Postřehy ze závodů (Petr Kaňovský)

Návrat na přehled závodů

Zobrazit zprávy ze všech závody - rok:   2021   2020   2019   2018   2017   2016   2015   2014   2013   2012   2011   2010   2009   2008   2007   


10.10.2017 Brněnské běhy Dub Troják 6,4 km

Pořadí: 17. z 18 mužů

Čas: 42:29

Rychlost: 9,04 km/hod (6:38 na km)

Průměrná TF: 156,5 tepů/min

Profil: kopcovitý, 2 okruhy délky 3 km, každý s převýšením 90m, vždy terénní seběh, pak asfaltový seběh, pak terénní stoupání a pak asfaltové stoupání, plus náběh a doběh, místy koryta, kořeny, listí apod.

Počasí: cca. 15 stupňů, zataženo

Rozložení tempa a tepovky - čas na km a tepů za minutu:

  

Včera v noci jsem náhodou narazil, že se dnes odpoledne koná závod Brněnských běhů nedaleko mého bydliště. Bylo mi jasné, že mi trať nebude profilově vyhovovat, běžela se dvě kola, vždy dolů a pak nahoru, ale pořádně jsem ani nevěděl, kudy se běží, možná naštěstí. :-) V poledne jsem i v těchto místech běhal, neobvykle jsem se potil a měl jsem vyšší tepy, přesto jsem měl chuť si na závod zaběhnout a pojat to spíše jako dva běhy do vrchu za sebou. :-) Viděl jsem, že obvykle bývá jen pár lidí, dnes ale běželo 26 lidí, 18 mužů a 8 žen, které však běžely jen jedno kolo. Před startem se se mnou bavil jeden běžec, bylo to fajn, a už se za chvíli odstartovalo.

Prvních 200m byl náběh na okruh, po asfaltu mírně s kopce, pak jsme se dostali na hlíněnou cestu, která následně přešla na prudké klesání korytem. Dnes mi přišlo i nějak šero, běžel jsem tam velmi opatrně a pustil před sebe i jednoho veterána. Za mnou pak běžely dvě slečny. U dubu Troják cesta se trať dostala na asfaltové klesání, avšak tam pro změnu bylo listí, běžel jsem nadále opatrně. Trať byla značena zelenými šipkami a občas i nějakými popruhy ("mlíkem"), ale při své zrakové vadě jsem šipky neviděl skoro nikde, mlíko občas. V dolní části jsem tedy neviděl ani jedno, raději jsem nechal slečny, aby mě předběhly a běžel podle nich - jinak bych jistě odbočil dříve, než jsem měl ... V dolní části se pak trať dostala do stoupání, cestou, kterou neznám. Překvapilo mě, jak moc byla v první části terénní, zejména tam byla spousta kořenů. Slečny přešly hned do chůze, tak jsem je předběhl, nicméně jsem i tak neběžel optimálně, ty kořeny mi celkem vadily ...

U Dubu Troják pak trať přešla na asfalt na mě známé stoupání, zkusil jsem se trochu rozběhnout, ale byl jsem nějak unavený, akorát jsem předběhl toho veterána a před koncem 1.kola i jednu závodnici, ale běžel pomaleji, než tam běhávám obvykle. Do druhého kola jsem naběhl celkem v pohodě, ale na terénním klesání to zase bylo nepříjemné, navíc jsem tam musel požádat jakési chodce, aby si pořádně hlídali psa, s kterým tam byli. I na asfaltu mi pak přišlo nějaké přítmí a běžel jsem opatrně, postupně se ke mě pak přiblížil i zmíněný veterán a nakonec mě před koncem klesání předběhl. Hned po přechodu do terénního stoupání pak zakopl o kořen, ale nespadl, ale viděl jsem i z tohoto, že tam je pro mě nebezpečno. Dost jsem dával pozor, abych nezakopl i já, nicméně jsem ho brzy předběhl a běžel relativně svižně. U Dubu Troják jsem po přechodu na asfaltové stoupání chtěl přidat, ale úplně mi to nešlo, tak jsem raději kontrolovaně doběhl do cíle, bez nějakého nadbytečného úsilí, zmíněnému veteránovi jsem nicméně na těch 1,5 km utekl o více než 4 minuty.

Po závodu jsem se napil, vzal si ledvinku a doklusal domů, běželo se mi dobře. Je jasné, že průměrné tempo 6:38/km není žádný zázrak a průměrný tep 156 je naprosto neadekvátní tomuto tempu, nicméně se mi běhání líbilo, byl to i dobrý antistres. Nakonec jsem to pojal tak, jak jsem chtěl, dolů opatrně, nahoru svižněji, nic se mi nestalo, tak vše bylo dobře. Jsem rád, že jsem se tam vydal. :-)


Návrat na přehled závodů