Postřehy ze závodů (Petr Kaňovský)

Návrat na přehled závodů

Zobrazit zprávy ze všech závody - rok:   2021   2020   2019   2018   2017   2016   2015   2014   2013   2012   2011   2010   2009   2008   2007   


16.6.2018 BiGy Run cca. 180 m (převýšení cca. +55m)

Pořadí: 18. z 37

Pořadí v kategorii muži nad 30 let: 2. z 8

Čas: 1:10

Rychlost:  9,25 km/hod (6:29 na km)

Průměrný tep:  158,4 tepů/min

Průměrný výkon dle STRYD:  454 W

Počasí: cca. 25-30 stupňů, polojasno

Profil: travnatá sjezdovka, po asi 50m přeběh cesty (následované malou zídkou)

Vývoj výkonu a tepu:

   

Závod BiGy run byl pořádán biskupských gymnáziem v Brně na nedaleké sjezdovce ve Wilsonově lese. Protože přímo u gymnázia sídlí Rádio Proglas, kam běhávám třikrát ročně pro zásilky, které roznáším některým posluchačům, tak toto místo dobře znám, nicméně po sjezdovce jsem běžel poprvé až letos na jaře poté, co vytvořil jeden člověk z běžeckého fora segment, končící touto sjezdovkou. O závodu se mi zmínil i spolužák z vysoké školy, který na gymnáziu učí, když jsem ho před pár týdny potkal na pohřbu našeho vyučujícího z vysoké, a také jsme na něj narazili s kamarádem přes Facebook. Věděl jsem, že se jedná jen o sprint, udávané parametry byly délka 200m s převýšením +60m, ale právě sprinty do vrchu mi šly v poslední době dobře, tak jsem si říkal, že to zkusím, úmyslně jsem těmito místy i probíhal několikrát v týden závodu. Je to tam ale celkem prudké, tempo jsem míval v těchto místech skoro 10:00/km a dle STRYD vlastně nikdy „neběžel“, pohyb byl v nejprudších částech bez letové fáze.

Po závodu na Zniev, který jsem běžel 6 dní před BiGy runem, mi bylo jasné, že mi běh do prudšího kopce opravdu vyhovuje, a od účasti mě neodradila ani silná únava v souvislosti s velkou kauzou, kde se angažuji, dokonce ani to, že se znovu začaly objevovat nevyžádané komentáře, že jsem „běžecké embryo“ apod. Akorát jsem se v den závodu ráno cítil tak unaveně a blbě, že jsem napřed dal 15 km běh s kamarádem v kopcích, když jsem běželi i přes trať BiGy runu, abych si trochu odpočinul, po tomto běhu jsem se cítil mnohem lépe a vydal se pak na závod, část trolejbusem, ale asi 2 km i tempovým během do kopce na místo prezence. Bylo celkem dost teplo a dusno, ale to mi u krátkých závodů nevadívá. Věděl jsem, že běžím v kategorii „muži nad 30 let“, která startovala jako poslední, nakonec nás v ní běželo 8 mužů a k nám přidali jedinou ženu nad 30 let. Běželo se po trojicích, takže v naší kategorii běžely tři trojice, rozhodl jsem se zapojit až do té poslední, kde startovali už dle pohledu dva nejlepší závodníci, Richard a pak Pepa, který mě znal z Brněnských Hamburgů. Čekání na start bylo celkem dlouhé, protože předchozí rozběhy se trochu natáhly, mimo jiné i pořadatelé, vesměs studenti gymnazia, měli problém s dobitím startovní pistole apod. Tak jsem si chvilku ještě zaběhal, chvilku si pocvičil a ležel jsem a počkal, až na nás přijde řada.

