Postřehy ze závodů (Petr Kaňovský)

Návrat na přehled závodů

Zobrazit zprávy ze všech závody - rok:   2021   2020   2019   2018   2017   2016   2015   2014   2013   2012   2011   2010   2009   2008   2007   


13.10.2018 Střelický kros cca. 5,1 km

Pořadí: 16. ze 16 mužů

Čas: 35:30

Rychlost:  8,62 km/hod (6:57 na km)

Profil: 6 zvlněných okruhů, nejprve klesání po štěrku a pak po asfaltu, pak mírné stoupání po asfaltu, pak travnato hlíněná část, na konci krátký výběh, seběh a konec po dráze

Počasí: cca. 25 stupňů, slunečno

Vývoj tepu a výkonu dle STRYD (tepů za minutu):

   

Foto:

Zúčastnit závodu Střelický kros mě napadlo spontánně, když jsem chtěl využít, že se koná závod poblíž kopce Nebovidu, na který jsem pak chtěl též vyběhnout. Věděl jsem, že není ten den poblíž žádný závod do vrchu, navíc jsem měl dost unavené nohy od 1000 výstupů schodu den předtím, tak jsem si řekl, že to pojmu jako antistresovou aktivitu. Den předtím jsem přitom shodou okolností sledoval porovnání výsledků běhu naboso a v botech jednoho známého bosoběžce, asi i proto mě napadlo, že poběžím bosý. Věděl jsem přitom, že trasa vede po velmi pestrém podkladu, na asi 800m okruhu, tak to dávalo příslib podobného efektu, jako dávají bosostezky, jen ve větším. :-) Sice jsem dlouho bosý neběhal, ale chodím doma bosý furt a věděl jsem, že když budu opatrný, že to zvládnu, však jsem už před lety běžel antistresově i v Popůvkách (závodní bosoběhy na dráze a v hale nepočítám). Bosoběhu nahrávalo i to, že bylo teplé slunečné počasí, takźe nikoho asi ani nepřekvapovalo, když jsem si zaběhal bosý pár kol po tamní minidráze, délky 150m. Na dráze jsem byl též po velmi dlouhé době, bylo to zajímavé. Podle výsledku testovacího běhu jsem pak nastavil výkon na 210W a přichystal se na start, našeho běhu se zúčastnili jen dva muži a 14 veteránů, bohužel jsem však už patřil mezi veterány, byť jsem se jako veterán ten den necítil. :-)

Hned po startu na dráze se vyběhlo ze hřiště ven, po krátkém štěrkovém úseku, zde to velmi píchalo a byl jsem velmi opatrný. Pak trať pokračovala seběhem po asfaltu, ale i zde mi to bylo nepříjemné, snad i kvůli podráždění předchozím štěrkem. Než jsem těch 100m seběhl, byli všichni už kdesi 200m daleko. :-) Pak trať vedla delší dobu do mírného kopce, stále po asfaltu, který byl celkem hrubý. Souběžně sice vedl chodník, ale ŕídil jsem se tím, že trať vede po silnici, tak jsem běžel po ní. Pak trať zabočila na krátké hlíněné stoupání, zde jsem se konečně rozběhl, což je vidět i z výkyvu výkonu až ke 350W. Další část okruhu vedla po rovině a pak mírně dolů, po hlíněno travnaté cestě. Běželo se tam dobře, cesta byla pěkně prohřátá od slunce, akorát jsem v prvním kole nevěděl, zda už jsem neměl odbočit, ale pak jsem konečně uviděl kužele, takže jsem běžel dobře. Těsně před odbočkou byl nejprudší seběh, navíc trať byla ve stínu, ale hlína příjemně chladila. :-) Pak následovalo krátké prudké stoupání, zde jsem dostal výkon až ke 400W, poté seběh na dráhu a po ní asi 70m. Když jsem dobíhal první kolo, koukl jsem, že mám průměrné tempo necelých 7:00/km, tento průměr jsem se snažil držet i v dalších kolech. Komentátor si všiml, že jsem bosý, v dalším kole dokonce vtípkoval, že "bosý Petr předvádí fakírské kousky". :-) Když jsem doběhl první kolo, byl už nedaleko za mnou běžec s dvěma koly, záhy mě pak předběhli další běžci. Dal jsem si ale další cíl, kterým bylo, aby mi vedoucí běžec nedal tři kola, to se nakonec podařilo. Pomohlo k tomu i to, že jsem čtvrté kolo běžel s dvěma kluky, kteří před tím běželi žákovský závod, teď se jen vyklusávali, a dali se se mnou do řeči, toto kolo jsem měl nejrychlejší. Nohy jsem ale měl v pohodě, vždy byl akorát nejhorší ten štěrk, ale jinak se to dalo, poslední kolo už jsem byl na trati sám, ale doběh jsem si zase užil, bylo to super. Myslím, že kdybych běžel v botách, tak bych byl i tak poslední, ale takto to bylo mnohem zábavnější. :-)

Po doběhu jsem se napil, koupil si tatranky a pak při čekání na vyhlášení opět klusal bosý na dráze, pak jsem se konečně obul a vydal se po silnici ke zmíněnému Nebovidu, kde jsem pak v terénním stoupání překonal svůj osobák, což mě překvapilo, ale byl jsem dobře rozklusán a dobře psychicky naladěn. :-) Spolu s dalšími přesuny jsem celkem za den naběhal přes 30 km a bylo to fajn. Myslím, že jsem se rozhodl správně, něco takového jsem potřeboval, pohodový závod bez stresů. :-)


Návrat na přehled závodů