem, vzali jsme to tentokrát už městem. :-) Na tom celém je zajímavé hlavně to, že úplně zmizela má ranní únava i deprese, cítím se naprosto super a to je asi to hlavní. :-)


Návrat na přehled závodů