Rozhodl jsem se opět zkusit běžet dle výkonu, i když jsem tušil, že mi to zase přestane v průběhu závodu měřit, jak pak budu na prudší části, nastavil jsem jako minimum 428W, maximum u tohoto nenastavuji. Stoupl jsem si doprostřed mezi dva závodníky a čekal, co se bude dít. Po odstartování jsem se dostal za Richarda, ale před Pepu, běžel jsem celkem intenzivně, jak i vyplývá z grafu výkonu. Po asi 50m jsme se ale dostali k cestě a malému převisu, já si tam blbě naběhl a měl největší sklon, zato po zdolání jsem měl chvíli sklon nejmenší. To vedlo k tomu, že mě tam Pepa předběhl a běžel dále přede mnou, já si běžel dle svého a moc si ho nevšímal, však to se ani moc nešlo. Všiml jsem si pak ale, že asi 50m před cílem úplně vytuhnul, tak jsem ho pak předběhl a doběhl v rozběhu na druhém místě, ještě jsem na něj získal 5 sekund. Čas 1:10 mě překvapil, včetně to, že mi STRYD změřil výkon po celé jeho délce, tak dobře jsem tu nikdy neběžel. I když graf výkonu ukazuje jeho pokles v poslední třetině, tak běh i zpětně hodnotím jako velmi povedený, i po taktické stránce. V předchozích dvou rozbězích byli všichni pomalejší, jen jeden závodník měl stejný čas jako Pepa, tak jsem skončil v kategorii mužů nad 30 let na 2. místě, to jsem vnímal jako úspěch, po dlouhé době jsem stál i na stupních vítězů. V porovnání s mladými kluky jsem sice měl čas vesměs o dost horší, ale s těmi jsem nesoutěžil. :-)

Byl to fajn závod, nakonec jsem v nadšení v čekání na výsledky sjezdovku vyběhl ještě dvakrát, takže jsem tam byl tento den celkem čtyřikrát. Žádný jiný takový blázen tam nebyl, ale což … Škoda jen, že to bylo moc krátké, lepší by bylo běžet až někde od Šmejkalové, kde jsem pár dní předtím a pár dní potom dále vylepšil vlastní segmentové rekordy a kde teď vedu s větším náskokem, ale nevadí. Ale důležité je, že mě to bavilo a že jsem dokázal závodit navzdory všemu, ale po svém. Všiml jsem si sice, že ani tento výsledek příliš odezvy nevyvolal, zejména pak ve fóru, kde tolik kritizovali třeba můj prý ostudný výkon v Běchovicích před rokem a půl, ale to není podstatné – já vím, že jsem tam běžel dobře, a že je super, že jsem tu neměl žádné strachy, prostě jsem to celé pojal tak, aby mě to bavilo a abych se cítil dobře. A pokud bych u podobného přístupu dokázal zůstat i u jiných závodů, tak už se jich nebudu bát. A pokud ne, tak si prostě budu běhat segmenty, či i úplně jinak, prostě tak, jak budu momentálně cítit, vždyť je to úplně jedno, jestli běžím ten či onen závod či neběžím, či zda mám čas takový či jiný. Paradoxně, čím méně řeším, co kdo napíše či řekne, když zaběhnu blbě, tím je to lepší. Právě proto mi vyhovoval jak mistrovský závod na Zniev, tak tento závod, protože vlastně nikdo kromě přátel nevěděl, že tam poběžím a vlastně jsem se vždy až těsně před závody rozhodl, že se jich zúčastnit skutečně chci. Jinak děkuji těm lidem na Facebooku, co podpořili můj příspěvek obdobného obsahu před pár týdny na Facebooku, protože toto je super, že jsou lidé, kteří se mě nesnaží přesvědčovat, že mám být nešťastný, když se cítím šťastný, či že mám běhat jinak, když mě to teď vyhovuje takto. A pravda, já budu respektovat, že budu své dojmy sdílet tam, kde o to lidé zájem mají, a ne tam, kde zájem nemají. :-) A vlastně o tom všem byl i tento závod, stejně jako o tom všem je můj aktuální život, se všemi těmi starostmi, odpovědností apod. …


Návrat na přehled závodů