Postřehy ze závodů (Petr Kaňovský)

Návrat na přehled závodů

Zobrazit zprávy ze všech závody - rok:   2021   2020   2019   2018   2017   2016   2015   2014   2013   2012   2011   2010   2009   2008   2007   


14.8.2017 Moravská Slavia, atletické pondělí 1000 m

Pořadí: 29. z 32 mužů

Čas: 4:17,32

Rychlost:  13,99 km/hod (4:17 na km)

Průměrná TF:  163,4 tepů/min

Počasí: cca. 25 stupňů, slunečno (část dráhy ve stínu)

Rozložení tempa a tepovky (čas na km a tepů za minutu):

     

Dnešní závod byl velmi zábavný. Už několik týdnů probíhá diskuse ve foru k tématu 1000m pod 3:15 resp. 3:00, do níž se zapojili i dva mí kamarádi, Michal a Filip, a oba se pak rozhodli závodu zúčastnit, kromě toho závod běžel i další kamarád Vlasta, na místě jsem pak potkal Toma. Já jsem věděl, že nemá smysl, abych běžel, účast jsem odmítl, ale Filip dojel až od Kralup, cestoval 3,5 hodiny, tak se ke mě stavil v poledne, zašli jsme na oběd, chvíli tu odpočinul a pak odjel na stadion, kde měl napřed běžet závod na 60m. Původně jsme se domlouvali, že přijede ráno, pak jsme to změnili a díky tomu jsem měl dopoledne čas i na běhání, běžel jsem několik běhů do vrchu a dva běhy na dráze, v tom 1 km kolem 4:32. Řekl jsem si, že to stačí, nicméně se Filip při odchodu zmínil, že by bylo fajn, kdybych se na ně přišel podívat.

V půl šesté, 70 minut před startem závodu, jsem dostal hlad a zjistil jsem, že doma nic nemám, tak jsem zaběhl do obchodu, měl jsem velmi dobré tepy. Koupil jsem si i sladké pití a čokoládový oplatek, to jsem snědl a napadlo mě, že na závod přece jen vyrazím. Řekl jsem si, že bych možna i zkusil běžet, a nějak mě napadlo zaexperimentovat a pro změnu vzít boty Mizuno Saynora místo Salmingů. Sice jsem si pamatoval, proč v nich neběhám, že jsou dost měkké, ale měl jsem pár desítek sekund, tak jsem si řekl, že změna je život a vydal jsem se klusem na tramvaj, vzdálenou 1,5 km, tu jsem stihl a dorazil na stadion 15 minut před startem. Tam jsem se stihl zaregistrovat, samozřejmě jsem měl u sebe i pracovní mobil, kdyby nastal nějaký problém, a všiml si, že jsou závody opožděné, ještě probíhaly rozběhy na 60m, tak jsem kluky viděl, běželi výborně. Pozdravil jsem se i s předsedou klubu a dalšími lidmi a šel se rozcvičit, byl jsem dost ztuhlý. Na závod se přihlásilo neobvykle mnoho lidí, proto byli muži rozděleni do dvou běhů, Michal běžel v prvním, ostatní kluci, včetně mě, v druhém. Čas čekání jsme věnovali sledování 1.běhu, Michalovi jsme fandili a sledovali mu i mezičasy. Pak přišel náš druhý běh. Věděl jsem, jak blbě se mi teď běhá, ale řekl jsem si, že to zkusím a uvidím. Počasí bylo ještě teplé, ale část dráhy byla ve stínu, tam bylo příjemně.

Od začátku jsem věděl, že žádný zázrak neudělám, proto jsem i poslouchal, že se Vlasta ujal vedení a rozběh vyhrál, toto samozřejmě soustředění nepřidalo. :-) Samotný běh byl zvláštní, byl jsem skoro poslední, za mnou jen jeden veterán a pak s odstupem dva další běžci, o kterých jsem ani nevěděl. 200m bylo kolem 47s, 400m kolem 1:37, 600m 2:28. I dnes jsem měl problém hlavně s technikou běhu, ale problém byl jiný než obvykle, boty mi přišly na měkkém tartanu mimořádně měkké, připadal jsem si jak na pěnových válcích, vysloveně jsem se do nich bořil. Nechtěl jsem moc riskovat, 200m před cílem se nechal předběhnout veteránem za mnou a nějak doběhl do cíle, muselo to vypadat příšerně. :-) Bez zajímavosti není, že po doběhu jsem ani nedokázal dobře zabrzdit, vůbec jsem nad během neměl kontrolu a skoro jsem spadl, prostě komické. :-))) Čas 4:17 ovšem asi odpovídá mým dnešním možnostem, i když samozřejmě je špatný. Oba kluci běželi velmi dobře, Vlasta pak výborně.

Po doběhu jsem se pozdravil s klukama a pak už pospíchal domů. Vydal jsem se klusem k ulici Vídeňská, kde však byla červená. Najednou mě napadla blbost, tedy že zastavím hodinky, přejdu pak na zelenou semafor a vyběhnu ulicí Vinohrady do kopce na čas. Bylo to velmi divné, měl jsem za sebou závod, spousty km, více kopců, ale já měl chuť toto zkusit. Ještě zajímavější bylo, že se mi běželo velmi dobře, jen ke konci jsem byl trochu unavený, 1,03 km s převýšením +80m jsem měl tempem 5:05/km, s nízkým průměrným tepem 163 (maximum 178), takže jsem překonal traťový osobák o 8s. Ekvivalent tohoto výkonu pro rovinu je dle mých výpočtů 3:53/km, dle ekvivalentu vo2 3:43/km a dle Strava 3:40/km, takže to byl kvalitní výkon, však jsem se na segmentu posunul na 5.místo. Tady měkké boty nevadily, spíše naopak, necítil jsem nerovnosti na chodníku v prvních 400m, než jsem přešel na silnici. Ale je to zajímavé, tady jsem vůbec neměl být, ještě 30s před výkonem jsem nevěděl, že to poběžím, ale pak z toho byl dobrý výsledek. Nakonec i burzovní systém byl bez problémů, takže vše vyšlo dobře. Grafy z tohoto běhu níže:


Návrat na přehled závodů