Postřehy ze závodů (Petr Kaňovský)

Návrat na přehled závodů

Zobrazit zprávy ze všech závody - rok:   2021   2020   2019   2018   2017   2016   2015   2014   2013   2012   2011   2010   2009   2008   2007   


17.7.2017 Moravská Slavia, atletické pondělí 2000 m

Pořadí: 8. z 15 mužů

Čas: 8:05,99

Rychlost:  14,81 km/hod (4:03 na km)

Průměrná TF:  171,9 tepů/min

Počasí: cca. 25 stupňů, slunečno

Rozložení tempa a tepovky (čas na km a tepů za minutu):

     

Foto :

     

Dnešního závodu jsem se zúčastnil hlavně kvůli tomu, jak blbě jsem se cítil odpoledne, nějak se nahromadila psychická i fyzická únava, ale teplotu jsem měl normální a neměl ani jiné objektivní problémy. Burzovní systém dnes byl velmi stabilní, tak jsem se rozhodl na závod vyrazit, i kdyź jsem ho souběžně dozoroval, místo, abych si lehl do postele, což byla druhá z variant. Na stadion to jsou 4 km, běželo se mi celkem špatně a musel jsem si v půlce udělat zastávku v kampusu, pro návštěvu wc a umytí obličeje. Doběhl jsem na stadion asi 10 minut před začátkem, zaregistroval se, pozdravil s pár lidmi a připravil se na start. Běželo 15 mužů, což je dost vysoký počet, mezi nimi jsem ale znal jen několik, zejména kamaráda Toma. Přišlo mi dost teplo a dusno, naneštěstí na závod bylo slunečno. Bylo mi jasné, jak špatně na tom jsem, přesto jsem si ale řekl, že zkusím rozběhnout tempem 3:50/km a uvidím, jestli to půjde, když minulý týden jsem při jednom pokusu na dráze měl čas 7:53 (3:57/km). Nevěřil jsem, že se k tomu vůbec přiblížím, ale nějaký cíl jsem si dát chtěl, když už jsem tam byl. :-)

První kolo mi přišlo trochu zmatečné, přece jen tam běželo dost lidí, běžel jsem pak za Tomem a jedním dalším člověkem, běželo se obstojně, ale úplně mi nevyhovovalo běžet za nimi, že jsem si nemohl držet své tempo a pak jsem proto Toma předběhl. Po polovině druhého kola mě ale Tom předběhl zpět a pak už se vzdaloval, já běžel osamoceně, přibližně v polovině startovního pole. Postupně jsem mírně zpomaloval, ale věřil jsem, že se dostanu k času 8 minut, což bych považoval za výborný výsledek. Ke konci čtvrtého kola se přede mě přehnali dva běžci, co mě předběhli o kolo, já pak už vnímal větší únavu, přece jen bylo i teplo a nebyl jsem úplně fit. Poslední kolo bylo už jasné, že se pod 8 minut nedostanu, i když jsem se snažil. V posledních 100m mě pak překvapilo, že komentátor hlásil, že se do cíle blíží závodník v červeném, když jsem věděl, že mám žluté tričko a černé elasťáky, vůbec jsem to nechápal. :-) Pochopil jsem to až tehdy, když se přede mě cca. 10m před cílem dostal jeden závodník, který běžel právě v červeném, já už neměl sílu zareagovat a doběhl jsem za ním o 0,4s. Výsledný čas je necelých 8:06, loni jsem běžel 7:54, ale s vyšším tepem (průměr 180,5).

Po závodu jsem odevzdal čislo a okamźitě šel klusat směrem domů, cestou jsem i potkal kamaráda, s kterým jsem pokecal. Po tom všem jsem se cítil mnohem lépe, takže běh splnil svůj účel, i když čas 8:06 samozřejmě není nijak oslnivý. Ale o to ani dnes moc nešlo, na lepší výkony potřebuji být lépe naladěný, více odočatý a potřebuji, aby bylo o dost chladněji, či aspoň pod mrakem. Ale závodit i tak byla lepší volba, než by bylo ležení v posteli. :-)


Návrat na přehled závodů