Postřehy ze závodů (Petr Kaňovský)

Návrat na přehled závodů

Zobrazit zprávy ze všech závody - rok:   2021   2020   2019   2018   2017   2016   2015   2014   2013   2012   2011   2010   2009   2008   2007   


14.5.2019 Kardio běh Brno-Výstaviště 2,9 km

Pořadí: 63. z 98 běžců

Čas: 15:41

Rychlost: 11,09 km/hod (5:25 na km)

Průměrný tep: 152,7/min

Profil: rovina, beton, hodně zatáček, včetně jedné o 180 stupňů

Počasí: cca. 5 stupňů, slunečno, čerstvý vítr

Rozložení tempa (čas na km) a tepové frekvence (tepů/min):

   

Tento závod jsem běžel v podstatě "náhodou", protože v posledním více než půlroce nezávodím, letos jsem jen hned začátkem ledna šel závod v chůzi, spíše pro zpestření, ale jinak jsem nebyl na jediném závodu. Na rovině mi to nejde a ani mě to neláká a kopce byly daleko, či bylo škaredé počasí, byť o některých závodech jsem uvažoval. Běhá se mi ale v kopcích dobře, zejména včera jsem pak běžel náročnou trasu s velkým převýšením a pak dva rychlé běhy na nově objevené trase na Šárce, celkem mě to unavilo, ale vytvořil jsem tam dva rekordy segmentů. :-) O tom, že se koná dnes Kardioběh, jsem se dozvěděl až od kamaráda při psaní přes Face po tomto tréninku, registrace byla do 17h, a asi v 16:45 jsem se zaregistroval, když startovné bylo zdarma a věděl jsem, že akce je fajn, běžel jsem ji už 3x. V noci jsem sice bohužel špatně spal a ráno jsem byl i dost zahleněný, ale řekl jsem si, že to zkusím, že tím nic nezkazím. Byl jsem trochu unavený, tak jsem si dal kávu s medem a jogurtem, oblékl se a vyrazil na autobus.

Protože vím, že v oběhaných botách se mi běhá dobře v terénu, ale špatně na tvrdém, tak jsem se spontánně rozhodl vzít zcela nové boty, které jsem nikdy neměl na sobě. Dal jsem v nich pak asi 2 km přesunu od trolejbusu na Výstaviště, běželo se mi obstojně, ale byl to nezvyk. Bohužel jsem pořád dost posmrkával, ale běh byl krátký na to, abych vše vysmrkal, což se pak vymstilo při závodu, který začínal už v 6:45. Vím, že kdybych dal běh dlouhý, byl bych rozběhaný lépe a měl pak nos zcela čistý, ale to bych musel vstát ještě dřív. :-( Doběhl jsem na Výstaviště včas, pozdravil se s kamarády, zašel na WC, připevnil číslo, schoval ledvinku a vyzvednuté tričko a přichystal se na start. Bylo překvapivě slunečno, byť větrno a celkem chladno. Trasa vedla trochu jinudy, než obvykle, ale byl jsem poučen, abych běžel, kam ostatní, že se neztratím. :-) Cíl jsem si dal raději opatrný, nastavil jsem tempo 5:50/km, byť jsem tady běhával o hodně rychleji, ale adekvátní povrchu, zatáčkám a zahlenění.

Samotný závod byl zajímavý jen tím, že jsem rozběhl dokonce lépe, než jsem čekal, už asi po 800m jsem naběhl náskok celého jednoho interval, tedy 34s, nicméně vše ostatní bylo tak, jak jsem čekal, problémy na tvrdém podkladu a neustálé smrkání. Raději jsem si asi 2-3x trošku prodloužil trať o krátký běh přes trávu, případně jsem běžel i podél kanalizace, aby to nebylo tak monotónní, ale jinak jsem byl rád, že závod už brzy skončí. :-) V druhé půlce jsem běžel v neměnném pořadí, jen těsné před cílem mě předběhli dva lidé. Doběhl jsem pak v průměrném tempu 5:25/km, tedy o dost lepším, než jsem plánoval, byť samozřejmě jinak špatném. Měl jsem pak i žízeň, tak jsem se napil, pak si vzal i tatranku, a pak chvíli běhal s kamarádem, cítil jsem se už dobře. Následný přesun na Myslivnu už byl se smrkáním menším a běh na ni už byl fajn, sice v únavě, ale se slušným tempem i tepem. Akorát jsem na sobě musel mít dvě trička, neboť jsem nové neměl kam dát. :-) Řekl bych ale, že to celkově bylo dnes fajn a není úplně podstatné, na jakém místě jsem skončil a jakým tempem jsem běžel. Ostatně, třeba ještě nějaké závody zkusím, tak bylo fajn si trošku připomenout, jaké to je, byť toto bylo vždy především o setkání s dalšími běžci. :-)


Návrat na přehled závodů